lattialämmitys purujen sekaan

Keskustelu lämmitysjärjestelmien valinnasta ja huollosta, ilmanvaihdosta, putkisto- ja sähköremonteista ja muusta näihin liittyvästä.
Vastaa Viestiin
Avatar
rautarunnari
Jäsen
Jäsen
Viestit: 831
Liittynyt: La Loka 21, 2006 14:12
Paikkakunta: Lahti

lattialämmitys purujen sekaan

Viesti Kirjoittaja rautarunnari »

hoi.
Onko mitään syytä, miksi vesikiertoista lämmityspiiriä ei voisi heittää purujen päälle, koolausten päälle lattialevy.

t.hese
Kaikkien alojen erikoisasiantuntija
ville
Jäsen
Jäsen
Viestit: 425
Liittynyt: Ke Helmi 16, 2005 0:08
Paikkakunta: OULU
Paikkakunta: Oulu
Viesti:

Viesti Kirjoittaja ville »

Ei, lämmönluovutukseen kannattaa vain kiinnittää huomiota.
Metallilevyt jakavat lämmön tasaisemmin jos ei tule kiveä/betonia suoraan päälle.
Avatar
rautarunnari
Jäsen
Jäsen
Viestit: 831
Liittynyt: La Loka 21, 2006 14:12
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja rautarunnari »

ajattelin jättää putket vähän niin kuin ilmaan, eli pari senttiä vajaa purupinta, uudet paperit ulkoseinille (ja varmaan muillekin seinille), jotka painuvat seinältä alas purujen alle yhtenäisenä, näin pysähtyisi kylmän ilman kierto. tuo ilmaväli jossa vesiputket kulkee, "tasaisi" lämmön vanerin alla ja näin levy olisi jalalle tasalämmin.. hmm.

ja säätöön ihan puhtaasti patterin termari, kun ei ole varaavaa massaa, niin pitäisi lämmön tasaisemmin .... ?


ajatuksia, ideoita... jos toimii, niin kiskaisen koko taloon vastaavan järjestelyn.

H
Kaikkien alojen erikoisasiantuntija
heinis
Jäsen
Jäsen
Viestit: 32
Liittynyt: Pe Huhti 06, 2007 19:47
Paikkakunta: Kankaanpää
Paikkakunta: Kankaanpää

Viesti Kirjoittaja heinis »

miten meinaat ne putken saada pysymään siellä? tuskin puruun kiinnität :shock:
Avatar
rautarunnari
Jäsen
Jäsen
Viestit: 831
Liittynyt: La Loka 21, 2006 14:12
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja rautarunnari »

no lattiahan lepää koolinkien varassa? näihin lovean sen verran, että mahtuvat (15mm putkea), yhteensä poikkitukia tuolle 3,5 metrin matkalle tulee 5 ja 50 cm koolinkiväliin kolme vetoa.

Olen jo järjestelmän asentanut, lattia ei tunnu mahottoman lämpimältä, mutta huone on lämpimäpi kuin muu kämppä, vaikka lämpötila on 2 astetta pienempi kuin muissa (lämmön tasainen jakautuminen). Katsellaan nyt yksi talvi ennen kuin rupeaa levittämään laajemmalle. Ehkäpä pieni valu tai luovutuslevy voisi olla paikoillaan.

H
Kaikkien alojen erikoisasiantuntija
plaanaa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 554
Liittynyt: Pe Marras 18, 2005 2:40
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Viesti Kirjoittaja plaanaa »

rautarunnari kirjoitti:Ehkäpä luovutuslevy voisi olla paikoillaan.

H
Ihan varmasti.
heinis
Jäsen
Jäsen
Viestit: 32
Liittynyt: Pe Huhti 06, 2007 19:47
Paikkakunta: Kankaanpää
Paikkakunta: Kankaanpää

Viesti Kirjoittaja heinis »

no nyt tajusin. toimii varmasti mukavuuslämpönä mutta epäilen vahvasti että riittääkö normaali LL lämpötiloilla pitämään huoneen lämpösenä.

luovutuspellin ja parketin kanssa tahtoo jo olla ongelmia kovilla pakkasilla.
Avatar
rautarunnari
Jäsen
Jäsen
Viestit: 831
Liittynyt: La Loka 21, 2006 14:12
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja rautarunnari »

eli pelti on laitettu suoraan purujen päälle, vaiko lattialevyn päälle ? eli mikä sulla on rakenne puruista alkaen ? ja millainen tuo luovutuslevy on, onko vain toisenpuolen folio, vai miten sen pitäisi toimia ?

