ostotarjouksen ehdot

Juuri ostanut rintamamiestalon? Aikeissa hankkia rintamamiestalo? Mitä pitäisi ottaa huomioon?
Vastaa Viestiin
anis
Uusi jäsen
Viestit: 5
Liittynyt: Pe Heinä 06, 2007 14:46
Paikkakunta: oulun seutu

ostotarjouksen ehdot

Viesti Kirjoittaja anis »

Heips.

Millaisia ehtoja olette ostotarjoukseen tehneet esm. kuntotarkastuksista, kosteudesta,vioista yms yms.
Maiju
Jäsen
Jäsen
Viestit: 174
Liittynyt: To Syys 01, 2005 20:14
Paikkakunta: Siuro

Viesti Kirjoittaja Maiju »

Meillä oli esisopimuksessa kuntotarkastus siihen liittyvine löpinöineen ja tehtiin myyjän kanssa irtaimistosta lista ja muuten mitä nyt oli roskalavaa sun muuta, omakotitaloissa tuntuu olevan asukkaan jos toisenkin varastoja ;) Me siis edettiin suoraan esisopimukseen, kun tiedettiin että tämä talo halutaan eikä uskallettu ottaa mitään riskejä ettei sitä saataisi :)
puuhapete
Jäsen
Jäsen
Viestit: 163
Liittynyt: Pe Elo 17, 2007 10:33
Paikkakunta: Lieto

Viesti Kirjoittaja puuhapete »

Meillä oli jo kuntotarkastus tehty joten sen puitteissa emme lisänneet ehtoja tässä talossa. Aiemmissa joista tarjosimme, muttei tärpännyt, teimme tuon kuntotarkastusehdon ja se ilmanmuuta kannattaa laittaa. Eli että talo on ikänsä huomioiden kondiksessa jnejne

Riippuu vähän tapauksesta mitä ehtoihin kannattaa lisätä, nyt jo oman talomme kohdalla halusimme nuohoojan tarkastavan hormien käyttökunnon koska tulipesiä ei ollu käytetty 15vuoteen. Kunnossa olivat, muutoin olisimme saaneet X euroa hinnan alennusta, taisi olla suurinpiirtein piippuremppaan menevä summa.. Välittäjällä ei ollu täyttä varmuutta onko talo kunnan viemärissä :shock: asia olisi selvinnyt samalta istumalta jos kunnasta olisi saanut jonkun kiinni, mutta eipä saanut sillä hetkellä joten lisäsimme varmuuden vuoksi tuonkin. oletettavaa kuitenkin oli että viemäri on, mutta emme halunneet ottaa riskejä.

Voi olla että joidenkin mielestä viilasimme pilkkua, mutta parempi kuitenkin liian tarkkaan kuin hätiköiden :-D
Harrastelija
Jäsen
Jäsen
Viestit: 121
Liittynyt: Pe Joulu 08, 2006 10:29
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Harrastelija »

Ei mitään ehtoja hmmm jos myyjä olisi perunut kaupan olisi joutunut maksamaan käsirahan tuplana.
Vastaa Viestiin