valu olis tulossa ens viikolla saunan lattiaan ja sit tohon vanhaan pottukellariin, mikä tulee vanhaan käyttöönsä. Koitin etsiä viestiketjuja mutten löytänyt, että tälläänkö fuktisolit ton pottukellarinkin lattiaan? Vai muuttuuko kopperon lämpötila jononkin suuntaan? Vanhassa ei ollu mitään lämmöneristeitä vaan maapohja siellä valun alla
Koppi piikattiin auki siitä syystä että vanha isäntä oli valanu puiset hyllyjen tukipuut sinne valun sisään maata vasten, oli pikkasen menneet haperoksi.Tämä kyseinen koppi on keskellä taloa.
Perunakellarin lattiapähkäily..
-
leomirala
- Jäsen

- Viestit: 48
- Liittynyt: Ke Marras 23, 2005 22:58
- Paikkakunta: Helsinki
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Perunakellarin lattiapähkäily..
Jos aiot käyttää pottukellaria pottujen säilytykseen niin sen lämpötilan pitäisi olla riittävän alhainen. Vanha isäntä oli ainakin lattian tehnyt oikein, eli maalattia. Jos lattiaan panet jotain eristyksiä, siitä tulee lämmin, perunat ja porkkanat alkavat itää rattoisasti. Lämpöeristystä voit laittaa sivuille ja päälle, sieltä se liikalämpö tulee.
Re: Perunakellarin lattiapähkäily..
Ja sen uuden lattian voi tehdä vaikka irtonaisita betonilaatoista tai tiilistä, jos tuntuu helpommalta. Vois sitten helpommin tonkia tarvittaessa.

