Mitä on tämä musta päätyräystäissä?

Jokaiselta rintamamiestalon omistajalta on varmasti monesti kysytty: "Löytyikö yllätyksiä". Vanhat talot saattavat joskus todellakin kätkeä sisäänsä niin iloisia kuin surullisiakin yllätyksiä. Remontoidessa niihin sitten törmää.
Vastaa Viestiin
spylkko
Jäsen
Jäsen
Viestit: 10
Liittynyt: Ti Elo 09, 2011 19:20
Paikkakunta: Raasepori

Mitä on tämä musta päätyräystäissä?

Viesti Kirjoittaja spylkko »

Tällaista mustaa esiintyy päätyräystäissä.

https://picasaweb.google.com/sampopylkko/Ylapohja

Näyttää "tulevan" ullakolta, mutta täyttä varmuutta ei ole. Edellinen omistaja paneloinut yläkerran laipion ja jättänyt kätevästi ullakkoluukun paneloinnin alle. Molemmilla puolilla päätykolmioissa on tuuletusventtiilit. Miltä vaikuttaa? Aiheuttaako mielestänne toimenpiteitä? Itse en tuosta osaa isommin huolestua. Tod. näk. ensi kesänä on kuitenkin tarkoitus tarkistaa yläpohjaa alapuolelta.
Alli
Jäsen
Jäsen
Viestit: 411
Liittynyt: Ke Elo 23, 2006 0:24

Re: Mitä on tämä musta päätyräystäissä?

Viesti Kirjoittaja Alli »

Sanoisin, että pölyä. Lämmin ilma karkaa pois ullakolta pölyä mukanaan ja siihenhän se jumittaa - räystäälle.

MUTTA kyllä ullakolle pitää päästä! Minä haluan ainakin kerran vuodessa käydä tarkistamassa ullakkotilan. Se kuuluu nääs omakotitalon hommiin.

Alli
Kyllä nyt omalla pihalla nuotiopaikka pitää olla.
Hippula07
Jäsen
Jäsen
Viestit: 513
Liittynyt: Su Maalis 11, 2007 20:46
Paikkakunta: Savonlinna

Re: Mitä on tämä musta päätyräystäissä?

Viesti Kirjoittaja Hippula07 »

Hometäpliä?

- AJ
tintu
Jäsen
Jäsen
Viestit: 486
Liittynyt: Pe Maalis 12, 2010 12:30
Paikkakunta: -

Re: Mitä on tämä musta päätyräystäissä?

Viesti Kirjoittaja tintu »

Joo munkin silmään tuo näyttää vahvasti hometäplitykseltä.

Eli jos ilma karkaa tuosta yläkolmion ja katon välisestä päätyrakosesta (pieni ilmanvaihtoräppänä ei ilmeisesti riittävä) ja tuo mukanaan ulos lämpimänkosteata ilmaa, se "maalaa" noita lautoja.

Itse huomasin samanlaista mustaa pilkutusta (vähemmän tiivistä esiintymää kuitenkin) ilmestyneen meidän kylmän kuistin kattoon tänä keväänä. Ilmeisesti remonttimiehet ja minä ollaan juostu viime talvena sen verran ahkeraan lämpimästä keittiöstä pihalla koolinkeja ja paneleita sahaamassa, että sisäilmaa on päässyt aiempaa enemmän kuistille ja se sitten on tiivistynyt kosteudeksi kuistin kattoon (koska aiemmin ei tuota ilmiötä ollut). Ja kostea ja ulkoilmaan verrattavissahan tuon kuistin ilmasto mikrobeineen on. Itse tyydyin vain pesemään katon samalla kun kuistin ikkunat, ja on kai se lie nyt kesällä jo vähän kuivahtanutkin..

mutta siis kyllä mäkin tuonne teidän yläkolmioon teinä pyrkisin - parantamaan eristyksiä kylmän ja lämpimän tilan välillä + ilmanvaihtoa yläkolmiossa.

Muoks: Korjattu parit omituiset lauserakenteet..
Hejää80
Jäsen
Jäsen
Viestit: 343
Liittynyt: La Marras 20, 2010 18:19
Paikkakunta: Tampere

Re: Mitä on tämä musta päätyräystäissä?

Viesti Kirjoittaja Hejää80 »

Kun räystäissä ei ole koteloita ja verhous on umpilaudotukseen asti noin huolellisesti sahattu niin jostain sen yläkolmion ja verhouksen tuuletusraon on päästävä ulos tuulettumaan. Nuo hajanaiset täplät on ihan normaaleja valkoisessa maalissa varsinkin mestän lähellä mutta nuo nokijälkiä muistuttavat on jotain ilman puhaltamia, ilmeisesti laudan jiiri ei ole aivan prikulleen sama kuin räystäslaudotuksen kaltevuus ja toisesta reunasta puhaltaa.

