Ensimmäinen oma koti

Juuri ostanut rintamamiestalon? Aikeissa hankkia rintamamiestalo? Mitä pitäisi ottaa huomioon?
hirsikoti
Jäsen
Jäsen
Viestit: 26
Liittynyt: Ke Huhti 29, 2009 10:25
Paikkakunta: jämsä

Ensimmäinen oma koti

Viesti Kirjoittaja hirsikoti »

Maanantaina kaupanteko aika sovittuna. Hiukan jännittää uusi tilannne, ehkä ahdistaakin. Välillä taas innostus nousee pintaan, miten teillä ensimmäisen kaupan kanssa.
Avatar
marilyni
Jäsen
Jäsen
Viestit: 33
Liittynyt: Ke Joulu 17, 2008 22:27
Paikkakunta: riihimäki

Re: Ensimmäinen oma koti

Viesti Kirjoittaja marilyni »

Me tehtiin kaupat ensimmäisestä omasta talosta viime syksynä. Ja piru vie, kun melkein pyörryin kaupanteossa ja oksetti ja huimasi. :D Lähinnä se "vastuu" ja kaikki laittaminen jännitti.

Nyt sitä on huomannut, että ei kaikkea ole pakko saada valmiiksi hetinyt, vähän kerrallaan niin hyvä tulee. Että on tämä kasvattanut luonnettakin ;)
koeffte
Jäsen
Jäsen
Viestit: 467
Liittynyt: Ti Helmi 12, 2008 14:28
Paikkakunta: tusby

Re: Ensimmäinen oma koti

Viesti Kirjoittaja koeffte »

marilyni kirjoitti: Nyt sitä on huomannut, että ei kaikkea ole pakko saada valmiiksi hetinyt, vähän kerrallaan niin hyvä tulee. Että on tämä kasvattanut luonnettakin ;)
Rintamamiestalon kunnostus pienellä budjetilla pienten lasten kera, lisättynä ympäristön luomiin paineisiin tosiaankin kasvattaa luonnetta. :razz:

talokaupoille viini
Avatar
HillyMan
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2144
Liittynyt: Ti Helmi 14, 2006 19:33
Paikkakunta: Hyvinkää

Re: Ensimmäinen oma koti

Viesti Kirjoittaja HillyMan »

Kannattaa katsella muutama kuukausi miten se talous lähtee pyörimään, meneekö niin kuin paperilla on suunniteltu. Näin tietää suurin piirtein mitä on käytettävissä rahaa erinäköisiin hankintoihin ilman että menee talous ihan kuralle jo heti alkumetreillä.

Onnea uuteen kotiin viini
"Hyvä tuppaa tuleen vaikka keskinkertasta yrittää "
hirsikoti
Jäsen
Jäsen
Viestit: 26
Liittynyt: Ke Huhti 29, 2009 10:25
Paikkakunta: jämsä

Re: Ensimmäinen oma koti

Viesti Kirjoittaja hirsikoti »

Joo, liika innostus voi olla pahaksi remonttiasioissa. Pian tulee burnout. Ihanaa on se että muutto tapahtuu kesäaikana. Lapset voivat tutustus ympäristöön ennen koulun alkua, nimittäin koulu vaihtuu ehkä. Kiitos vastauksista, ja onnitteluista. :-D
Poeka
Jäsen
Jäsen
Viestit: 26
Liittynyt: Ti Maalis 10, 2009 15:22
Paikkakunta: Satakunta

Re: Ensimmäinen oma koti

Viesti Kirjoittaja Poeka »

hirsikoti kirjoitti: Hiukan jännittää uusi tilannne, ehkä ahdistaakin. Välillä taas innostus nousee pintaan, miten teillä ensimmäisen kaupan kanssa.
Me jätettiin tarjous eilen, puhelimessa kädet täristen. Myyjä sanoi ettei sillä hintaa heti lähde, nyt odottelemme heidän ehdotustaan. Ostetaan siis ilman välittäjää. Tunnemyllerrys tosiaan valtavaa. Hyvä että muilla samaa "vikaa" :-D

-Tomppa-
Avatar
Othel
Jäsen
Jäsen
Viestit: 100
Liittynyt: La Helmi 21, 2009 21:37
Paikkakunta: Etelä-Karjala

Re: Ensimmäinen oma koti

Viesti Kirjoittaja Othel »

Meillä on nykyisestä kodista tullut ostotarjous, nuoripari järjestelee rahoitusta... Kun ehto täyttyy, ollaan valmiit tekemään tarjous ekasta yhdessä-omasta kodista, valmiiksi katsotusta talosta! Johan tätä jännitystä onkin pidellyt, kun myyntitoimeksianto tehtiin just ennen talousromahdusta ja kaupanteko pysähtyi...

