Lattilautojen kiinnitys

Kaipaatko vinkkiä ikkunoiden kunnostukseen? Mitä tehdä pinkopahveille?
Vastaa Viestiin
papabear
Jäsen
Jäsen
Viestit: 58
Liittynyt: Su Huhti 09, 2006 10:19
Paikkakunta: Orimattila

Lattilautojen kiinnitys

Viesti Kirjoittaja papabear »

Moi,

Elikkäs lattiarakenne yhdessä huoneessa on nyt seuraavanlainen:

- Pohjalaatta
- Leca-sora 70mm
- Ukorex grafit grafiittieriste 100mm
- Suodatinkangas
- Havuvaneri 15mm

Eli lattiassa ei ole koolauksia enään ja väliseinät on nostettu ylös pohjalaatasta.
Ruuvanko pontista lattialaudat vaneriin kiinni ja liimaan ne lisäksi ponteistaan, vai laitetaanko vaan liimalla toisiinsa?

Ilmansulkupaperia ei vissiin tarvita lautojen alla?
Ves_ku
Jäsen
Jäsen
Viestit: 881
Liittynyt: Su Touko 04, 2008 23:35
Paikkakunta: Valkeakoski

Re: Lattilautojen kiinnitys

Viesti Kirjoittaja Ves_ku »

Jos kelluvana teet eli pelkällä liimalla niin laita alle vaikka ohut aaltopahvi kopina vaimennukseksi ja siitä voi sit samalla teipata ilmasulun. Ilmasulku voi olla tarpeeton, mutta eipä se iso kustannuskaan ole.

Aika poikkeuksellinen lattia rakenne. Ruuvaus vois olla ihan paikallaan ja saattaa elminoida tai sitten lisätä lattian narisemista.
Kun Savolainen puhuu siirtyy vastuu kuulijalle. Koskee tässä tapauksessa myös Hämäläistä.
Ratakisko
Jäsen
Jäsen
Viestit: 37
Liittynyt: Ti Kesä 30, 2009 19:41
Paikkakunta: Tampere

Re: Lattilautojen kiinnitys

Viesti Kirjoittaja Ratakisko »

Itellä tuli vanhan koolaus + lastulevypohjan päälle lautaa ja ruuvailin 400 - 600mm välein riippuen pohjan ja laudan kieroudesta (että meni kiinni asti) ilman aaltopahvia. (ajattelin ettei jää sitten löysälle..)

Mitä nyt tällä omalla sadallakilolla on pomppinut niin alkuperäinenkin lämpötilamuutoksista johtunut asettumisnatina (kun kerran kävelee tilassa niin loppuu) on vaimentunut tosi paljon ja lattia tuntuu suorastaan jämäkältä puutalon lattiaksi. No asennus vasta puolivälissä, joten vuodenpäästä vasta näkee oliko hyvä vai huono idea olla kääntämättä koolauksia ja poistamatta lastulevyjä :) ei vaan halunnut ehjää alkaa rikkomaan.

Ruuveina hobau kokoa 4.2 x 51 mm ja on ainakin tuntunut että puree hyvin tohon 22mm lastulevyyn joten veikkaan että puree valla hyvin siihen sun vaneriin jos meinaat siihen kiinnittää.

Itse ennen puuhaan alkamista tiedustelin kelluvan mahdollisuutta ja monet oli sitämieltä että se pohjan (epä)tasaisuus ja iso pinta-ala (n. 50 m2) aiheutaa normi lattialaudan kanssa enemmän murhetta kuin iloa.

Eräältä parketti ja lattiagurulta sain neuvon laittaa kilo parkettiliimaa neliölle ja sitten hakasilla laudat kiinni vain sen verran että pysyy paikallaan kunnes liima kuivuu... totesin pikkuisen liian tyyriiksi ja erikoiseksi...
Vastaa Viestiin