Mitä maalia?

Maalaus ja varsinkin maalit jakavat mielipiteitä ja ansaitsevat oman osion
Vastaa Viestiin
kukkis
Jäsen
Jäsen
Viestit: 164
Liittynyt: La Marras 03, 2007 3:12
Paikkakunta: Lohja

Mitä maalia?

Viesti Kirjoittaja kukkis »

Ehkäpä asiaa on jo käsitelty, mut en jaksa selailla. Eli kertokaapa viisaammat, millä maalilla maalaan taloni ulkovuorauksen? Ulkovuoraus uusittu joskus 15-20 vuotta sitten. Vanha tyyli korvattu lomalaudoituksella :evil: Laudoituksen alla oikeanlainen rimoitus/koolaus/tuuletusrako. Ja pinta vedetty ruskealla Valtticolorilla tms. sävytetyllä puunsuojalla :mad: Kyseinen mönjä imeytynyt hyvin puuhun. Ja yläkerran päätykolmiot vaakalaudoitettu paneelilla. Ne maalattu siniseksi. Mielenkiintoinen yhdistelmä...
Nyt keväällä olis tarkoitus maalata lomalaudoitus ja vuoden päästä päätykolmiot. Syy katonmaalaus vuoden päästä ni ei tarvitse nosturia turhaan vuokrata moneen kertaan. Tosin voi olla, että vaihdan paneelit uusiin. Ne kun on ehkä maalattu lateksilla.
Itse ajattelin Uulan pellavaöljymaalia, mut joku sanoi et se ei pysyis tossa ja ehkä homehtuis. Naapurin maalarimestari kehotti käyttämään Tikkurilan Tehoa. Ehkä vois vetää näillä nykymaaleillakin. Varsinkin, kun vuoraus ois tarkoitus uusia sitten kun joutuu ensimmäistä huoltomaalausta tekeen. Nyt ei ole aikaa ja se kun on viel hyväkuntoinen, vaikka ruma. Ja väriks on valikoitunut vanhan ajan keltainen. Väri ois toinen, muttakun ikkunan pokat on maalattu ruikun ruskeeks, niin se pakottaa tohon keltaseen..
Ite kun tekee, niin tulee mitä sattuu...
blackace
Jäsen
Jäsen
Viestit: 17
Liittynyt: La Syys 27, 2008 0:02
Paikkakunta: Halikko

Re: Mitä maalia?

Viesti Kirjoittaja blackace »

Suosittelisin alottamaan hommat ylhäältä päin (ettei mennä perse edellä puuhun :wink: ).
Varsinkin jos oot liftin viel hommaamas, sil o helppo sit maalailla, vaihtaa mahd päätykolmio laudoitus/otta lautoja, putsata/korjata vesi kourut jos tarves..
(eli oottele viel vuos jos aika ei riitä nyt)

Ite ehkä suosittelisin ns öljy pohjasta punamultamaalia LAPPI sarja (on myös muilla väreillä) ite maalasin sillä.
Oon ollu erittäin tyytyväinen, tönö oli ennen keltanen nyt punanen, väri on helppo levittää, peittävä, nätti, ja tuntuu kivasti elävän/"hengittelevän".
Mul oli myös ruskeet ikkunan pokat ja kulma laudat ja vedin valkoseks TEHO:lla vaan hyvin peitty... ja jos epäilee et joskus paistaa läpi ni yhen ikkunan pokan vaihtoo ei mee ku vartti..

Se voi ol pieni ongelma toi sun "valtticolor", ite vetäisin pari koe vedos palaa ja seurailisin miten se reagoi uuden pinnan kans.
Uulaa en myöskään suosittelis oikeestaan minkään vanhan pinnan päälle, vain raaka puulle, vaikkakin hyvä maali onkin.
Janetski
Jäsen
Jäsen
Viestit: 265
Liittynyt: La Helmi 16, 2008 22:03
Paikkakunta: Joroinen

Re: Mitä maalia?

Viesti Kirjoittaja Janetski »

Uulaa en myöskään suosittelis oikeestaan minkään vanhan pinnan päälle, vain raaka puulle, vaikkakin hyvä maali onkin.
Tuota, voisitko tarkentaa tätä hieman...? :roll:
Entinen Uulatuotteen edustaja. Leipätyö Colorialla tällä hetkellä.
blackace
Jäsen
Jäsen
Viestit: 17
Liittynyt: La Syys 27, 2008 0:02
Paikkakunta: Halikko

Re: Mitä maalia?

