Vinttikomeroiden käyttöön otto

Kaipaatko vinkkiä ikkunoiden kunnostukseen? Mitä tehdä pinkopahveille?
Vastaa Viestiin
pea1970
Uusi jäsen
Viestit: 2
Liittynyt: Pe Loka 22, 2004 13:34

Vinttikomeroiden käyttöön otto

Viesti Kirjoittaja pea1970 »

Ostin syksyllä -57 rakennetun "rintamamiestalon". Yläkerrassa on kaksi makuuhuonetta ja pieni keittokomero. Ylekerran makuuhuoneissa sivuilla on lappeen alla vinttikomerot vanhaan tapaan. Talven aikaan on tullut mieleen, että makuuhuoneita voisi laajentaa vinttikomeroihin ja näin saisin madaltuvaan tilaan esimerkiksi vaatekomerotilaa, jota nykyisellään ei liiemmin ole. Kylmille vinteille ei juuri käyttöä ole.
Kuinkahan tällainen laajennus noin eristämisen kannalta kannattaisi toteuttaa? Kannattaako katon kaltevaan osaan laittaa jotain ESP levyä, vai onko viisainta rakentaa ontelot puhallettavaa selluvillaa varten? Levyillä eristekerros tulisi ohuemmaksi ja tilaa säästyisi, mutta toisaalta tuntuisi vähän ikävälle laittaa "muovia" puru taloon. Yläpohjassa puru, seiniin ajattelin laittaa selluvillaa.
Muualla talossa seinissä alkuperäinen purueristys, ulkoverhous kiinni poikkilaudoituksessa, ilmarakoa ei ulkoverhouksen alla ole.
koivmi
Uusi jäsen
Viestit: 4
Liittynyt: Su Maalis 06, 2005 15:55
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja koivmi »

Itse olemme toteuttaneet vinttikomeron lisätilaksi Wilhelmi- eristelevyllä, jossa on kipsilevy+ 50 mm PU-eristettä samassa levyssä. Lisäksi siinä on höyrysulku, eli levyt voi laittaa suoraan kiinni vanhaan laudoitukseen. Eristevahvuus riittää, kun tiivistää raot huolella esim. Makroflexilla.
Jos katolla on tilaa, niin ehdottamasti kannattaa laittaa puhallusvillaa ja vielä kauttaaltaan.
kustannus on n. 500-600 euroa autosta puhallettuna (n 30 cm kerros, n. 90 m2)
Jos lappeella ei ole tilaa, niin em. levyä voi käyttää katossakin ja eristää siten sisäpuolelta.

-Mikko
jusa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 21
Liittynyt: Ke Helmi 09, 2005 22:24

Viesti Kirjoittaja jusa »

Katon lappeeseen laiton vintti-iitaa (muovia, mutta säästi tilaa) katon kannatttajina olevien 2/4:n alapintaan. Jäi 10 sentin tuuletusrako. Seiniin 2/4 koolauksen jatko 2/2:lla ja tosi perinteisesti kerros kerrokselta ekovillaa ja vanha (muualta purettu) laudoitus sekä pinkopahvi. Lappeeseen kattoon sisäpuolelle koolaukseen uretaanin alle lautapaneeli.
Vastaa Viestiin