Kiukaan käyttö käyttövedessä&lämmityksessä

Keskustelu lämmitysjärjestelmien valinnasta ja huollosta, ilmanvaihdosta, putkisto- ja sähköremonteista ja muusta näihin liittyvästä.
Vastaa Viestiin
Siporex
Jäsen
Jäsen
Viestit: 24
Liittynyt: Pe Huhti 28, 2006 15:54
Paikkakunta: Vantaa

Kiukaan käyttö käyttövedessä&lämmityksessä

Viesti Kirjoittaja Siporex »

Saunaremontti edessä.
Ja nyt olisi mahdollisuus joihinkin extreme ratkaisuihin.

Talossa (Rintamiestyyppinen, mutta Siporex talo - hyi minua) öljylämmitys, vesikiertoinen lattialämmitys. Lisäksi "peräkammarissa" (yläkerta) normaali vesikiertoiset patterit 2kpl joita ei tarvitse lämmittää kuin "paukkupakkasilla".

Olen sitä pohtinut, että pystyykö tuota saunan (puukiuas) lämmitystä käyttämään ja miten, hyödyksi talon ja itseasiassa käyttöveden lämmitykseen? Sauna sijaitsee pannuhuoneen seinän takana joten ei tarvitsisi vetää pitkiä putkistoja.

Löytyykö jostain ohjeita moiseen ratkaisuun? Valmiita edullisia järjestelmiä?
Eli siihen, että kiukaan lämmitykstä saisi hyödynnettyä muutenkin kuin niihin lyhytaikaisiin (max 1 tunti, lämmitys tiki pidempi) löylyssäkäynteihin.
Vai pitääkö värkätä itse jotain vesikiertokierukoita kiukaaseen/kiukaan päälle?
Saunan kattoon lämmönkeräinputkisto?
IKI-kiuasta olen ajatellut kiukaaksi,ulkonäön ja savusaunamaisen löylyn takia.
Kyllä se vielä joskus valmistuu...
Avatar
tuuma
Jäsen
Jäsen
Viestit: 17204
Liittynyt: Su Kesä 05, 2005 22:17
Paikkakunta: TUUSULA

Re: Kiukaan käyttö käyttövedessä&lämmityksessä

Viesti Kirjoittaja tuuma »

Ajatus kaivertaa monien mieltä. Idean torppaajia on vissiin vielä enemmän :(

Ratkaisuja on, mutta ei vissiin halpoja (tai kukkarostahan tuo on kiinni), esim. http://www.savumax.fi/

Toinen juttu on että miten tykkäätte saunan lämmittää, extempore vai nautiskellen? Extempore lämmittäminen on tuolloin historiaa. Ilman lämmittäminen on helppoa ja nopeaa, veden lämmittäminen tuskalliasta. Toki, sellainen piipussa oleva astia lämpenee "ilmaiseksi" mutta määrä on aika pieni. Pata lämpenee sekin aika nopeaan mutta siinä onkin oma tulipesä ja tuota kannatan jos käyttövesi monelle on tarpeen. Talon lämmittäminen kiukaan hyötysuhteella on sitä mainitsemaasi extreme lajia. En toki halua olla mikään tossulla maahan tumppaaja mutta energia ei tule tyhjästä. En nyt muista kuinka monta mottia kuivia halkoja muutama kymmenen litraa öljyä vastaa mutta melkoinen tuo suhde kuitenkin on.

Olimme juuri lomalla ja siellä oli jonkun sortin ruotsalaiskiuas, kivat löylyt mutta massaa niin paljon pellitettyjen kylkikivien muodossa että eipä sen lämmittämisessä ollut mitään kivaa kun alkoi jo silmiä luppasemaaan. Hidas lämpeneminen ja kukaan ei ollut enään katsomassa tuliko löylyjä vielä kolmen pintaan yöllä.

Enemmänkin ajattelisin jotain saunan ilman talteenottoa jollain lämpöpumpulla, joka samalla kuivaisi saunan hätäiseen ja lämmittäisi seuraavan aamun suihkuvedet. Tämä nyt vain tämmöinen kommentti siitä mihin lopputulokseen olen tullut, asiaa koskaan käytännössä kokeilematta. Kokeile ihmeessä jos on puhtia ja kommentoi tänne niin saataisiin tuohonkin käytännön selvyys ettei tarvisi tyhmien teorioiden varassa olla.
-En tee virheitä, ne teen tekemättäkin...
Avatar
lmfmis
Jäsen
Jäsen
Viestit: 3552
Liittynyt: Pe Huhti 17, 2009 10:49
Paikkakunta: Espoo
Kotisivu: http://www.rintamamiestalo.fi/viewtopic.php?f=9&t=8430

Re: Kiukaan käyttö käyttövedessä&lämmityksessä

Viesti Kirjoittaja lmfmis »

Juurihan tuossa keskusteltiin aiheesta: http://www.rintamamiestalo.fi/viewtopic.php?f=7&t=8858

Monta mutkaa asiassa - mutta oma suosikkini on piippusäiliö jossa lämmitettyä vettä kierrätetään varaajassa oman kierukan kautta.

Näin saadaan avokierto, hallittu keittämistilanteen hallinta ja ei heikennetä kauheasti löylyjen tehoa. Osien pitää olla rosteria ja silleen..

Täytyy asentaa talvella..tehosta tietää sitten paremmin.


Jos joku tarvitsee oikeata kuumavesiletkua niin allekirjoittaneella on sitten ylimääräistä.
Vastaa Viestiin