Seinän oikeaoppinen rakenne

Seinien, ylä- ja alapohjan eristäminen uusilla tai vanhoilla eristeillä.
Vastaa Viestiin
prasa
Uusi jäsen
Viestit: 7
Liittynyt: Ma Touko 28, 2012 9:16
Paikkakunta: Vantaa

Seinän oikeaoppinen rakenne

Viesti Kirjoittaja prasa »

Meillä piti vesivahingon (remontti menee putkifirman vakuutuksen piikkiin) vuoksi pari olohuoneen seinää avata ja sieltä paljastui seuraavanlainen rakenne

Kuva

Sisältä ulos:
- tapetti (päällä hengittämätön maali)
- 6 mm gyproc
- 25 mm puukuitulevy
- muutama kerros tapettia
- jonkunlainen kovalevy ( 6mm)
- pahvi (ei pinko)
- vaakalaudoitus
- sitten ilmeisesti purut, tervapahvi, vinolaudoitus ja päällä peltivuoraus.

Nyt pitäisi pistää tuo takaisin kasaan niin, että rakenne toimii vielä jatkossakin. Tähän asti ei liene ollut ongelmia, koska kaikki purut ovat olleet kirkkaankeltasia ja ruutikuivia. Tuon sisäpuoleisen sisäeristyksen on laittanut edellinen omistaja parikymmentä vuotta sitten.

Ajattelin, että jos tuohon laitattaisi vaakalaudoituksen päälle 25 mm remonttileijonan, ilmasulun ja 6 mm gyprocin. Päällimmäiseksi paperitapetti. On ainakin hengittävä, mutta onko tuo oikea kohta ilmasululle vai pitäisikö sen tulla huokolevyn alle?

Vai olisiko parempi pistää koolaus ja ekovillalevyt, ilmasulku ja 12 mm gyproc? Eristäisi kai ainakin paremmin, mutta onko tuossa jotain riskejä?
prasa
Uusi jäsen
Viestit: 7
Liittynyt: Ma Touko 28, 2012 9:16
Paikkakunta: Vantaa

Re: Seinän oikeaoppinen rakenne

Viesti Kirjoittaja prasa »

Tervapaperia onkin myös vaakalaudoituksen purujen puolella. Tarvitaanko muuta ilmasulkua sitten ollenkaan?
Vastaa Viestiin