No, nyt asialle pitäisi todellakin tehdä jotain. Tänään nimittäin huomasimme, että reunimmaisessa kaapissa, joka on ulkonurkassa (kuvassa alin), oli lattialla ja alahyllyllä tavarat homeessa. Seinissä hometta oli alhaalla (muttei lattianrajassa) pohjoisseinällä (kuvassa ikkunaseinä) ja nurkassa jonkin verran. Muissa kaapeissa hometta ei näkynyt.
Itse ajattelin tuon johtuvan siitä, että tuuletusta ei ole ja lämpötila kaapissa on aika viileä ja kosteus on kondensoitunut. Vai onko jotain muuta syytä?
Ulkopuolella veden ei pitäisi päästä roiskumaan seinään ja kyseisessä nurkassa on toimiva sadevesikaivo.
Miten järjestäisitte kaappien ilmanvaihdon? Laittaisitteko reikiä makuuhuoneesta kaappeihin vai lisäksi poistoilmaventtiilin kaapista ulos? Ja mihin reiät tehdään? ylös, alas?
Tällä hetkellä kuvassa piirretyt kaappien väliseinät ovat ylhäältä yli 20 cm ja alhaalta vajaa 5 cm auki.
Tulikohan hieman sekava teksti