Itse hankin tuollaisen patteriveden säätimen ja säädön nostaminen saattaa vaikuttaa asiaan. tosin, jos joudun kovasti nostamaan säätöä, niin mitä sitten tuolla säätimellä tekee... olen myös kuullut, että lattialämmitykselle pitäisi olla oma säätönsä, ymmärsin että veden lämpötila on alhaisempi, tms.

noh, olin kaukaa viisas ja kun en itsekään uskonut tuon järjestelmän täydelliseen toimivuuteen, niin jätin toisen patterin putket hollille, että voin tarvittaessa siihen kytkeä uuden. toivoin vain, ettei tarvitsisi...

H
Kaikkien alojen erikoisasiantuntija
heinis
Jäsen
Jäsen
Viestit: 32
Liittynyt: Pe Huhti 06, 2007 19:47
Paikkakunta: Kankaanpää
Paikkakunta: Kankaanpää

Viesti Kirjoittaja heinis »

juu eli lattialämmössä syöttöveden lämpötila pitäisi olla n. 25-40 ja sitä sitten säädetään automatiikalla ulkolämpötilan mukaan.

itselläni pistin lattialämmityksen yhteen yläkerran huoneeseen ja se toimii kuin unelma, mutta pistin hieman paremman (lue kalliimman) järjestelmän. eli laitoin koolausten päälle 22mm lattiawilhelmin ja sen päälle tämän lattialämmitys järjestelmän joka koostuu uritetusta styroksista johon upotetaan pelli ja taas pelliin asennetaan putki. tämän päälle pistin gyprocin 15mm lapikkaan ja taas tämän päälle laminaatin.

tuosta luovutuslevy+parketti yhdistelmästä vain mainitsin koska työni puolesta tiedän että niiden kanssa on ollut hieman ongelmia kovilla pakkasilla (-30)

ilmeisesti sinulla on talossa vesikiertoinen patterijärjestelmä? millä se lämpiää? Jos oikein hyvin haluaisi tehdä niin lattialämmitykselle pitäisi tehdä oma pumppushunttiryhmä automatiikkoineen mutta kyllä noita patteriventtiili ja ym. muita virityksiä nähty ja tehty on :razz:

ja se 15mm putki taitaa olla käyttövesiputkea?? vai onko se kenties happidiffuusiosuojattua kv-putkea? mutta joka tapauksessa melko huono vaihtoehto lattialämmitykseen, päästää hapen putken sisälle ja ajan kuluessa syövyttää messinki ym. osia.

no tulipas jo turistua.

Joni Heinäaho
syrjälä
Jäsen
Jäsen
Viestit: 63
Liittynyt: Pe Loka 20, 2006 13:19
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja syrjälä »

Heinis: paljonkohan kuvailemasi lattialämmityssysteemi suurin piirtein maksoi neliötä kohden? Haaveilen laattalattiasta keittiöön ja eteiseen ja alle haluaisin vesikiertoisen lattialämmityksen. Meillä on kaukolämpö ja siinä valmius myös lattialämmitykseen (tällä hetkellä lämmitys toimii pattereilla) eli siltä osin homma hoidossa. Jos muutenkin joku osaa neuvoa hyviä (ja mielellään edullisia :-D ) ratkaisuja vesikiertoisen lattialämmityksen asentamiseen, niin ottaisin niitä mielelläni vastaan. Hirmuisesti en lattialämmityssysteemejä vielä tunne - mitä nyt uponorin esitteitä olen vähän lueskellut - mutta tarkoitus olisi tehdä homma itse & putkimiehen avustuksella.
heinis
Jäsen
Jäsen
Viestit: 32
Liittynyt: Pe Huhti 06, 2007 19:47
Paikkakunta: Kankaanpää
Paikkakunta: Kankaanpää

