Täysremontin aloitus

Kaipaatko vinkkiä ikkunoiden kunnostukseen? Mitä tehdä pinkopahveille?
Vastaa Viestiin
hänsbän
Uusi jäsen
Viestit: 1
Liittynyt: Pe Touko 25, 2007 14:05
Paikkakunta: Keminmaa

Täysremontin aloitus

Viesti Kirjoittaja hänsbän »

No niin, olen lukenut tätä palstaa kuukauden verran ja vasta kirjauduin. Meillä on vuonna 2000 ostettu rmt, joka on vuosimallia 1959 ja lisäosa 1968, jossa on sauna, pesuhuone, pannuhuone ja "huone". Kun muutettiin, tehtiin "kevyt" pintaremontti yläkertaan (tapetit seiniin ja laminaatilattia) sekä alas (tapetit) että lisäosaan. Nyt meinaamme tehdä kunnon remontin sekä alakertaan että yläkertaan ja ulkovuoreen. Tarkotus olis uusia sähköt, vesiputket (öljylämmitys), lattiat alhaalla (kylmät talvella), seinät (lisää lämmöneristystä), kylmä eteinen lämpimäksi, ylhäältä ns. kylmätilat lämpimiksi, jolloin makuuhuoneitten tila isonee. Meillä on siis kolme poikaa: 13v, 6v ja 9kk. Tällä hetkellä yläkerrassa 2 mh ja wc ja alhaalla k+wc+oh, johon "puhkastiin" seinä entisestä mh:sta sekä iso eteinen, jonka alla on kellari.

Joten asiaan... Aikeissamme olisi uusia lattia alakertaan (narisee, kylmä ja vino; rossipohja), seinät alakertaan (tapetti & paneeli halkeillut=>talo elää...), takka, yläkerran "laajennus" ja ulkovuori (laudat osittain lahot).

Mistä ois hyvä aloittaa, kun nuorin poika ei vielä kävele? Tarkotus olisi, että ite tehdään, mitä pystytään. Meillä kumpikin on vuorotöissä...! :roll:
hokai
Jäsen
Jäsen
Viestit: 114
Liittynyt: Su Heinä 16, 2006 22:01
Paikkakunta: Teijo

Viesti Kirjoittaja hokai »

Sanoisinpa että ulkoapäin kannattaa aloittaa. Niitä tekee hyvällä kelillä ja samalla huonolllakelillä jjotain pientä sisällä. Kun pahin ulkoa korjattu, sitten sisältä lattian kimppuun.. vanha lattialaudoitus pois ja eristeet perässä ( jos eristeet kunnossa =>talteen) Kannattaa selvittää miksi lattiat viettävät, tuskin ovat olleet rakennusvaiheessa.

Onko elintasosiiven monttu aiheuttanut talon ratkeamisen ja kallistumisen va onko jossain "laho yllätys"?

Kylmä lattia viittaa että puruissa on vajetta

Eli tämä on minun mielipide. Ensin ulkoa korjaus ettei ttule enempää vikoja sieltä kautta. Sitten asuin kerroksista huone kerrallaan niin asumisesta ei tule epämukavaa... Tai se on kylläkin epämukavaa (kokemusta on) muttei mahdotonta.

Jalka ja kattolistoja pystyy tekemään talvellakin pakkasella kun muuta ei voi oikein tehdä.
Tuomo
Jäsen
Jäsen
Viestit: 336
Liittynyt: La Touko 21, 2005 23:44
Paikkakunta: Hämeenlinna

Viesti Kirjoittaja Tuomo »

Onnea urakkaan. Tässä itsellä reilu neljä vuotta täysremointtia takana. Karu tosiasia taitaa olla, että hyvällä onnella ensimmäinen urakkanne valmituu ennen kuin poika kävelee. Senpä takia miettisin järjestystä normaalin elämisen tärkeimpien toimintojen ja tilojen kannalta. Purua ja koneita lojuu lattialla pitkään. (Ulkopuolessa saattaa vierähtää parikin kesää :oops: )

Ensin seinät sitten lattia. Kun seinät tekee ensiksi valmiiksi, niin niitä tehdessä ei kolhi uutta lattiaa.

Miltä talon halutaan näyttävän remontin jälkeen pitää olla mielessä ja mietitty ennen kuin hommaan alkaa. Näin pitäisi tulla tekemiseenkin sitä oikeaa ja luonnollista järjestystä. Esimerkiksi jos sähköt pitää kuljettaa olohuoneen kautta toiseen huoneeseen niin turha tehdä ensin olohuoneen pintoja valmiiksi ja vetää sitten johdot pinnassa seuraavaan huoneeseen. Ja muu talotekniikka huomioiden samalla tavalla. Mistäpäin vesiputket tulevat, sieltä suunnasta voi olla hyvä aloittaa. Mutta tapauskohtaisesti. Aina joutuu tekemään kompromisseja, mikä on pienimmän riesan tie?
Vastaa Viestiin