...jääpuikot...

Kaipaatko vinkkiä ikkunoiden kunnostukseen? Mitä tehdä pinkopahveille?
rtm-48
Jäsen
Jäsen
Viestit: 22
Liittynyt: Ti Elo 23, 2005 8:55
Paikkakunta: Suinula

...jääpuikot...

Viesti Kirjoittaja rtm-48 »

...onks kellään tietoo,mistä mahtas johtua ku "räystäät" alkaa tippuun eli jääpuikkoja roikkuu räystään yli ja noin nolla tai pari pakkasta-kelissä.Mulla on lumiesteet sillä kohtaa katolla ja lumi pakkautuu siihen räystään yläpuolelle.Oon jostain lukenu et vois jostain "valskata" mut ei kyl pitäs. Oisko kattomateriaalin vaihdolla mitään tekemistä asian kans.Vaihdatin keväällä mineriittikaton tilalle planjan peltikaton.Sillä kohtaa missä jääpuikot sijaitsee on ns. kissanvintit ja purueristys.Jos jollain on samoja kokemuksia tai muuten tietoo,olisin totella iloinen jos vois niistä vähä kertoo... :wink:
romeo

Viesti Kirjoittaja romeo »

Itse olen kauhunsekaisin tuntein tehnyt saman havainnon. Yläpohja eristettiin kesällä kokonaan uusiksi uretaanilla jotta saatiin yläkertaan parempi huonekorkeus. Samalla tehtiin ns. nosto ja rakennettiin pihan puolelle kuistin päälle parveke. Nyt tämän noston kohdalta roikkuu jääpuikkoja, mutta toivon että johtuu parvekkeen oven aukaisusta tulevasta lämpimästä sisäilmasta.
JukkaK
Jäsen
Jäsen
Viestit: 501
Liittynyt: Ke Helmi 02, 2005 11:18
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja JukkaK »

Itse tein pari päivää sitten havainnon, että naapurustossa on lumet tippuneet peltikatoilta ensin niiltä joilla on yläkerta rakennettuna. Taloissa joissa on kylmät vintit, lumi on pysynyt pitempään.

Aloin ihmettelemään asiaa kun itsella ne lumet ei katolta olleet tippuneet. Meillä on talo remontin ajan vain vain ns. peruslämmöllä ja vanhan osan katolta lumi tippui myöhemmin, eikä kaikki ole vielä edes tippuneet. Laajennuksessa ei ole vielä täyttä eristystä väli- ja yläpohjassa ja sinne tuli jo ennen joulua tanakat jääpuikot. Vanhan ja eristetyn osan puolella jääpuikkoja ei ole ollenkaan. Myös lumet tippuu uudelta puolelta ennemmin kuin vanhasta osasta. . Ainoa ero tuossa mun tapauksessa on uuden puolen vähäisempi eristys, joten taitaa se sisäpuolelta pukata se lämpö. :D
JJ
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1559
Liittynyt: Ma Huhti 11, 2005 12:03
Paikkakunta: Vanda

Viesti Kirjoittaja JJ »

Meillä jäälle pakkautuu alareunaan aika paljon jäätä.
Varsinkin sillä puolella jossa on olohuonen, huone on nimittäin korkea, ihan yläpohjaan saakka, yläkerta kun on vain puolikas.

Yläpohjan eristeenä ei ole kuin 10 cm villaa ja tuuletusrakokin on vain pari senttinen. Joten syy on selvä, lämpö karkaa juuri tuota kautta ulos.

Parempi yläpohjan tuuletus varmaankin vähän vähentäisi tuota jään modostumista, kun katon kaiken järjen mukaan pitäisi silloin pysyä viileämpänä. Mutta lämmön karkaamiseen tuo ei auta...

Itse totesin tosin, että koska emme asau tässä kuin max. 6 vuotta, niin mitkään kovin suuret lisäeristämiset eivät kannata.

