Tarvitseeko salaojia em. taloon

Keskustelua maanpinnan alapuolelta - kellari, salaojat, sokkeli jne.
Vastaa Viestiin
lemon
Uusi jäsen
Viestit: 2
Liittynyt: To Huhti 17, 2008 16:04
Paikkakunta: espoo

Tarvitseeko salaojia em. taloon

Viesti Kirjoittaja lemon »

Tämä on silkkaa uteliaisuutta, mutta olisin kiitollinen vastauksista Ehkäpä joskus ostan omakotitalon.

Jos on kaksi kerroksinen rintamiestalo (1kerros maan tasalla) jossa ei ole varsinaista kellaria niin tarvitseeko salaojia?
Talon ulkopuolelta pääsee "luukusta" pari askelmaa alaspäin talon alle. Täällä on ns. pieni tekninentila (bout 2,5mx2m) jossa on pannu+öljysäiliö yms.
Tomppa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2393
Liittynyt: To Maalis 30, 2006 13:42
Paikkakunta: Suomi

Re: Tarvitseeko salaojia em. taloon

Viesti Kirjoittaja Tomppa »

Mun mielestä ei tarvitse kunhan sadevedet on ohjattu kauas talosta ja maan kallistukset ovat kunnossa jotta vesi ei seiso sokkelin vieressä.Jos tekninen tila pysyy nykyisellään kuivana niin salaojia on turha kaivaa.
Jos se olis helppoo,olisin tehnyt sen jo.
lemon
Uusi jäsen
Viestit: 2
Liittynyt: To Huhti 17, 2008 16:04
Paikkakunta: espoo

Re: Tarvitseeko salaojia em. taloon

Viesti Kirjoittaja lemon »

Tomppa kirjoitti:Mun mielestä ei tarvitse kunhan sadevedet on ohjattu kauas talosta ja maan kallistukset ovat kunnossa jotta vesi ei seiso sokkelin vieressä.Jos tekninen tila pysyy nykyisellään kuivana niin salaojia on turha kaivaa.
Ränneistä tulevat vedet on johdettu "putkistoon" josta ne laskee ojaan. Sokkelin vierusta on kuiva, samoin tämä tekninentila. Hitto, tässä joutunee menemään vielä uudestaan paikalle ja ehkäpä hieromaan kauppaa. Katsotaan eka mitä pankin täti/setä sanoo ajatuksistamme. :)
Vastaa Viestiin