Viesti Kirjoittaja heinis »

no se järjestelmä on liian kallis jos edullista systeemiä haet. voin kyllä selvittää hinnan mutta muistelisin että se on 70€/m2 asennettuna jakotukkeineen ja termostaatteineen.

mutta jos edullista haet niin paras systeemi on varmaan seuraava:

lattialevyn tai harvalaudotuksen päälle 13mm gyproc

tähän tc-kiinnikeillä putki kiinni. putkien väliin kaksi kerrosta 13mm gyproccia. eli soiroteen ja yritetään saada mahd. vähän paikkoja joka jää ilman gyproccia. sitten välit jotka jää täytetään betonilitkulla. tähän sitten laattalattia. todella paskaa hommaa se soirotus mutta tämä toimii ja on kohtuu edullinen.

ja tuon ensimmäisen gyproc kerroksen voi jättää pois jos ei korot riitä mutta silloin pitää olla tietysti olla lattialevy eikä harvalaudoitus.

nykyään saa jo 10mm lattialämmitysputkea joten teoriassa putkien väliin ei tarvitsi laittaa kuin 1 kerros gyproccia mutta 10mm putkella ei järin pitkiä piiriä enään pysty tekemään. mutta se on vähän tapauskohtaista mikä kannattaa. varmasti houkuttelee ettei tarvisi laittaa kuin gyprocci.

mutta tarvis itse melkein nähdä paikka ennen kuin pystyy tekemään päätöksiä mikä kannattaa.
syrjälä
Jäsen
Jäsen
Viestit: 63
Liittynyt: Pe Loka 20, 2006 13:19
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja syrjälä »

Kiitos Heinis kommenteista. Jotain tuontyyppistä ratkaisua juuri haenkin.

En ole vielä lähtenyt rakenteita pitemmälle purkamaan, mutta päällisin puolin tilanne on se, että purujen päällä on vanha lautalattia, sen päällä lastulevyä ja levyn päällä muovimatto. Periaatteessa en viitsisi lähteä vanhaa lautalattiaa purkamaan, sillä lattialämmityssysteemin voisi rakentaa sen päälle. Toisaalta: osassa taloa keskikerroksen alapuolella on maapohjainen kylmä kellari ja lattiat tuntuvat talvisin siltä osin kylmiltä. Ajattelin, että ilmansulkupaperi voisi auttaa. Se taitaa tarkoittaa sitten vanhan lautalattian purkamista, vai voisikohan ilmasulkupaperin lyödä lautalattian päälle ja alkaa rakentamaan lattialämmityssysteemiä sen päälle?

Sellaista vielä mietin, että mikä olisi hinnan ja laadun puolesta järkevintä laittaa lattialämmitysputkien väliin: gyproc soiroja, betonivalu vai ehkä kenties hienoa hiekkaa?
heinis
Jäsen
Jäsen
Viestit: 32
Liittynyt: Pe Huhti 06, 2007 19:47
Paikkakunta: Kankaanpää
Paikkakunta: Kankaanpää

Viesti Kirjoittaja heinis »

olen kuullut kyllä että joku on laittanut hiekkaakin ja kuulemma toiminut ihan hyvin, mutta kuulopuheita tarkemmin en tiedä.
Toisaalta: osassa taloa keskikerroksen alapuolella on maapohjainen kylmä kellari ja lattiat tuntuvat talvisin siltä osin kylmiltä. Ajattelin, että ilmansulkupaperi voisi auttaa. Se taitaa tarkoittaa sitten vanhan lautalattian purkamista, vai voisikohan ilmasulkupaperin lyödä lautalattian päälle ja alkaa rakentamaan lattialämmityssysteemiä sen päälle?
no eiköhän se lattialämmitys poista sen kylmyyden tunteen. enemmän murehtisin siitä millä estää lämmön meno alaspäin liikaa. en osaa sanoa mitään tuohon ilmansulkupaperiin.
syrjälä
Jäsen
Jäsen
Viestit: 63
Liittynyt: Pe Loka 20, 2006 13:19
Paikkakunta: Jyväskylä

Viesti Kirjoittaja syrjälä »

Tuota lämmön alaspäinmenoa täytyy tosiaan miettiä. Onneksi remppa aloitetaan vasta kesemmällä, joten vielä on aikaa suunnitella.
Vastaa Viestiin