Tietysti uretaanieristettä 5 cm vanhan lastulevyn päälle auttaisi varmasti jo paljon. Mutta koska lastulevyn alla on muovit, jäisi tuo lastulevy kahden muovipinnan väliin. Toki voisi repiä nuo lastulevyt pois katosta, mutta tuntuu jo aika isolta hommalta. Tonen vaihtoehto olisi pari kerrosta jotain puukuitulevyä, joka varmasti olisi rakenteellisesti parempi.
Viimeksi muokannut JJ, Ti Tammi 03, 2006 13:15. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Avatar
Sampo
Jäsen
Jäsen
Viestit: 348
Liittynyt: To Syys 22, 2005 10:38
Paikkakunta: Lapinjärvi
Paikkakunta: Pekinkylä

Viesti Kirjoittaja Sampo »

Kyllä se vaan peltikatteen lämpenemisestä taitaa johtua..Kovemmilla pakkasilla lämpö ei sitten enää riitä sulattamaan lunta katolta ja tilanne ikäänkuin "rauhoittuu".
Itse lämpövuoto voi vinttikomeroon tulla asunnon puolelta vaikkapa komeron oven kautta.Jollei oven raosta niin sitten itse ovi on lämpöeristämätön,niinkuin kai useimmiten on.Ainakin meillä tilanne on se että talon molemmilla sivuilla on nuo kissanvintit.Mutta ovet ovatkin erilaiset,tavallinen 50-luvun puuovi,ja toinen on lisäeristetty styroxlevyillä.Kerran ihan uteliaisuuttani pidin lämpömittareita molemmilla vinteillä ja toinen puoli arvatenkin oli muutaman asteen lämpöisempi.Myös peltikatto näytti pysyvän pidempään sulana siltä puolen taloa.Jääpuikkoja en kyllä ole vielä havainnut mutta tottakai siellä vuotoja on koska lämmöt komerossa on ajoittain plussan puolella.
Hankalampi tilanne korjata sitten jos lämpö karkaa vaikkapa välipohjan tai sisäväliseinien kautta vintille,mutta helpoimmasta aloittaisin tutkimaan..
rtm-48
Jäsen
Jäsen
Viestit: 22
Liittynyt: Ti Elo 23, 2005 8:55
Paikkakunta: Suinula

Viesti Kirjoittaja rtm-48 »

..kiitos ensin vastauksista,meillä ne vintin ovet ovat vanhan-ajan puuovet ilman mitään eristyksiä.Kun muutettiin laitoin heti oven karmeihin kumitiivisteet koska ei niissä ollut.Meidän makkarissa on n.18 astetta ja vintissä on jotain 7-8 astetta ja kisunvintissä lähes ulkolämpötila ku ulkoilma näkyy lappeesta joten tuulettua pitäis.Ennen katon vaihtoa en huomannut mitään jääpuikkoihin viittaavaa joten nyt on täys mysteeri. Vintin ja makkarin ovesta en ole havainnut vetoisuutta kun ne tiivistin.Muualla räystäillä en ole puikkoja havainnu kun näissä vinttien kohdalla....omituista... :roll:
JJ
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1559
Liittynyt: Ma Huhti 11, 2005 12:03
Paikkakunta: Vanda

Viesti Kirjoittaja JJ »

Meillä ei noita sivukomeroita ole ollenkaa, vaan yläkerta menee reunoihin asti. Tai siis sehän ei ole yläkertaa, vaan enemmänkin parvi.

Meillä tosin harvemmin on kovinkaan paljon jääpuikkoja, vaan lähinnä lappeen alareunaan syntyy tasainen aika paksu jääkerros. Lapsia on kielletty leikkimästä talon liepeillä talvisin, juuri tuon jään putoamisvaaran takia.

