Lahovaurioiden korjaus ja eristeet

Kaipaatko vinkkiä ikkunoiden kunnostukseen? Mitä tehdä pinkopahveille?
Vastaa Viestiin
Marauderi
Jäsen
Jäsen
Viestit: 14
Liittynyt: Su Huhti 09, 2006 12:46
Paikkakunta: Keski-uusimaa

Lahovaurioiden korjaus ja eristeet

Viesti Kirjoittaja Marauderi »

Avauduin jo tuolla yllätys puolella tilanteesta ja tässä kyselen nyt viisaammilta neuvoja / mielipiteitä korjaustoimista kyseisesä kohteessamme.

(vauriot siis seinien alaosissa, noin 50cm kivijalasta ylöspäin lahoa, ilmeisesti ainakin kolmella seinällä + jonkin verran lattioiden tukirakenteissa)

Olemme miettineet, että jos vain mahdollista korjataan vain vaurioituneet osat. Ilmeisesti näin voisi tehdä ilman, että purut tulevat seinistä alas. Se miten se tehdään käytännössä on vielä vähän mysteeri, eli jos joku tietää, niin ilostuisin kovasti. Koko seinien avaus ja purujen poisto lienee remonttina isompi, kalliimpi ja hankalampi semminkin, kun emme lämpene ajatukselle purujen vaihdosta johonkin muuhun eriste materiaaliin. Sen verran olemme ajatelleet, että purujen lisäksi seiniin laittaisi runkoleijonat tuulensuojaksi, kun kerran ulkoverhouksen joutuu kuitenkin uusimaan kokonaan, teki mitä teki. Sama juttu ilmeisesti kaikilla alakerran lattioilla. joudumme ne ainakin avaamaan tarkastusta ja mahdollista tukemista varten. Pannaanko purujen lisäksi jotain muutakin sinne? Käykö ne runkoleijonat sinnekin?

Lisäksi tulee tietysti salaojituksen tekeminen ja sen sokkelin eristäminen vesimassoilta (nämä asiat vielä vähän mysteereitä meille, mutta tärkeysjärjestyksessä kärkipaikoilla) Sen verran olemme ymmärtäneet, että myös talon alus tulisi kaivaa ja poistaa kaikki ylimääräinen maa aines, mutta mitä siihen päälle sitten, onkin jo vaikeampi paikka. Eräs rakennusmestari suositteli ehdottomasti styroksia, mutta meitä tuo muovi vähän kammoksuttaa, joten mielipiteitä tässäkin asiassa otetaan ilolla vastaan.

Samoin talossa ei ilmeisesti ole yläpohjaa eristetty millään lailla järkevästi, koska jääpuikkoja ja jäämassoja katolla oli valtavasti. Lappeiden kohdalla tuuletus täysin tukittu ja tilaakin siinä vain reilut kymmenen senttiä. Kattona konesaumattu pelti, jonka alla ainakin päreet, sivuvinttien (avovintit) puolelta silmämääräisesti tarkasteltuna.

Kysykää ihmeessä tarkempia yksityiskohtia. Kuviakin saatan pystyä järjestämään. En tässä innoissani ole varma osasinko kertoa kaiken oleellisen talosta.

kiitos jo etukäteen :-)
Marauderi
Jäsen
Jäsen
Viestit: 14
Liittynyt: Su Huhti 09, 2006 12:46
Paikkakunta: Keski-uusimaa

Viesti Kirjoittaja Marauderi »

Vastaan tässä nyt itse itselleni.

Löysimme rakennusliikkeen, jolla on kokemusta tuollaisesta puruseinän alaosien korjaamisesta. Siinä on parikin vaihtoehtoa, miten se onnistuu. toinen on jos sisäpuolelta työnnetään seinälautojen välistä teräväreunainen pelti estämään purujen alas valuminen tai sitten ulkoverhoukseen porataan reikiä, josta tuutataan uretaania stopiksi. Ilmeisesti meidän tapauksessa kokeillaan tuota uretaania.
Seinät siis korjataan vain vaurioituneilta osin, eli kahdelta seinältä noin metrin korkeuteen (varmuuden vuoksi, vaikka vauriot ovatkin noin 40cm korkeuteen). Samalla vaihdetaan myös kahdelta muulta seinältä alaosan ulkoverhous, että saadaan talon ilme yhtenäiseksi ja siistiksi.

Lattioiden tukirakenteet vaihdetaan myös sieltä, missä tarvetta sille on, muuten jätetään ehjät paikalleen. Purueriste lattioista vaihtuu finnfoamiin (todennäköisimmin) ja ulkoseinissä tilalle alaosiin tullenee puukuitu tahi pellava tahi jokin muu hengittävä materiaali (saapi ehdotella mielestään parasta)

Pihamaa kaivetaan talon vierestä auki ja sokkelin juureen valetaan betonista kaato poispäin talosta (talo siis ainakin osin kallion päällä) ja salaojitetaan mahdollisuuksien mukaan. Maassa ei ole kovin pahoja kallistumia taloon päin, joten urakan pitäisi olla helpohko... (koputtaa puuta) Talon alusta kaivetaan niin puhtaaksi mullasta, kun vain saadaan ja jos kallioon törmätään täytetään siinä mahdollisesti olevat kuopat betonilla, jottei mitään "altaita" jää talon alle.

