seppja kirjoitti:jos on kyse keltsusta niin murske, eriste, betoni johon lattia lämmitys!!!
Ehkä kysyjä ei tarkoita kellaria, mutta keltsun lattian alle ei kyllä kannata laittaa mursketta joka sisältää nolla-ainesta ja toimii kapillaarisen kosteuden nostajana.
Suodatinkangas ja sepeliä eristeen alle............
Ihan niin kuin Hower totesi niin kohde ei ole kellarissa vaan 1. kerroksessa.
Olen päätynyt rakentamaan uuden tukevan rossipohjan, johon saan viemäröinnit asiallisesti tehtyä. Kanneksi tulee harvalaudoituksen päälle 3 x kipsilevyt, joihin keskimmäiseen asennetaan lattialämmityskaapelit.
Kipsilevyjen päälle sitten ohuelti kaatovalut, vesieristykset ja laatoitukset.
Tällä menetelmällä saan riittävän tukevan, mutta kevyen rakenteen (betonivaluun verrattuna) ja aikavoittokin on suurehko kun ei tarvitse viikko-tolkulla odotella betonivalun kuivumista.
Selviät ilman kaatovaluja kun teet kallistukset suoraan kipsilevyillä. Reunoille sopivan paksut listat ekan levyn alle ja sitten listaa ohentaen lattiakaivon suuntaan. Harvalaudoitustakin voi jo halutessaan kallistella. Juuri tuosta kuivumissyystä tein vessan ja yläkerran kylppärit kipsilevylattialla. Ruuvien kanssa saa olla tarkkana ja suunnitella paikat tarkkaan ettei mene laudasta ohi, osu kaapeliin tai putkiin. Lattiakipsilevykin taipuu kun malttaa kastella.
Kuivumissyy hmm.... Hieman ihmettelen teidän kiirettä mikäli vetonit 6000 on hidas?! 12h ja tasoitteen voi laittaa mikäli tarvesta esiintyy, muuten voi laatoittaa.