EDIT: Tosin ainakin meilläpäin tuo johtuu osittain varmasti ihan keleistäkin. Nyt kun on vuoronperää ollut vettä ja reilusti kylmää, taas vettä ja nyt on taas reilusti kylmä.
Avatar
Sampo
Jäsen
Jäsen
Viestit: 348
Liittynyt: To Syys 22, 2005 10:38
Paikkakunta: Lapinjärvi
Paikkakunta: Pekinkylä

Viesti Kirjoittaja Sampo »

rtm-48 kirjoitti:..kiitos ensin vastauksista,meillä ne vintin ovet ovat vanhan-ajan puuovet ilman mitään eristyksiä.Kun muutettiin laitoin heti oven karmeihin kumitiivisteet koska ei niissä ollut.Meidän makkarissa on n.18 astetta ja vintissä on jotain 7-8 astetta ja kisunvintissä lähes ulkolämpötila ku ulkoilma näkyy lappeesta joten tuulettua pitäis.Ennen katon vaihtoa en huomannut mitään jääpuikkoihin viittaavaa joten nyt on täys mysteeri. Vintin ja makkarin ovesta en ole havainnut vetoisuutta kun ne tiivistin.Muualla räystäillä en ole puikkoja havainnu kun näissä vinttien kohdalla....omituista... :roll:
No varmaankin ne sitten tuulettuu lappeelta.Meillä kun on umpeen paneloitu kissanvintit niin siellä ei ole enää mitään tuuletusta,enkä sitä kyllä kaipaakaan.Sen toisen puuoven ajattelin vielä eristää styroxilla koska lämpöhän tulee läpi ovesta kumitiivisteistä huolimatta.Minusta turhaa lämmittää vinttiä porraskäytävän kustannuksella..

Aluskatettahan teillä ei kai mitenkään muutettu toisenlaiseksi? Toki siinä on jo aika iso ero mineriitin ja peltikatteenkin välillä.Mineriitti on varmastikin hieman paremmin lämpöä eristävä ja vähemmän kondensoiva materiaali kuin pelti.
Jos olette asuneet talossa jo useita vuosia ja nyt on vain uloin kate vaihdettu niin siitähän ne jääpuikot kai täytyy johtua? Ja mikäli tulevien vuosien talvet ovat edelleen tällaisia kasvihuoneilmiötalvia nopeasti vaihtuvine lämpötiloineen niin luulenpa että jonkinasteisia ongelmia siitä aiheutuu monissa kiinteistöissä.Olihan tuota jäänpakkautumista viimetalvenakin monessa talossa kun oikein sillä silmällä tulin katsoneeksi muiden taloja.Pahimmillaan oli jo rännitkin lerpallaan jäänpainosta vanhimmissa taloissa.
x
Jäsen
Jäsen
Viestit: 44
Liittynyt: To Maalis 10, 2005 19:17
Paikkakunta: Järvenpää

Viesti Kirjoittaja x »

"Mukava" tietää, että samanlaisia ongelmia on muillakin.
En ole ehtinyt paneutumaan kovinkaan syvällisesti katon rakenteisiin(vanhat "eristeet" pahvia ja päreitä) ja lämmön vuotokohtiin, mutta tuntuu ainakin siltä, että suurin osa lämmöstä karkaa kylmille sivuvinteille lämmittämään peltikattoa.
Yläkerrassa sijaitsee makuuhuone, jossa lämpöä pyritään pitämään 20c joten jääpuikkojen syntyminen vain kiihtyy.
http://i4.photobucket.com/albums/y117/A ... ija/j1.jpg

Myös takan ja uunin jokapäiväisellä lämmittämisellä voi olla edistävä vaikutus asiaan. Kuvassa lumi on sulanut tai lähtenyt liikkeelle juuri harjan keskeltä piipun vierestä jättäen harjan päät lumisiksi.
http://i4.photobucket.com/albums/y117/A ... piippu.jpg

