No, ei sitten kaivettu niitä salaojia!

Keskustelua maanpinnan alapuolelta - kellari, salaojat, sokkeli jne.
Vastaa Viestiin
Nyberg
Jäsen
Jäsen
Viestit: 169
Liittynyt: To Heinä 12, 2007 15:13
Paikkakunta: Päijät-Häme
Viesti:

No, ei sitten kaivettu niitä salaojia!

Viesti Kirjoittaja Nyberg »

Kyllähän tämä tiedossa oli, eikä mikään yllätys että talo seisoo vankalla kalliolla. Vaan sitä ei tiedetty että kallio laskee upeasti talosta poispäin joka suuntaan, no joka seinustaa ei vielä tarkkaan tarkistettu mutta pihan muodoista näin päätelty. Säästymme siis salaojien kaivuulta :) ja kaupanpäälle tulee esiin upeat kalliot. Tämä pätkä kaivettu käsin etelänurkalta. Kallio oli aivan pinnassa, maata päällä 2-20cm.
Uusin suunnitelma onkin kaivaa kaivinkoneella/käsin kallio esiin joka seinustalta mikäli se vaan järkevää on. Ainut mikä mietityttää on nuo kiilakivet perustuskivien alla. Osa on kiinni eikä liikahda mutta osa ihan irtonaisia. Eli onko paikoillaan vaan muodon vuoksi vai sekä että eli myös perustusta suorassa pitämässä?

Kuvien lisäämisessä olen aika onneton mutta yritetään :)
<A><IMG SRC="http://www.aijaa.com/img/00098/767521.t.jpg" ALT="Kuvatilan tarjoaa Aijaa.com"></A>

Aijaa.comin kautta sain edes jonkunlaisen kuvan. Sanottakoon vielä että ulkovuoraus odottelee omaa vuoroaan korjausjonossa :)
plaanaa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 554
Liittynyt: Pe Marras 18, 2005 2:40
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Viesti Kirjoittaja plaanaa »

pirtsari
Jäsen
Jäsen
Viestit: 44
Liittynyt: La Heinä 14, 2007 13:36
Paikkakunta: Länsi- Suomi

Viesti Kirjoittaja pirtsari »

Meillä sama homma kallion kanssa, mutta maanpinta sen päällä on muokattu kivillä ja mullalla talosta poisviettäväksi. Kellareiden ovilla tosin on oikein kuopat joihin vesi keväällä kerääntyy! Talon takapuolella taas on peltomaata, jota pitää talon kohdalta jotenkin muokata. Vielä olis hommaa ennen syksyä, kaikkeen menee suunnilleen kolme kertaa budjetoitu aika. =D

Meinaatko jättää sokkelin ja kallion paljaaksi, vai laittaa jotain?

Meillä on vielä eteisaulan ja olkkarin lattiat purkamatta, ennen kuin ehtii paneutua tuohon, toivottavasti syksyn aikana kumminkin, keväällä veden määrä oli melkoinen.
Nyberg
Jäsen
Jäsen
Viestit: 169
Liittynyt: To Heinä 12, 2007 15:13
Paikkakunta: Päijät-Häme
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Nyberg »

Kallio olisi tarkoitus jättää sellaisekseen. Riippuu tietysti minkälainen se joka seinustalla on ja mihin päin vedet menee. Tällä seinustalla kallio alkaa laskea jyrkästi noin metrin päästä sokkelista, sitäkin ennen lievästi. Kertaakaan ei rankkasateillakaan ole vedet menneet perustuksiin tällä koekohdalla. Talvi näyttää miten sitten lumien kanssa. Tuossahan on sokkelin tuuletusaukko samassa tasossa kallion kanssa.

Sokkelille ei tehdä mitään, senverran upea luonnonkivi sokkeli on. Laajennusosan sokkeli on tehty harkoista mutta yritetään sekin laittaa ainakin samanväriseksi kuin muukin talo. Laajennusosan paikalla ollut laho kuisti oli hirsiperustuksella pienen kiven varassa. No senhän tietää miten käy Suomen olosuhteissa.

Puutarhassa kallio onkin sitten tuottanut päänvaivaakin. Alat kaivaa pensaalle monttua niin kallio vastassa 20 cm päästä. Siinä sitten vaan mietitään aina uusi paikka :)
Avatar
pakoistinen
Jäsen
Jäsen
Viestit: 483
Liittynyt: Pe Syys 09, 2005 9:41
Paikkakunta: helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja pakoistinen »

Onneksi olkoon, kallioalusta on huoleton. Itselläkin on talo kalliolla. Monesti vanhoissa taloissa juuri tuo sokkelin kosteus on ongelmana. Eipä tartte huolehtia :wink:
Kristina
Jäsen
Jäsen
Viestit: 243
Liittynyt: Pe Elo 11, 2006 13:01

Kallioalusta kyllä, huoleton ei

Viesti Kirjoittaja Kristina »

pakoistinen kirjoitti:...kallioalusta on huoleton.
Kellä on, kellä ei... :(
"Katastrofeja ei tarvitse odottaa, niitä voi luoda itse."
Nyberg
Jäsen
Jäsen
Viestit: 169
Liittynyt: To Heinä 12, 2007 15:13
Paikkakunta: Päijät-Häme
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Nyberg »

Mikä vika teidän kalliossa Kristina?
Kristina
Jäsen
Jäsen
Viestit: 243
Liittynyt: Pe Elo 11, 2006 13:01

Vesi valuu väärään suuntaan

Viesti Kirjoittaja Kristina »

Kellari on louhittu osittain kallion sisään. Kallio kallistuu paikoitellen väärään suuntaan ja vesi valuu sitä pitkin kellariin.
"Katastrofeja ei tarvitse odottaa, niitä voi luoda itse."
Avatar
pakoistinen
Jäsen
Jäsen
Viestit: 483
Liittynyt: Pe Syys 09, 2005 9:41
Paikkakunta: helsinki
Viesti:

Re: Vesi valuu väärään suuntaan

Viesti Kirjoittaja pakoistinen »

Kristina kirjoitti:Kellari on louhittu osittain kallion sisään. Kallio kallistuu paikoitellen väärään suuntaan ja vesi valuu sitä pitkin kellariin.
Aivan juu, eli teillä on kuoppa kalliossa. Miulla on kallioalusta eli ei kellaria. :wink:
Nyberg
Jäsen
Jäsen
Viestit: 169
Liittynyt: To Heinä 12, 2007 15:13
Paikkakunta: Päijät-Häme
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Nyberg »

Täällä samoin kallioalusta, talo on siinä "nyppylän" päällä, ei kellaria vaan rossipohja luonnonkivisokkelilla. Talokaan ei ole rintamamiestalo vaan hirsitalo vuodelta 1892, siirretty nykyiselle kalliolle 1920.

Ei siis olla rintsikka-perhe, näiltä sivuilta vaan saatu monta hyvää vinkkiä ja apua :)
Vastaa Viestiin