Talokaupoille viini
Avatar
Kimble
Jäsen
Jäsen
Viestit: 245
Liittynyt: To Loka 18, 2007 7:59
Paikkakunta: Riihimäki
Kotisivu: http://tiili5.blogspot.com/

Re: Ensimmäinen oma koti

Viesti Kirjoittaja Kimble »

Meillä ihan sama tilanne kuin Othelolla. Ostajien piti varmistaa rahoitus ja jännitettiin sitä kolme päivää. Eilen hyväksyttiin tarjous ja lähiaikoina kosteusmittaukset pesuhuoneen osalta ja sitten kaupoille. Nyt alkaa hillitön kiertäminen asuntoesittelyissä. Kyllä se unelmien talo vielä löytyy kun pitää pään kylmänä.

Onnea talokaupoista hirsikoti viini
Maailma menee yhteen suuntaan, ihmiset toiseen.
hirsikoti
Jäsen
Jäsen
Viestit: 26
Liittynyt: Ke Huhti 29, 2009 10:25
Paikkakunta: jämsä

Re: Ensimmäinen oma koti

Viesti Kirjoittaja hirsikoti »

Kimble kirjoitti:Meillä ihan sama tilanne kuin Othelolla. Ostajien piti varmistaa rahoitus ja jännitettiin sitä kolme päivää. Eilen hyväksyttiin tarjous ja lähiaikoina kosteusmittaukset pesuhuoneen osalta ja sitten kaupoille. Nyt alkaa hillitön kiertäminen asuntoesittelyissä. Kyllä se unelmien talo vielä löytyy kun pitää pään kylmänä.

Onnea talokaupoista hirsikoti viini
Mun talo on Jämsässä
Aura
Jäsen
Jäsen
Viestit: 66
Liittynyt: Pe Helmi 20, 2009 15:13
Paikkakunta: Turku

Re: Ensimmäinen oma koti

Viesti Kirjoittaja Aura »

Kimble kirjoitti:Eilen hyväksyttiin tarjous ja lähiaikoina kosteusmittaukset pesuhuoneen osalta ja sitten kaupoille. Nyt alkaa hillitön kiertäminen asuntoesittelyissä. Kyllä se unelmien talo vielä löytyy kun pitää pään kylmänä.
Toiset ne toimii fiksusti. Toiset ostaa päräyttävät sen unelmiensa talon oikopäätä ja huomaavat sitten että kappas, oli tuo vanhakin asunto jaloissa pyörimässä. Sitten onkin velkaa jo 5 x vuosiansiot, lomautusta pukkaa ja unelmien talosta alkaa löytyä kaikkea jännittävää.

Siitä huolimatta: viini
Avatar
anamasa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 108
Liittynyt: Ma Tammi 19, 2009 21:33
Paikkakunta: Kanta-Häme

Re: Ensimmäinen oma koti

Viesti Kirjoittaja anamasa »

Aura kirjoitti:Toiset ne toimii fiksusti. Toiset ostaa päräyttävät sen unelmiensa talon oikopäätä ja huomaavat sitten että kappas, oli tuo vanhakin asunto jaloissa pyörimässä. Sitten onkin velkaa jo 5 x vuosiansiot, lomautusta pukkaa ja unelmien talosta alkaa löytyä kaikkea jännittävää.
Heh, me teimme kaikki mahdolliset virheet taloa hommatessa, mutta yksikään ei ole onneksi vielä realisoitunut.
- Tehtiin tarjous yhden näytön jälkeen ensimmäisestä talosta, mitä oltiin katsomassa
- Kuntotarkastuslaput oli kahden vuoden takaa, muuten ei tehty mitään tarkempaa tutkimusta.
- Edellinen kämppä tuossa vaiheessa luonnollisesti myymättä. Sitä alettiin myymään helmikuussa, eli syvimmässä asuntokauppakuopassa sitten 90-luvun alun.

Missään vaiheessa ei pahemmin jännittänyt. Edellisestä lamasta kun tuli jo maksettua korkein mahdollinen hinta ja sitä myötä elämän arvot loksahtivat sellaiselle paikalle, että kärjistettynä miljoona velkaa, lottovoitto tai kolmen asunnon loukku ovat onnellisuuden kannalta aivan yhdentekeviä asioita.

