Meillä loppuu orapihlaja- aita kesken n.10 metriä ennen tontin rajaa ja tarkoituksena olisi siirtää jo kasvavaa reilu metristä aitaa tähän, joten kysymys kuuluu: onnistuuko orapihlajan siirto mitenkään??
Tiedän kyllä, että moni ajattelee orapihlajan ainoan okean siirtopaikan olevan kaatopaikka, mutta meillä kulkee tie tontin yhdellä sivulla ja OP-aita on kyllä loistava näköeste
Orapihlaja-aidan siirto?
Re: Orapihlaja-aidan siirto?
Meillä orapihlajaa siirrettiin viime keväänä. Tietoa siitä, että oliko aurinkotuulet suotuisia ja ilman kosteusprosentti sopiva tälläiseen operaatioon. Naapurin kanssa päätettiin vaan siirtää pensaat pois rakennelmien alta. taisi olla ~15 puskaa, kun siirrettin. Vanhoja puskia olivat ja muutama niistä otti ja kuoli, mutta suurin osa selvisi hengissä. Osa juurista katkaistiin surutta, kun ei millään malttanut kaivaa. Anna mennä vaan, jos kuolee, hae uusia kaupasta :)
Re: Orapihlaja-aidan siirto?
Viime keväänä otettiin kaivinkoneella pala aitaa pois ja ne jäi talveksi kasalle ja osan vei naapuri heti kaivuun jälkeen. Keväällä siirsin osan "talteen" pihan perälle. Puskia kohdeltiin huonommin kuin edes orapihlaja ansaitsisi ja kaikki ovat elossa vieläkin. Eli meikäläisen kokemusten mukaan orapihlajaa ei siirtämällä pysty tappamaan.
--------------------------------------------------------------------------------------------

