Unelma toteutui ainakin kuvissa :)

Ilmoita omasi tai naapurin rintamamiestalo-projekti. Laita myös linkki kuviin tai kotisivulle mikäli sellaiset on.
Vastaa Viestiin
jtv000
Jäsen
Jäsen
Viestit: 201
Liittynyt: Pe Kesä 29, 2012 0:21
Paikkakunta: isnäs

Unelma toteutui ainakin kuvissa :)

Viesti Kirjoittaja jtv000 »

Kiitos hyvästä foorumista, tätä onkin jo kesän alusta tutkittu mielenkiinnolla, kun kiinnostava talokohde alkoi täyttää ajatukset. Nyt koittaa arki ja todellisuus kun lopulta saimme oman ongelmavyyhtemme eli rakkaan rintsikan omistukseen ja hallintaan.
Talo on Loviisan Isnäsissä ja edellinen asukaspariskunta , jotka nyttemmin jo paremmassa maailmassa oli samalla talon rakentajat. Talo on saanut kai viimeiset listansa 1951 vaikka tontti on merkitty jo 1948 omistukseen. Vai olisiko ollut jonkinlainen lopputarkastus tuona vuonna 1951, tiedä häntä. 1990 Luvulla on kuisti muutettu lämpimäksi ja sinne on rakennettu kylpyhuone/wc.
Samalla oven paikka on vaihdettu edestä sivuun ja ikkunoiden paikat kuistilla vaihtuneet. Tuohon loppuun yritän lisätä muutaman kuvan.
Kuva
Kuva
Kuva
Avatar
vm51
Jäsen
Jäsen
Viestit: 167
Liittynyt: To Kesä 07, 2012 21:57
Paikkakunta: Oulu

Re: Unelma toteutui ainakin kuvissa :)

Viesti Kirjoittaja vm51 »

Hienon näköinen talo! Onneksi olkoon!!

Viititkö ottaa muutaman lähikuvan teidän ikkunan yläpuolen tippalistan totetutuksesta? Itelläni on kans pystyrimalaudoitus, ja tippalistan toteutus kaipaa ehkä hieman parantelua. :-)
Avatar
matrismik
Jäsen
Jäsen
Viestit: 492
Liittynyt: Su Huhti 18, 2010 20:40
Paikkakunta: Vantaa

Re: Unelma toteutui ainakin kuvissa :)

Viesti Kirjoittaja matrismik »

Tervetuloa palstalle sekä onnittelut kaupasta, kuvissa ainakin näyttää hyvältä. Se että tontti on ostettu -48 ja valmistuminen -51 on ihan normaalia. Välttämättä raketamista ei ole aloitettu samantien kun talolle on ollut paikka, siihen aikaa kun kaikesta oli pulaa. Yleensä rakennettu kesän aikana vesikattoon asti ja sen jälkeen talviaikana tehty sisältä valmiiksi, mutta aloituksesta ei ole varmuutta etenkin kun edellinen omistaja ei enää ole kertomassa vaihdettuaan hiippakuntaa. Kaupungin tai kunnan rakennusvalvonnasta saattaa löytyä jotain tietoa, tai sitten ei, haitaakse? :-D jos ei löydy mitään tietoa, onpa ainakin vapaammat kädet remontoida ennenkuin byrokraatit on kimpussa rakennuslupien takia.

Oletteko tekemässä remontia vai pyrittekö pitämään alkuperäisenä?

Onnea uuteen kotiin!
jtv000
Jäsen
Jäsen
Viestit: 201
Liittynyt: Pe Kesä 29, 2012 0:21
Paikkakunta: isnäs

Re: Unelma toteutui ainakin kuvissa :)

Viesti Kirjoittaja jtv000 »

