Kuusiaitamme on kasvanut tuuheaksi talon räystäskorkeuteen.
Mitä kannattaisi tehdä, jos sen ei halua kasvavan enää korkeammaksi?
Latvatypistäminen on käynyt mielessä. Mihin kasvu sitten ohjautuu ja mihin aikaan vuodesta tuo latvatypistäminen pitäisi tehdä?
Kuusiaita, korkeusrajoitus
-
Harry
Re: Kuusiaita, korkeusrajoitus
Typistys on ainoa vaihtoehto ja se tulee tehdä keväällä siinä maaliskuun tietämissä kun vielä on pakkasta. Jos viimeisen päälle hienoa kuusiaitaa haluaa kasvattaa, pitäisi joka kevät typistää kaikkien oksien viimeiset vuosikasvut vähän ennen haarautumista niin, että sitä vuosikasvua jää jäljelle noin 1 cm pätkä. Työnä se vaan aikamoinen, etenkin korkealla aidalla.maanma kirjoitti:Kuusiaitamme on kasvanut tuuheaksi talon räystäskorkeuteen.
Mitä kannattaisi tehdä, jos sen ei halua kasvavan enää korkeammaksi?
Latvatypistäminen on käynyt mielessä. Mihin kasvu sitten ohjautuu ja mihin aikaan vuodesta tuo latvatypistäminen pitäisi tehdä?
Omaani noin 5 m korkeaa aitaa olen typistänyt latvasta parin vuoden välein ja aika reilulla kädellä. Viimeksi taisi lähteä parhaimmillaan melekin metri pois. Hyvin tuo siitä selvinnyt ja uusia latvoja kasvaa edelleen tiuhaan.
5:n metrin kuusiaita
Sellainen on meilläkin. Talossa jonka juuri ostimme ja joka on vielä muuttamatta. Sormi suussa olen vähän pohtinut kuusiaidan hoitoa. Minkälaiset välineet Sinulla on käytössäsi ja kuinka tarkkaa työtä teet vuosikasvun suhteen leikkausmäärissä: ja leikkaatko alkutalvesta vai alkukeväästä?
Meidän kuusiaita on noin 4 metriä korkea johtuen huonosta hoidosta ennen meidän muuttoa. Joka vuosi olen katkonut latvat samasta korkeudesta ja pyrkinyt pyöristämään ylöspäin. Vuoden ajalla ei ole ollut mitään merkitystä mutta asiantuntijat leikkaavat keväthangilta lumenpäällisen osan ja loput kun lumet lähtee. Aita tuuhenee jos sitä leikkaa vain sen vuosikasvun verran ja katkoo latvat.