Mutta puhaltaako se seinän tuuletusrakoa ylös vai yläkolmiosta niin se täytyisi selvittää, että onko seinässä verhouksen taakse puhaltavia reikiä eristeissä = kosteutta. Tai mahdollisesti voimakkaasti alipaineinen tönö ja korvausilmaa ei tule mistään kuin ulkoverhouksen ja seinien rakosista. Onko taajamassa/voimakkaasti liikennöidyn tien lähellä.

Se puhallus on sitten liian kireästä raosta ulos (tai sisälle) ja värjää laudat kuten ovissa ja ikkunoissakin tapahtuu, tosin perinteisesti sisällepäin, talvella ja taajamissa (liikennepöly).
spylkko
Jäsen
Jäsen
Viestit: 10
Liittynyt: Ti Elo 09, 2011 19:20
Paikkakunta: Raasepori

Re: Mitä on tämä musta päätyräystäissä?

Viesti Kirjoittaja spylkko »

Seinissä ei ole tuuletusrakoa vaan vuorilaudat ovat suoraan kiinni vinolaudoituksessa. Tie kulkee lähellä, mutta liikennettä ei ole paljon. Hajanaisia puita on pihapiirissä, mutta isompaan metsikköön on matkaa n. 50 metriä.

Jokunen vuosi sitten ed. omistaja on lisäeristänyt yläpohjaa (täsmällisestä toteutuksesta ei ole tarkkaa tietoa). Tuuletusräppänä oli vain toisella puolella, kunnes tänä kesänä porasin räppänän myös toiseen päätykolmioon. Luulisin, että tuuletus ainakin nyt toimii mieluummin räppänöiden kautta, kuin noista rakosista. Talvella puulla lämmitettäessä voi olla, että piippu lämmittää vinttiä jonkin verran ja mahd. kosteus saattaa kondensoitua nohin kylmiin pintoihin? Sen verran pääsin tikkailla kipuamaan tuonne ylös, että pyyhkäisemällä tuo musta jää sormiin. Yritin myös nuuskia tuota mustaa, mutta en saanut oikeen tolkkua haiseeko se erityisesti millekään.
Pekka Huhta
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 3433
Liittynyt: Ma Loka 18, 2004 15:40
Paikkakunta: Espoo

Re: Mitä on tämä musta päätyräystäissä?

Viesti Kirjoittaja Pekka Huhta »

Esittäisin aina vahvan arvauksen että yläpohjan eristyksessä on jäänyt ilmatiiviys jostain puutteelliseksi. Lämmintä asuinhuoneen ilmaa tulee yläkolmioon ja se puhaltuu tuolta ulos.

Ehdottomasti kannattaa (melkeen sanon että pitää) tehdä reikä yläpohjaan, jotta pääset valvomaan tilannetta. Välttämättä ei ole käynyt mitään pahaa, mutta yläpohjaan voi tulla aika pahoja paikallisia kosteusongelmia jos jostain reiästä puhaltaa koko ajan kosteaa sisäilmaa jäiseen kattoon. Erityisesti talvella se voi aiheuttaa paljon huurretta reiän ympäristöön tai yläpuolelle, ja tietysti sitten se huurre aikanaan sulaa ja kastelee villoja ja rakenteita.

Olen yhtä tommoista ollut tarkastamassa, siellä yhden väliseinän kohdalta nousi ilmaa ylös ja sen yläpuolella katon sisäpinta oli mustassa homeessa ja märkä.

Pekka
Askartelua ja ajanhukkaa: http://www.sihistin.fi/
tintu
Jäsen
Jäsen
Viestit: 486
Liittynyt: Pe Maalis 12, 2010 12:30
Paikkakunta: -

Re: Mitä on tämä musta päätyräystäissä?

Viesti Kirjoittaja tintu »

Ei se välttämättä (varsinkaan kuivana) millekään haise se musta homepilkku. Eihän esimerkiksi käsittelemättömät puutarhakalusteet, jotka homepilkuttuu ja harmaantuu lopuksi kokonaan, varsinaisesti koskaan haise. Mutta jos se yläkolmio on jatkuvasti kostea, niin kyllä siellä rupeaa pikkuhiljaa haisemaan ja märkimään. Kyllä meilläkin tuossa kuistilla tänä keväänä vähän märältä lahopuulta ja homeiselta haisi (mutta siinä nyt on muutakin, kuten romahtanut lattia kallion päällä, joka korjataan jahka keksitään tehdäänkö kuistista puolilämmintä tilaa vai pidetäänkö tuolleen kylmänä..)