Kiitos kommenteista, tänään siivoiltiin pihan työhuonetta, joka kuvan vihreän rakennuksen vasemmassa , ikkunoiden takana.
Upeaa, kun lopultakin saa kaikki työkalut helposti hollille ja vielä ison kasan lisää niistä mitä myyjät jättivät taloon.
Toisessa kuvassa myös se tippalista, luulisin että on vaan lauta vinossa kahden laudan välissä, ehkä vähän jiirattu ennen kiinnitystä, ainakin viime kesänä tehtiin tutun kanssa heidän taloon siten.
Tosiaan ulkonäkö on vähän turhankin siisti, öljyalkydillä vedetty -85 ja -96 tuo päärakennus, ulkorakennukset -05. Sisältä löytyy kellarikosteutta ja vanhaa hometta yhdestä vaatehuoneesta ( koira kävi tutkimassa ).
Olohuoneeseen on vuotanut vanha paisuntasäiliö, mutta positiivista, itse asuinkerros ja vintti ovat erittäin kuivia ( mitattu myös ).
Kuva
Kuva
jtv000
Jäsen
Jäsen
Viestit: 201
Liittynyt: Pe Kesä 29, 2012 0:21
Paikkakunta: isnäs

Re: Unelma toteutui ainakin kuvissa :)

Viesti Kirjoittaja jtv000 »

Tarkoitus olisi remontoida ja säilyttää ennallaan, vaikea yhtälö. Noin pääpiirteittäin tarkoitus olisi saada terve talo kaikin puoin, jossa on mahdollisimman paljon vanhaa tunnelmaa. Ensimmäisen syksyn talven ajatus on saada vanha vuotanut paisuntasäiliö putkineen pois vintiltä ja korjata listat, tapetit, purut, pinkopahvit , yms mitä ehti tärvelemään. Tai sitten ei, katsotaan miten fiilistä riittää asumisen ohessa, kuivuneet niin hyvin ettei lisävahinkoja enää pääse kuitenkaan syntymään.
Kuva

Nyttemmin uusi säiliö onkin paremmassa paikassa pannuhuoneessa. Jotain muutakin pientä ehkä tehdään , teetetään, "vaikka vanhan puutarhakaivon pumppu" kuntoon tyylisiä asioita. Isommista rempoista, mielessä on salaojien selvitys ja kunnostus tai uusinta, mutta menee varmaan parin kesän päähän, kunhan nyt fundeerataan ensin, heh. Tässä ehtinyt montaa asiaa jo pohtia , kun talo on 300m päässä nykyisestä ja saatiin avain jo kesäkuussa vaikkei kaupoista ollut tietoakaan. Suositten muuten lämpimästi Kymen home-etsintää koirineen. Olin aivan varma että tuosta seinästä löytyisi, mutta lukuisista ylä- ja alakautta tehdyistä kierroksista huolimatta koira ohjasi meidät kerta toisensa jälkeen vaatehuoneeseen, jossa oli tummentumaan tapetissa ja alta paljastui homehtunutta levyä. Toivotaan vaan että esiintymä rajautuu suunnilleen siihen mihin koirakin sen rajasi.
Kuvaja
Jäsen
Jäsen
Viestit: 696
Liittynyt: To Syys 09, 2010 21:27
Paikkakunta: Mäntsälä/Kemijärvi

Re: Unelma toteutui ainakin kuvissa :)

Viesti Kirjoittaja Kuvaja »

Terve ja onneksi olkoon!
Harvinaisen siististi tehty tuo räystään ja rimojen yhtymäkohta. Siis tuo vaakarima. Itselläni on sillä kohtaa otsalauta rimojen päällä.
jtv000
Jäsen
Jäsen
Viestit: 201
Liittynyt: Pe Kesä 29, 2012 0:21
Paikkakunta: isnäs

Re: Unelma toteutui ainakin kuvissa :)

Viesti Kirjoittaja jtv000 »

Kuvajalle, liittyen noihin tippalautoihin, edellinen omistaja oli työuransa sahalla töissä ja ilmeisen kätevä käsistään.
Tänään oli hieno keli, taisin kyllä nukkua kellon ympäri, mutta ehdittiin kuitenkin talolle juuri kun sade alkoi väistyä. Vaimo keräsi vielä omppoja, minä siivosin varastoa ja aina välillä ihasteltiin löytöjä kaiken tavaran seasta. Rahallisesti mitään arvokasta ei toki ollut, mutta mieltä ilahduttaa kaikki se tavara minkä omistaja oli kerännyt vuosien mittaan ja joka jäi meitä helpottamaan.
Toinen pikku projekti oli rännin päätypalan kiinnitys yläränniin ja pari ränniä myös puhdisteltiin sammalista ja lehdistä, luoja tietää milloin viimeksi tuommoista tehty siellä.
Yli puolet niistä jäi vielä läpikäymättä, mutta kehittelen myös mielessäni työkalua jos tikkaat eivät ylety varsinkaan alarinteen korkeammalle seinustalle.
Tuossa 60v toimineen ulkorakennuksen pöytä kahden päivän lakaisemisen ja tavaroiden siirtelyn ja lajittelun jälkeen.
Kuva
Alemmassa kuvassa mitään osaamaton mutta innokas talonomistaja rännejä putsaamassa, kuvassa näkyvien tikkaiden paikalta kannettiin myös pois itsetehty pressuvarasto, uutta paikkaa miettiessä...
Kuva
jtv000
Jäsen
Jäsen
Viestit: 201
Liittynyt: Pe Kesä 29, 2012 0:21
Paikkakunta: isnäs