Kerrostaloluukku saatiin myytyä lopulta kolme päivää ennen rintsikan loppukauppaa :mrgreen: Vapun pyhinä muutetaan ja tulen sitten tänne avautumaan, että kuinka syvälle ruskeaan on pää työnnetty.

Fiksuus voidaan määritellä monella tavalla. Tietynlainen impulsiivisuus ei aina ole fiksuutta poissulkeva asia.
Schaza
Jäsen
Jäsen
Viestit: 438
Liittynyt: Ma Helmi 16, 2009 23:39
Paikkakunta: Kulkuri vailla kotia... jossain Etelä-Pohjanmaalla
Kotisivu: http://koti.mbnet.fi/h_j/

Re: Ensimmäinen oma koti

Viesti Kirjoittaja Schaza »

Heh, meillä taisi kaupanteon hetki olla sellanen mitä ei missään nimessä pitäisi. Elikkäs niinkutsuttu ajolähtö oli meillä edellisestä kämpästämme, koska oli siinä kunnossa että tuomari oli juuri lyömäisillään asumiskieltoa ja purkupäätöstä voimaan.

Talokauppaa piti tehdä ilman suurempia miettimisiä, piti vain keksiä äkisti kämppä 2 aikuiselle, 8-vuotiaalle ja juuri syntynyneelle. Talossa ennen meitä asui rakennusfirman omistaja, joten se vähän pehmitti vielä tuossa kiireessä.

Ostettiin sitten yllättävän / pelottavan halvalla pari hehtaaria lääniä ja talo ulkorakennuksineen. Mitään muuta dokumenttia talon kunnosta ei ollut kun myyntipuheet, ja oma silmäily. Mitään näkyvämpiä vaurioita tai rakennusvirheitä ei tuolloin tullut tietoon, eikä tässä parin vuoden asumisenkaan aikana ole tullut kun pelkästään positiivisia yllätyksiä... toki huonojakin on tullut, mutta on ollut korjattavissa helposti.
Otan vastaan vanhoja purkkeja, tuotepakkauksia, ym. vanhaa arvotonta tavaraa "vintti-museooni".
-Voi tätä kaikenkarvaisten allekirjoitusten koskaan kuivumatonta rämettä.-
Nyberg
Jäsen
Jäsen
Viestit: 169
Liittynyt: To Heinä 12, 2007 15:13
Paikkakunta: Päijät-Häme
Viesti:

Re: Ensimmäinen oma koti

Viesti Kirjoittaja Nyberg »

Onnea talokaupoille!
Täällä ikuinen pessimisti ei enää usko mitään ennenkuin on nimet paperissa, siis siinä viimeisessä ja rahat tilillä. Meillä kun kävi niin, että talomme ostaja perui kaupat kaksi päivää ennen lopullisten kauppakirjojen allekirjoittamista. Samaan syssyyn välittäjä kertoi että ostaja ei ollutkaan maksanut käsirahaa välittäjän tilille. Siinä kohtaa kuulkaas nousi savu korvista ja tuli aika tiukkaa tekstiä välittäjälle. Asiasta mentiinkin sitten lakimiesten pakeille, mutta asia saatiin sovittua ennen lakitupaan menoa. Nii ja tietysti olimme jo ostaneet sen uuden talon.

Sen verran opetti, että kun seurava ostajaehdokas tuli, niin mitään odotuksia ei ollut ennenkuin oli nimet virallisessa kauppakirjassa ja rahat meidän tilillä.
hirsikoti
Jäsen
Jäsen
Viestit: 26
Liittynyt: Ke Huhti 29, 2009 10:25
Paikkakunta: jämsä

Re: Ensimmäinen oma koti

Viesti Kirjoittaja hirsikoti »

Joo, kaupat tehtiin ja projektille nimeksi aurinkola, kun on tontti niin aurinkoinen ja lämmin. :cool:
turhake
Jäsen
Jäsen
Viestit: 168
Liittynyt: Ti Helmi 03, 2009 17:26
Paikkakunta: Vihti

Re: Ensimmäinen oma koti

Viesti Kirjoittaja turhake »

Meillä on vasta eka yhteinen koti haussa.

Onnea hirsikodille talokaupoista viini
Vastaa Viestiin