Näillä emmeillä pitäisi viisaampien mukaan talo parantua vaivoistaan.

Katsotaan miten suunnitelmat tästä vielä muuttuvat. Mielipiteitänne odotetaan innokkaasti asian suhteen :wink:
ansi
Jäsen
Jäsen
Viestit: 210
Liittynyt: To Helmi 23, 2006 8:34
Paikkakunta: Nastola

Viesti Kirjoittaja ansi »

Tekeekö sama firma koko rempan? Mikä yritys ja mistä päin, saattaisi olla itselläkin tarvett,a vaikka itse kyllä joudutaan suurin osa hoitamaan kustannussyistä. Onko teillä joku arvio kustannuksista tuolle kertomallesi rempalle?

Onnea rojektiin!
MM
Jäsen
Jäsen
Viestit: 900
Liittynyt: Ma Elo 15, 2005 12:28

Viesti Kirjoittaja MM »

On melko yleinen tapa, että lahovaurion ympäriltä puretaan tervettä puuta ikäänkuin varmuuden vuoksi. Tästä on vanhoihin taloihin erikoistunut arkkitehti Panu Kaila toista mieltä. Vain vaurioitunut poistetaan (eikä aina sitäkään), olennaisen tärkeää sen sijaan on selvittää lahovaurion syy! Lahoa ei synny ilman rakenteellista virhettä ja SE tässä nyt pitää analysoida ja poistaa. Onko esim. betoniperustus jäänyt eristämättä puurakenteista? Betonin ja puurakenteen väliin pitää aina laittaa joko kaksinkertainen tuohi tai bitumieristys. Muuten betoni johdattaa maaperästä vettä kapillaarisesti puuhun ja aiheuttaa lahoa.

Kun vaurion syy on saatu korjatuksi, rakenne pääsee kuivumaan ja lahosieni kuolee. Ei se mihinkän sitten enää leviä. Turha on tervettä korjata. Mutta money talks, jos remonttifirmalta kysyt.
Marauderi
Jäsen
Jäsen
Viestit: 14
Liittynyt: Su Huhti 09, 2006 12:46
Paikkakunta: Keski-uusimaa

Viesti Kirjoittaja Marauderi »

ansi kirjoitti:Tekeekö sama firma koko rempan? Mikä yritys ja mistä päin, saattaisi olla itselläkin tarvett,a vaikka itse kyllä joudutaan suurin osa hoitamaan kustannussyistä. Onko teillä joku arvio kustannuksista tuolle kertomallesi rempalle?
Tehorak, Järvenpää teki lahovaurioiden korjaukset. Talo kolmelta seinältä auki ikkunoiden alareunaan asti, alajuoksu korjattiin kahdelta seinältä kokonaan sekä osa pystytuista noin 40cm korkeuteen. Uudeksi eristeeksi pistettiin pellava ja vuorilaudoitus kääntyi alaosissa vaakaan. Sisätiloissa kaikki lattianiskat uusittiin ja eristeeksi iskettiin finnfoamit. http://www.finnfoam.fi/index.php?hidden ... catlist_17
Aikaa pojilta meni noin nelisen viikkoa ja samalla kaivoimme itse talkoilla talon alta kaiken maa-aineksen pois ja vaihdoimme tilalle salaojasepelin. Pääsimme myös kätsästi uusimaan kaikki talon viemärit samalla.
Tehorak otti rakennustöistä ja materiaaleista noin 15 000e.
MM kirjoitti:On melko yleinen tapa, että lahovaurion ympäriltä puretaan tervettä puuta ikäänkuin varmuuden vuoksi. Tästä on vanhoihin taloihin erikoistunut arkkitehti Panu Kaila toista mieltä. Vain vaurioitunut poistetaan (eikä aina sitäkään), olennaisen tärkeää sen sijaan on selvittää lahovaurion syy! Lahoa ei synny ilman rakenteellista virhettä ja SE tässä nyt pitää analysoida ja poistaa. Onko esim. betoniperustus jäänyt eristämättä puurakenteista? Betonin ja puurakenteen väliin pitää aina laittaa joko kaksinkertainen tuohi tai bitumieristys. Muuten betoni johdattaa maaperästä vettä kapillaarisesti puuhun ja aiheuttaa lahoa.
Talotohtori on luettu täällä päässä. Meidän talossa ei korjattu turhaa, vain laho ja hauras puu vaihtui. Lattioista vaihtui kaikki, koska lahoa oli lähes joka niskassa ja yhdessä huoneessa oli sieni. Bitumihuopa on joka välissä, missä puu on betonin päällä. Materiaali alapohjassa on uusittu ja tuuletustilaa kasvatettu, sekä tuuletusta lisätty. Lisäksi kesän aikana tehdään vielä ulkopuolelle salaojitus.

Tässä alkaa jo innokkaana odotella, että koska päästään mökkiin asumaan. Ei enää montaa viikkoa mene :-D
Vastaa Viestiin