Maalausurakka on törähtänyt käyntiin, ja yhden seinän yläosa on jo uuden Uulan petrooliöljymaalipinnan saanut.


Nyt pitäisi (tai varmaan olisi jo ennen aloitusta pitänyt
-maalaanko tasakertalistan valkoiseksi vai muun seinän sävyyn?
-maalaanko räystäslaudat valkoiseksi vai muun seinän sävyyn?
Mielipiteet vaihtelee ihan omassakin päässä jatkuvasti, joten kertokaa rohkeasti mielipiteenne!
Tasakertalistan osalta valkoisuus voisi olla kiva, keventävä ja ryhdistävä detalji, mutta toisaalta onko se turhaa kikkailua? Mitä perinteet sanovat? Tuo on melkeinpä seinän likaantuvin paikka, joten sikäli valkoisuus ei ole perusteltua. Lisäksi lista ei varmaan ole ihan viivasuora, joka saattaa erivärisenä korostua? Toisaalta näkee hienoja vanhoja taloja, joissa on mm tuollaisia detaljeja, toisaalta ihan perus rintsikoita, joissa on kikkailtu ehkä liikaakin. Tämä talo on siltä väliltä, eli sotien jälkeen siirretty hirsitalo, jossa alhaalla rimalaudoitus ja ylhäällä utk-paneeli pystyssä. Tuo utk pystyssä ei liene mikään tyypillisin ratkaisu.
Räystäslaudat ovat ennestään sivuilla valkoiset ja päädyissä seinän väriset. Ajatus oli säilyttää tämä jako, mutta homehtuuko valkoinen räystään alla herkästi? Vihreä ei vissiin niin pahasti? Homeenestokäsittely on tehty. Toisaalta valkoinen heijastaisi hiukan valoa seinän yläosaan, ja uusi seinäväri taas on nykyistä tummempi. Yksi vaihtoehto olisi vielä maalata kattotuolit ja kukkopuut eri väriseksi, mutta siitä en ole kovin innostunut.
Ojaanajo on muuten kohtuu herkässä kun ajellessa tiirailee talojen räystäslautoja. Vähän sellainen linjaus vaikuttaisi olevan, että uusissa taloissa räystäslaudat ovat valkoiset, vanhoissa enemmän talon väriset, tämä voi kyllä johtua huoltomaalarien laiskuudestakin.
Eipä ainakaan Talotohtorissa tai uudessakaan Kailan maalikirjassa ole näihin asioihin oikein mitään kantaa otettu, enkä ole kirjastosta muutakaan sopivaa opusta löytänyt, olisiko tähän jollain vinkkiä?
Tulipa tuota kuvaa katsellessa mieleen, että pitää nuo vaahterat siirtää (lue tappaa) ennen maalausharjoitusten jatkamista. Nurkan juhannusruususta on neuvottelut vielä kesken... Ja sekin tuosta kuvasta näkyy, että omaan silmään kattotikkaitten vasemmalta puolelta puuttuu ikkuna, no ehkäpä siihen tulee terassinovi joskus



