Kellarin porraskäytävän + portaiden lisäeristys

Seinien, ylä- ja alapohjan eristäminen uusilla tai vanhoilla eristeillä.
Vastaa Viestiin
Almiira
Jäsen
Jäsen
Viestit: 104
Liittynyt: Ke Tammi 16, 2008 0:26
Paikkakunta: Helsinki

Kellarin porraskäytävän + portaiden lisäeristys

Viesti Kirjoittaja Almiira »

Meillä on näin pakkaskelillä melko hyytävän kylmä rappukäytävä kellariin. Tässä remontin edetessä tuo avoin osa kellarista tulee lämpimäksi, joten olisi kiva, että tuo kulkuväyläkin pysyisi kohtuulämpimänä. Mieleen tulikin, että a) lisäeristäisi seinää ja b) lisäeristäisi betoniportaita. Nyt tarttisi sitten fiksuja mielipiteitä asiasta.

A) Seinät. Portaat kulkevat l-muodossa, välissä on pieni tasanne. Ällän pidempi sivu on ylhäältä "lämmin seinä" ja alhaalta vastassa on tulevaisuudessa lämmin kellarinseinä. Lyhyempi sivu taas on kylmään sisätilaan, eli nykyiseen yläkerran porraskäytävään, joka on joko huonosti eristetty tai eristämätön eikä siellä ole lämmönlähdettä. Talvella siis menee pakkaselle. Nykyisellään pinnassa on käsittelemätön puupaneeli. Voisiko tuolle kylmälle seinälle laittaa koolauksen (siinä on osin jo vajaa 2 x 2 -koolaus), jonka väliin 50 mm Ekovillaa tai vaihtoehtoisesti Huokoleijonaa muutaman sentin ilman koolausta ja pintaan uusi paneeli? Häiriintyykö kastepiste? Pitääkö vanha paneeli purkaa?

B) Betoniportaat. Portaat ovat ihan raakabetonipinnalla tällä hetkellä. Portaiden alustila on kylmää tilaa (maata vasten), jota ei voi lisäeristää. Portaat on tarkoitus pinnoittaa puulla, tod. näk. liimapuulevyllä+pystyt paneelilla. Mitä jos tuohon puun ja paneelin väliin laittaisi pari senttiä "jotain", tyyliin uretaanilevyä tai muuta nykyajan myrkkyhömpötystä?
Limes
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1179
Liittynyt: Ma Heinä 23, 2007 14:31
Paikkakunta: Saarijärvi

Re: Kellarin porraskäytävän + portaiden lisäeristys

Viesti Kirjoittaja Limes »

Notta jos mää yhtään ymmärsin,niin eiköhän oo parempi ottaa tän talven yli aikalisä.
Jos siellä tosiaan ei ole mitään eristettä niin 50 mm on...no en sanois että turha tai rahan haaskausta,mutta varmaan joku muu niin sanoisi.
Ja sit mä kertoisin olevani samaa mieltä :-)

Että jotta keväällä selvittää mitä siellä oikeasti on,purkaa sisältäpäitten pois niin että saa sitä yhtenäistä eristettä semmoisen 150 mm eres.

Sikäli on mulla papua sanoo kun omassa kellarin portaikossa on 50 mm lisäeristys laudoituksen päällä ja son silti pakkasella.
Jääkaappina mä tuota oonki käyttänyt. Niin on tämä mullakin lämmittämätön portaikko siis.
Avatar
Hyrskylä
Jäsen
Jäsen
Viestit: 116
Liittynyt: Ti Heinä 07, 2009 18:24
Paikkakunta: Varsinais-Suomi

Re: Kellarin porraskäytävän + portaiden lisäeristys

Viesti Kirjoittaja Hyrskylä »

Nostetaas vähän tätä aihetta jos vaikka tulisi lisää kommentteja. Ittellä siis olisi myös tarkoitus lisäeristää kellarin rappukäytävää. Rakenne tällä hetkellä on jotakuinkin lauta-joku pahvi-puru-lauta-tuulensuojalevy (leijona)-ilmarako-ulkovuori. Kysymys kuuluukin, että millä materiaalilla olette lisäeristelleet? Itse ajattelin laittaa 50mm finnfoam tai jotain vastaavaa. koolaus ja uusi paneeli...
Avatar
gretheline
Jäsen
Jäsen
Viestit: 367
Liittynyt: Su Tammi 29, 2012 12:56
Paikkakunta: Rovaniemi
Kotisivu: http://villabahnhugel.blogspot.fi/

