Yläkerran remontti on meneillään ja ajattelin laittaa seiniin kuitulevyä, jonka maalaisin. Luin aikaisempia keskusteluja ja opin että päällystän levyt ensin makulatuuripaperilla. Mutta mistä olette sitä ostaneet. Rovaniemellä ei kukaan ole koskaan kuullutkaan moisesta (samoin kun eivät ole kuulleetkaan kenestäkään joka ei haluaisi kipsilevyjä seiniin, vuorivillaa eristeeksi ja joka muutenkin haluaa tehdä kaiken niin vaikeasti )
Huomasin että netistä voisi sitä ehkä tilata, oletteko käyttäneet rullatavaraa vai arkkitavaraa? Tuntuisi jotenkin kätevältä laittaa niitä arkkejä. Vai voisiko maalinkin alla käyttää vaan vanhoja sanomalehtiä?
Mistä makulatuuria
niin mitä lie
Niin en nyt ole lainkaan varma mitä makulatuuripaperilla tarkoitetaan näin remonttihommissa, mutta sen tiedän, että kun edellisessä elämässäni olin töissä kirjapainossa, niin siellä makulatuuripaperiksi kutsuttiin sanomalehtipaperia. Tätä sanomalehtipaperia voi tiedustella juurikin lehtipainoista, kun eivät pysty paperirullia ajamaan aivan loppuun ja niistä jääkin niin sanottuja tumppeja. Voipa noita saada vaikka ilmaiseksikin.
Ystävällisin terveisin Mize
Hyvä vinkki. Makulatuuria meille ostettu muistaakseni Sateenkaariväreistä, iso rulla. Jos haluaa arkkeja, niin sanomalehti olisi ilmaista, ellei tosiaan saisi niitä rullan loppuja, niissä ei olisi varmaankaan painomustettakaan häiritsemässä. Sanomalehti on myös hiukan paksumpaa kuin meidän makulatuuri, se voisi olla helpompaa käsitellä.
-
remonttireiska
- Jäsen

- Viestit: 11
- Liittynyt: To Syys 22, 2005 10:27
Tapettitalosta
Pihlgren & Ritola, jolla on tehtaanmyymälä Tapettitalo Helsingissä, myy tapetinpohjapaperia, siis rullatavaraa ja aika paksua, siksi helppo levittää.
Periaatteessa makulatuurina voi käyttää mitä tahansa paperia, kunhan testaa sen kosteudenkestävyyden, ettei hajoa käsiin liisteröidessä. Vanhastaan käytettiin nimenomaan sanomalehteä tapetin alla tai lumppupaperiarkkeja jos haluttiin maalata.
Jos käytät arkkeja, revi paperin reunat, liimaantuu siistimmin ja paremmin. Repiminen on helppoa pitkää viivotinta pitkin.
Periaatteessa makulatuurina voi käyttää mitä tahansa paperia, kunhan testaa sen kosteudenkestävyyden, ettei hajoa käsiin liisteröidessä. Vanhastaan käytettiin nimenomaan sanomalehteä tapetin alla tai lumppupaperiarkkeja jos haluttiin maalata.
Jos käytät arkkeja, revi paperin reunat, liimaantuu siistimmin ja paremmin. Repiminen on helppoa pitkää viivotinta pitkin.