90-luvun saunarakennuksessa taas ei ole samaa ongelmaa.
http://i4.photobucket.com/albums/y117/A ... sauna2.jpg

kuvien ottamis päivänä taisi olla n -1c

Pitää vain jatkaa tarkkailemista ettei mistään pääse vedet sisälle...
Anu
Jäsen
Jäsen
Viestit: 246
Liittynyt: La Tammi 08, 2005 19:41

Lumien tippumisesta

Viesti Kirjoittaja Anu »

Meillä talo rinteessä ja tien puolella katto on noin 8 m korkeudella. Sieltä kun tippuu isoja jääpuikkoja ja lumikasoja, voi henkikulta olla oikeasti vaarassa. Tarttis tehä jotai.. :(

Olen itsekseni kuvitellut, että naapuruston taloissa, joissa on uudet katot, tyhjenee katto nopeammin kattomateriaalin liukkauden takia. Meillä on vanha katto ja huono maali. Ajattelin sen olevan nihkeämpi ja pitävän lumet paremmin paikoillaan. Siis ihan omaa teoriaa tämä.. ;)

Mutta ehkä se sitten vaan on meilläkin tuo lumien katolla jumittaminen kiinni kylmistä vinteistä sivustoilla.
harnojukka
Jäsen
Jäsen
Viestit: 200
Liittynyt: Ke Syys 14, 2005 14:14

Viesti Kirjoittaja harnojukka »

Meilläkin jääpuikot olivat ennen ongelma. Homma korjaantui, kun laitoin päätykolmioihin tuuletusritilät ja maalattiin vanha peltikatto kesällä. On sen verran liukas nyt, että lähes kaikki lumi rymisee alas heti nollakelin seutuvilla.

Suosittelen katon maalausta, niin ongelma yleensä poistuu.
rtm-48
Jäsen
Jäsen
Viestit: 22
Liittynyt: Ti Elo 23, 2005 8:55
Paikkakunta: Suinula

Viesti Kirjoittaja rtm-48 »

...kyl meilläkin lumet tulis alas vauhdilla jos ei olis noita lumiesteitä portaiden päällä,muualta tulee et kohina käy ku on leutoo.Meillä ei oo tuolla talon päädyissä mitään ilmastointireikiä,voiskohan johtua siittä? Keväällä ku uus katto laitettiin,sanoin asentajille et kattoo missä kunnossa aluskatteet ja muutkin on ennen kuin lyö sen umpeen(katon). Kuulemma on kuin just tehty eli ok.Oikookkaan ei mielestäni jos oikein muistan tarvinnu ollenkaan.Muttamutta.....
romeo

Viesti Kirjoittaja romeo »

Voin vahvistaa Anun havainnon. Mitä vanhempi kate, sitä himmeämpi ja näinollen lumi pysyy katolla kauemmin.
romeo

Viesti Kirjoittaja romeo »

Parvekkeen yläpuolella olevat jääpuikot jäivät vaivaamaan mieltä sen verran pahasti että eilen lämpökuvattiin koko mökki. Ei löytynyt selitystä jääpuikkoihin (onneksi). Ehkä parvekkeelle johtava ovi ja ikkuna ovat sen verran isot että niiden kautta tuleva lämpöhukka riittää pitämään parveke"poteron" lämpimänä ja ohjaa lämmön räystäälle.
Kulju
Jäsen
Jäsen
Viestit: 319
Liittynyt: To Tammi 05, 2006 10:44
Paikkakunta: Lempäälä

Viesti Kirjoittaja Kulju »

romeo kirjoitti:Parvekkeen yläpuolella olevat jääpuikot jäivät vaivaamaan mieltä sen verran pahasti että eilen lämpökuvattiin koko mökki. Ei löytynyt selitystä jääpuikkoihin (onneksi). Ehkä parvekkeelle johtava ovi ja ikkuna ovat sen verran isot että niiden kautta tuleva lämpöhukka riittää pitämään parveke"poteron" lämpimänä ja ohjaa lämmön räystäälle.
Paljonko lämpökuvaus maksoi?
Vastaa Viestiin