Re: Kellarin porraskäytävän + portaiden lisäeristys

Viesti Kirjoittaja gretheline »

Minä laitoin 100 mm selluvillalevyä ulkoseinien puolelle tuohon meidän kellarin portaikkoon. Meillä siitä holvin päällä olevan tasanteen kohdalta menee sivuovi ulos ja tästä ovesta sekä sattuneista syistä johtuen en vielä tiedä onko lisäeristämisestä mainittavaa hyötyä, kun seinässä on tuulensuojalevyn paloilla, 50mm selluvillakerroksella ja ilmansulkupaperin jämäpaloilla hätäiseen tilapäispaikattu 40x210 cm reikä ulos asti ja ulkona on noin -10°C. Siinä on nyt uusi ovi. Vanha ovi oli lähinnä hobittikokoa ja väliovikaliiberia, joten siitä tippaakaan liioittelematta tuuli läpi, lisäksi se oli vääntynyt malliin "suljetaan keväisin vain sorkkaraudan avulla vääntämällä ja muinakin aikoina riuhdotaan hullun lailla ennen lukitsemista", ja se ei todellakaan pitänyt kylmää loitolla yhtään sen paremmin kuin nyt tuo tilapäispaikattu seinä. Joka tapauksessa ennen kuin voidaan tehdä päätelmiä kellarin portaikon lisäeristyksen toimivuudesta täällä Rataharjulla niin ensin pitää paikata tuo isomman sivuoven asentamisen vaatiman oven siirtämisen jättämä reikä kunnolla ja tehdä sisäpuoli valmiiksi niiltäkin osin kun jätin sen odottamaan uutta ovea. Se uusi ovi on tiivis, nykymalliin eristetty, ja noin 30 cm isompi kumpaankin suuntaan, mutta ulkoasultaan vanhan mallinen ja menee täydestä kuin väärä raha: Selvitin tässä pari päivää sitten sen uuden oven vieressä seistessäni timpurille kuviota niin hän kysyi, että "Missä sulla se uusi ovi on, onko se tuolla ulkona jossain?". :lol: Lähiaikoina seinän paikkauksen valmistuttua selviää millaisiin lukemiin tuo kellarin portaikon lämpötila alkaa asettumaan kun saan ovenvierusten "hätäpaikkaukset" vaihdettua pysyvään ratkaisuun.
Alunperin seinä oli sisältä ulospäin huokolevy-vaakalaudoitus-ensopahvi-100mm purua-ensopahvi-25mm keilaponttipaneeli. Vinolaudoitusta meillä ei ole, eikä tuuletusrakoa ulkoverhouksen alla. Hyvin näkyy säilyneen ja purut seinän sisällä ovat aivan rutikuivia ja hajuttomia, kolme säkkiä sieltä otin pois kun ovi vaihdettiin. Uusi setti on sama muuten mutta sisäpuolelle tulee se 100mm selluvillaa, ilmansulkupaperi ja siskonpaneeli. Paikkauksen kohdalta ulkopuolen ensopahvin tilalle tulee tuulileijonaa ja purujen tilalle tulee selluvillaa. Ai juu ja alareunassa on betonia vasten bitumikaista jonka päällä on 10mm pellavanauha ja sen päällä koolaukset.
"...ja hänen kaikkein salaisin unelmansa oli omenapuu."
-Tove Jansson


RMT 1955-'57, 110/185m2, puu & ekosähkö
Avatar
Hyrskylä
Jäsen
Jäsen
Viestit: 116
Liittynyt: Ti Heinä 07, 2009 18:24
Paikkakunta: Varsinais-Suomi

Re: Kellarin porraskäytävän + portaiden lisäeristys

Viesti Kirjoittaja Hyrskylä »

Toteutunut :-) : Ilmansulkupaperi, koolaus, paneeli. Eiköhän tuon vanhan eristyksen kanssa pysty elämään...kellari on kuitenkin lämmin.
Vastaa Viestiin