Viesti Kirjoittaja blackace »

Joskus aikoinaan tuli noit maalarin hommia kesäsin tehtyä (puol ammattilainen :wink: ).
Tarkotin ehkä lähinnä sitä pellavaöljy pohjasta. Petrooli versiosta en niin tiiä..
Muutama vanha kartano maalailtiin.
Joistain mekaanisesti kaavittiin vanhat irtonaiset värit irti ja talon yläosat oli yleensä suht hyvä pintasia.
ja joistain kuumailmapuhaltimen kans otettiin värit pois (suuri palo vaara :!: ) kokonaankin joiltain seiniltä.
Ni ensinnäkin maalaus oli aika tahkoomista 2 kierrosta ja kesti kuivua aika pitkään välillä.
Toiseksikin oli havaittavissa usein selviä sävyeroja ylä ja alaosan kanssa sekä pinnoilla joissa alaosassa oli vanhaa väriä osittain samassa laudassakin alla. (kiiltävämpää/matampaa)
Varsinkin jos kelit vähän kosteenpia. Tasottuu tietty ajan kans ja ei sitä yleensä huomaa ku maalari ite, ku tietää.
Kolmanneks ei kovin helppo maalata ku vetää ryppyynki herkästi jos liian paksua pintaa yrittää, sekä koko maalattava satsi (kaikki pytyt) pitäs sekotella keskenään ja aina ku väri kauemmin seissyt pytyssä.
Neljäskin pointti ainaki n 10v sit maali oli suhteessa melko kallista.

Petrooli pohjanen saattais käydä paremmin (viisaammat sanokoon)

Jos itselleni uutta tekisin niin silloin ehdottomasti uulan pistäsin, nätti ja hengittelevä väri.
kukkis
Jäsen
Jäsen
Viestit: 164
Liittynyt: La Marras 03, 2007 3:12
Paikkakunta: Lohja

Re: Mitä maalia?

Viesti Kirjoittaja kukkis »

valinta olis selvä, jos olis uusi lauta kyseessä eli Uula. Tos töissä, kun ei ollu kiirettä, googlettelin ja jotain vaihtoehtoja tuli esille. Eli mitä mieltä Virtasen maalitehtaan maaleista tai Lappi-maaleista? Ehkä niitä.. Ja pitäskö tota tukevasti laudassa olevaa valttia tms. yrittää teräsharjalla rapsutella. Ja värisävy on jotain okrankeltasen-tapasta.. Nyt pihasaunaan pähkäilemään ja pari olutta mukaan ja kai opus kookin kutsuu.. Tosin sit jää huomiset polttopuuhommat tekemättä viini
Ite kun tekee, niin tulee mitä sattuu...
Avatar
pelkka
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2054
Liittynyt: Pe Heinä 20, 2007 23:58
Paikkakunta: Läntinen Uusimaa

Re: Mitä maalia?

Viesti Kirjoittaja pelkka »

No joku kerta kun ei ole töissä kiirettä niin teeppä kuitenkin hakuja tältä foorumilta. Ei ehkä samat ihmiset jaksa aina vastata näihin samoihin kysymyksiin.

Itellä oli talon seinässä väritön, aika kauhtunut Valtti. Teräsharjasin sen hyvin, lähti niin että veikkaan että jopa keittomaalin olisi tuohon saattanut vetäistä. Oli kuitenkin jo kokemuksia pellavaöljymaalien valmistamisesta ja niillä maalaamisesta, enkä myöskään halua uudelleenmaalata taloani kuin kerran pari loppuelämäni aikana. Valitsin maaliksi Uulatuote-nimisen firman maalit. Pohjan hunnutin ohuella kerroksella sinkkivalkoispohjamaalia, välimaalaus ja pintamaalaus lämpimän okrankeltaisella maalilla, ei ohennuksia (paitsi "ranteella"). Maalipönikkä vaihtui jossain vaiheessa itse sekoitettuun, eroa ei huomaa koska pigmentti oli samalta valmistajalta.

Olen ollut tyytyväinen, pinta vanhenee todella kauniisti. Ainoastaan räystäslaudoituksen alapinta, jonka ohjeistin niiden maalarille väärin, vetää hiukan homeeseen, koska pohjalta jäi sinkkivalkoispohjamaali pois.

Ikkunat olivat tummanruskeat täälläkin. Teräsharjasin pokat, pohjamaalasin kuten seinänkin ja 2 x pintamaalia päälle. Helppo homma, toki riippuu mitä maalia käytetty alla.


pelkka


p.s. Uula ei ole maalityyppi, vaan viittaa tehtaaseen, joka valmistaa monenlaisia ns. perinnemaaleiksi luokiteltavia tuotteita. http://www.uula.fi/
pikkumiäs
Jäsen
Jäsen
Viestit: 511
Liittynyt: La Huhti 21, 2007 10:24
Paikkakunta: Pori

Re: Mitä maalia?

Viesti Kirjoittaja pikkumiäs »

Uulan maaleilla onnistuu kyllä. Tosin onnistuu myös muiden tehtaiden tai vaikka itse tehdyllä. Vaihtoehtoja on paljon, eikä kukaan voi sanoa mikä on juuri se paras. Paljon on ranteen kestävyydestä kiinni, ettei ala vetää liian paksuja kerroksia.
Varmaa on, että totuuden puhuja paljastuu aina.
Vastaa Viestiin