Projektina on tällä hetkellä verannan korjaaminen. Vanha kylmä veranta meni kokonaan purkuun koska alaosa oli lahonnut rossipohjan heikon tuuletuksen takia. Uudesta on tarkoitus tehdä vähintään puolilämmin.
Nyt kysyisinkin mielipidettä sellaisesta ratkaisusta että lattia ja seinät eristettäisiin vuorivillalla mutta kattoon laitettaisiin esim. selluvillaa "hengittämään". Vuorivillaa kun sattuu löytymään nurkista ylimääräistä niin säästyisi rahaa.
Vai voisiko myös kattoon laittaa vuorivillaa ja lisäisi poistoilmaventtiilin kattoon tai seinään? Koneellista ilmanvaihtoa ei ole.
(Tai sitten viimeisenä vaihtoehtona on hankkia uudet villat.)
Verannan eristäminen osittain vuorivillalla?
-
MikkoPoika
- Uusi jäsen
- Viestit: 1
- Liittynyt: Ti Heinä 28, 2009 18:38
- Paikkakunta: Tarvasjoki
Re: Verannan eristäminen osittain vuorivillalla?
Toimii kyllä, kunhan muistat laittaa kunnollinen höyrysulun vuorivillan kanssa. Muista myös riittävä tuuletusväli yläpohjaan.
Re: Verannan eristäminen osittain vuorivillalla?
Kuten yllä, toimii.
Varmaa on, että totuuden puhuja paljastuu aina.

