Ihmeteltiin muutama vuosi sitten miksi kukkapenkissä kasvaa tammen taimi. Ei ole tammia lähimaillakaan. Tytöt –leikki-ikäiset – kertoivat istuttaneensa, terho oli lähipuistosta. Tänä kesänä puussa oli jo kymmenkunta lehteä ja pituutta parisenkymmentä senttiä. Antaapa kasvaa.
Meidän pihakeinun alla on kuusi tammen tainta (kaksi istutettua tammea pihapiirissä ja muutama "itsekseen kasvanut" lähimetsässä). On se vain kumma, että niiden yli ei voi ajaa ruohonleikkurilla, vaan pitää miettiä, mihin ne siirtäisi!
Vein vuosia sitten Etelä-Suomesta terhoja Iisalmen seudulle ja työnsin ne syksyllä kasvimaan reunaan, etteivät mahdolliset taimet sattuisi heinikossa viikatteeseen. Kun taimet olivet noin 20-senttisiä, rupesin siirtämään niitä varsinaisille kasvupaikoilleen ja lahjoittamaan ystäville. Juuri oli ainakin kaksi kertaa niin pitkä kuin maanpäällinenn varsi. Kasvimaahan tuli varsinainen syvämuokkaus!
Nykyisellä (ja entisellä) kotipaikallani isä ja äiti istuttivat 50-60 -luvulla pienen hevoskastanjan taimen kukkapenkkiin noin 5 metrin päähän talon nurkasta. Vuosikymmeniä myöhemmin siitä piti katkaista isoja oksia ja 2000-luvun alussa koko elävä puu piti kaataa pois taloa häiritsemästä. Puuta istuttaessa olisi hyvä nähdä sen koko ja sen vaatima tila vuosikymmenien (-satojen?) kuluttua.