Epästandardi arinakoko

Ajatuksena kertoa mm. "järkevän" hintaisista tuotteista ja vinkeistä niiden hankintaan. Keskustelua myös tarjouksista ja käytetyn tavaran myyntipisteistä ja kierrätyskeskuksista.
Vastaa Viestiin
Ökynirpom
Jäsen
Jäsen
Viestit: 16
Liittynyt: To Kesä 09, 2011 23:04
Paikkakunta: Oulu

Epästandardi arinakoko

Viesti Kirjoittaja Ökynirpom »

Vanha arina paloi puhki vuosi sitten. Tulisijamallin valmistus oli lopetettu aikapäiviä sitten, eikä mistään sitten löytynytkään sopivankokoista valmisarinaa. Päädyin tilaamaan mittojen mukaan http://www.soluarinat.fi:stä, ja sillä on menty tämä lämmityskausi.

+ tuhkan määrä on paljon pienempi kuin rakoarinalla.
+ puut palavat loppuun, eikä kohentamista tarvitse niin paljon
- hinta oli kalliimpi kuin rautakauppojen valikoimissa, mutta kun sieltä ei oikeankokoista löytynyt...

Voi siis sanoa, että ostaisin toistekin.
tessu

Re: Epästandardi arinakoko

Viesti Kirjoittaja tessu »

Vaikea sanoo joo mitenkähän kestää jatkuvassa poltossa? kun ei valurautaa ole? no onhan se tulenkestävää terästä samoin kuten kattilanpesäkin,voishan tuota kokeilla jollei enää löydy perinteistä.
Hinnoista ei kyl ole tietoa että miten ne menee,on vissiin monen hintasiakin nykysin?
Gondie
Jäsen
Jäsen
Viestit: 18
Liittynyt: Su Tammi 04, 2009 20:58
Paikkakunta: laplandia

Re: Epästandardi arinakoko

Viesti Kirjoittaja Gondie »

6 vuoden (30 mottia per vuosi) kokemuksella voin sanoa että on hintansa väärti.
Ei saa poltettua hajalle, ei vaikka yrittäisi. Suosittelen!
Vastaa Viestiin