Tuo Pekka Huhdan veikkaus kuulostaa osuvalta. Eli eristystä saattaa olla tarpeeksi, mutta se ei sitten ilmeisesti ole ihan aukoton kaikilta osiltaan, eli ilmatiiveyttä esimerkiksi ei ole osattu ehkä hoitaa lisäeristämisen yhteydessä ja jostain vetää yläkolmioon ja siitä sitten ulos asti.
Hejää80
Jäsen
Jäsen
Viestit: 343
Liittynyt: La Marras 20, 2010 18:19
Paikkakunta: Tampere

Re: Mitä on tämä musta päätyräystäissä?

Viesti Kirjoittaja Hejää80 »

OT: tintu: kannattaa huomata että kuistin (missä on paljon lasipintaa) pitäminen puolilämpimänä ottaa saman verran watteja kuin kunnollisen rakennusosan pitäminen 21c. Eli patterit kahdelle seinälle tai yksi tulipunaisen kuumana.

Se on se klassinen verhot syttyy-mökkipalo talvella tai vähintään järjetön sähkölasku, "mutta määhän laitoin sen termostaatin vain 15 asteeseen", kun tönö on kuin harakanpesä niin 15 asteen pitäminen 30 asteen pakkasella vaatii kaiken tehon mitä lähtee.
tintu
Jäsen
Jäsen
Viestit: 486
Liittynyt: Pe Maalis 12, 2010 12:30
Paikkakunta: -

Re: Mitä on tämä musta päätyräystäissä?

Viesti Kirjoittaja tintu »

Hejää80 kirjoitti:OT: tintu: kannattaa huomata että kuistin (missä on paljon lasipintaa) pitäminen puolilämpimänä ottaa saman verran watteja kuin kunnollisen rakennusosan pitäminen 21c. Eli patterit kahdelle seinälle tai yksi tulipunaisen kuumana.

Se on se klassinen verhot syttyy-mökkipalo talvella tai vähintään järjetön sähkölasku, "mutta määhän laitoin sen termostaatin vain 15 asteeseen", kun tönö on kuin harakanpesä niin 15 asteen pitäminen 30 asteen pakkasella vaatii kaiken tehon mitä lähtee.
Jotenkin mä aina onnistun viemään aiheen kuin aiheen sivujuonteelle, mutta vastataan nyt tähän kuitenkin :-). Tuota tuota. Se puolilämminhän voi tarkoittaa aika monia asioita. En mä ehkä kuitenkaan kovimmilla pakkasilla ja jatkuvasti pitäisi kuistia 15 asteessa (lämpöasteiden puolella kuitenkin). Enemmin tarkoitan sitä, että pidennän tuota kuistinkäyttösesonkia kauemmas syystalveen ja aikaistan sen käyttöönottoa keväällä, ruokailutilana ja/tai koirien/ lasten oleskelutilana. Me "lisäeristettiin" yhtä kesäkuistia edellisessä mummonmökissä, ja siinä oli senkin jälkeen vielä vain yksinkertaiset ikkunat..nyt laittaisin siis tuplat tähän. Ja se lisäeristys tarkoitti siellä mummonmökissä sitä, että kun jouduttiin kuitenkin uusimaan täysin hapertunut ulkolaudoitus siinä kohtaa, pistettiin alle tervapahvi ja tilkittiin nurkat. Lisäksi ujutettiin rossipohjaan puukuituisia tuulensuojalevyjä ja lisättiin yläpohjaan muutamat säkit kutterinpurua. Nuo operaatiot siellä tekivät, että kun viereisessä huoneessa (n.18m2) lämmitti siihen huoneeseen aivan ylimitoitetulla pönttöuunilla ja piti vähän aikaa ovea kuistille auki, pystyi kuistilla sitten esim. viettämään naapurien kanssa viihtyisää syyskuun iltaa kynttilöiden valossa punaviiniä juoden ilman että varpaat oli kohmeessa. Tai pakenemaan hetkeksi sitä unettavan tukalaa kuumuutta, joka pöntöstä hohkasi, ihanan viileälle kuistille. Toisin kuin ennen toimenpiteitä, jolloin se oli kylmä ja kostea heti elokuun sateiden alettua - ja tosiaan kuin harakanpesä, pelkkä varasto ja läpikulkutila. Nyt mä laittaisin tähän paitsi ne tuplaikkunat, myös ehkä eristeet (jotka uupuvat kokonaan), tarkistaisin yläpohjan ja nostaisin lattiaat, tai ainakin jotain eristettä sinne tulisi kallion ja laudoituksen väliin. Mutta toisaalta ei haluaisi ehkä repiä noita paneleita.. Mutta siis ovenkin voisi vaihtaa ja pistää tiiviimmän, tai sitten laittaa toisen oven jne. jne. Mutta siis silloin ei ehkä niin noi keittiöstä tulevat höyrytkään, jotka karkaisi keittiön ja välieteisen jäätyä hetkeksi auki, tiivistyisi siellä kosteudeksi..etc.etc.
Vastaa Viestiin