Re: Unelma toteutui ainakin kuvissa :)

Viesti Kirjoittaja jtv000 »

Tänään vedetty henkeä muiden menojen ja rankan työurakan jälkeen muutosta, mutta huomenna taas täysi höyry päälle, muuttolaatikoita hakemaan ja jos saisi kirpparitavaroita vähän luetteloitua, suunnitelmat myös että ensi su tehtäisiin talolla ensimmäiset safkat ja jatkettaisiin varastojen siivousta.
Avatar
Juha_P
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1874
Liittynyt: Ma Tammi 10, 2011 11:46
Paikkakunta: Lempäälä

Re: Unelma toteutui ainakin kuvissa :)

Viesti Kirjoittaja Juha_P »

jtv000 kirjoitti:Tuossa 60v toimineen ulkorakennuksen pöytä kahden päivän lakaisemisen ja tavaroiden siirtelyn ja lajittelun jälkeen
Tommonen paksuista lankuista tehty raskas työpöytä on ihan ehdoton.
Se ei heilu ja lähde perään kun ruustukissa jotain vääntää ja sahaa.
Samoin saa rauhassa hakata ryskyttää pöydän päällä ilman että tarvii pelätä sen ottavan nokkiinsa. viini

Mutta pieni tuotekehitysidea. Pöydän reunaan jommalle kummalle puolelle ruustukkia kannattaa laittaa tukevaa kulmarautaa vaikka metrin pätkä ruuveilla kiinni.
Sitä vasten on hyvä vaikka oikoa nauloja tai tehdä muuta kovaa alustaa vaativaa naputteluhommaa. Voi vääntää ja vasaroida ilman että voimatoimien kohde uppoaa pöydän reunaan. :-D
jtv000
Jäsen
Jäsen
Viestit: 201
Liittynyt: Pe Kesä 29, 2012 0:21
Paikkakunta: isnäs

Re: Unelma toteutui ainakin kuvissa :)

Viesti Kirjoittaja jtv000 »

Kiitos, kuulostaa hyvältä idealta, vähän mietiskellyt jos löytyisi vielä erikseen metallipöyä tuohon tilaan, mutta tuo ratkasu käy myös hyvin. Käytiin tänään rakennusliikkeen konkurssihuutokaupassa ja luultiin huutavamme paria muuttolaatikkoa ( kova väentungos), mutta paria kymppiä köyhempänä huomattiinkin että laatikoita oli koko peräkärryn täydeltä, no eihän noissa mitään arvokasta ollut mutta pelkät lootat oli varmaankin tuon sijoituksen arvoisia. Hauska kokemus , homman kruunasi loistava lounas ja hyvä seura vaimon muodossa.
warixenjalka
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1485
Liittynyt: Pe Syys 04, 2009 18:26
Paikkakunta: Kotka

Re: Unelma toteutui ainakin kuvissa :)

Viesti Kirjoittaja warixenjalka »

Huutokaupat on vaarallisia paikkoja! Aina niistä täytyy jotain huutaa... :roll: Ei ole yksi eikä kaksikaan kertaa käynyt niin, kun olen kotiin saapunut mielestäni loistokaupat tehneenä, niin heimopäällikön ensimmäinen kommentti on: "Et kai maksanu tosta jotain? Mitä myö tolla tehää?"

No ne on sitten myyty hyvällä tappiolla huutonetissä... :lol:
- Puolihullu varttisavolainen -
Kuvaja
Jäsen
Jäsen
Viestit: 696
Liittynyt: To Syys 09, 2010 21:27
Paikkakunta: Mäntsälä/Kemijärvi

Re: Unelma toteutui ainakin kuvissa :)

Viesti Kirjoittaja Kuvaja »

warixenjalka kirjoitti:Huutokaupat on vaarallisia paikkoja! Aina niistä täytyy jotain huutaa... :roll: Ei ole yksi eikä kaksikaan kertaa käynyt niin, kun olen kotiin saapunut mielestäni loistokaupat tehneenä, niin heimopäällikön ensimmäinen kommentti on: "Et kai maksanu tosta jotain? Mitä myö tolla tehää?"

No ne on sitten myyty hyvällä tappiolla huutonetissä... :lol:
Viimeksi kun kävin erään kaupan lopettaessa huutokaupassa, joka toinen tuote jäin hyllyyn, kun kauppiaalle ei kelvannut hinta. Ja ne jotka meni huutoon, hinta meni lähelle tai yli normaali hintojen...
jtv000
Jäsen
Jäsen
Viestit: 201
Liittynyt: Pe Kesä 29, 2012 0:21
Paikkakunta: isnäs

Re: Unelma toteutui ainakin kuvissa :)

Viesti Kirjoittaja jtv000 »

Edullisimmat jutut sisälsi juuri tuolla huutokaupassa esim kaapillisen ruuveja, monta pahvilaatikkoa hiomapaperia, 30 maalipönikkää jne. Koneet nousi jo kovempiin hintoihin, jopa oikeasti tarvitsemani lumikolat ja lapiot setti nousi yllättävän korkealle, joten tipuin kyydistä.
jtv000
Jäsen
Jäsen
Viestit: 201
Liittynyt: Pe Kesä 29, 2012 0:21
Paikkakunta: isnäs

Re: Unelma toteutui ainakin kuvissa :)

Viesti Kirjoittaja jtv000 »

Hieno päivä , ilma ja oma vireystila kohdillaan, saatiin kaverin purjevene nostetuksi , avustettiin rekkanosturia toisinsanoen ja aloiteltiin talviteloillle laittoa pesulla. Siitäpä olikin hyvä jatkaa taloprojektin kanssa, jossa isommat rempat odottaa ja pientä näperrystä taasen.
Korjailin ja puhdistelin ns tuulimyllyä , joka koristaa sadevesi tai salaoja kaivoa, hieman huono paikka , kun betoni on kupera, mutta suurin ongelma olikin läpikulkeva kierretanko, jossa alustaan nähden klappia.
Muuttolaatikoita kannettiin autoon ja muotoilin levykantta tulevalle lehtikompostille. Asensin koukun takille varastolle , kun löytyi vanhan mallinen sopivasti ja hakasen varaston ovelle, jottei tuuli paisko turhaan edestakas.
Loppuaika ennen päivällistä menikin pyörää korjatessa, mikä on sanalla sanoen huomattavan helppoa, nyt kun tilat ja työkalut on aina helposti saatavilla.
jtv000
Jäsen
Jäsen
Viestit: 201
Liittynyt: Pe Kesä 29, 2012 0:21
Paikkakunta: isnäs

puuvaraston vuosikerrostumat

Viesti Kirjoittaja jtv000 »

Kaunis ilma ja seuraava vapaayö innoitti kutsumaan talkooväkeä ja tyhjentämään puuvarastoa järkevämpään järjestykseen. Melkoinen projekti, valmiina lähinnä tila jota ajattelin polttopuille heti ovesta vasemmalle. Samaan syssyyn pilkoin uutta polttopuuta pressukatoksen viereen ja tyhjentelin varastosta jälleen lisää kaatiskamaa , nyt kasoja on jo kolme, mutta loppukin häämöttää.
Kuva
Kuva
Vaikka huonoimmat puutarhakalusteet sai samalla lähtöpassit, jää noita laskujeni mukaan 12 tuolin verran.
Kuva
Rouvasväki istutti loput kukkasipulit, on siinä kaunis rinne katsella ensi keväänä. Päivän painuessa iltaan, oli upeaa vetäytyä sisälle pannukakulle ja teelle.
Kuva
Vastaa Viestiin