Keskuspölynimuri

Kaipaatko vinkkiä ikkunoiden kunnostukseen? Mitä tehdä pinkopahveille?
TommiT
Jäsen
Jäsen
Viestit: 378
Liittynyt: Ti Syys 08, 2009 22:57
Paikkakunta: Hausjärvi

Re: Keskuspölynimuri

Viesti Kirjoittaja TommiT »

Moro,

Itsellä ei ole keskuspölyimuria käytössä eikä varmaan ehkä tulekaan. Kotipuolessa on -84 vuodelta peräisin oleva allawayn imuri ja päällimmäisenä nyt tulee mieleen se, että ei ainakaan puhalla pölyjä sisäilmaan, eikä suodattimien vaihtoja. Imurissa olevat suodattimet kannattaa ainakin putsata säännöllisesti, sillä pitkää pölyjä keränneenä voi olla aika tod. näk tulipalon aiheuttaja. en tosin tiedä millaiset suodattimet noissa nykyään on, mutta esim. tuossa kotipuolen imurissa oli paksu vaahtomuovin pala, joka toimi suodattimena. Pitkän letkun kanssa puljaaminen ei ollut niitä miellyttävämpiä tehtäviä.
Kyllä putkistoa aika usein käytiin rassaamassa, mutta taisi enemmänkin johtua siitä, että isä teki muistikuvien mukaan putkien asennukset silleen, että "olkoot nyt noin - korjaillaan myöhemmin"...

Jotenkin itse miellän perässä raahattavan helpommaksi- ainakin tässä vaiheessa kun seinät jo ummessa...

Terv Tommi
KariFS
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1284
Liittynyt: Pe Heinä 22, 2005 22:12
Paikkakunta: Hämeenkyrö

Re: Keskuspölynimuri

Viesti Kirjoittaja KariFS »

Spautio kirjoitti:En ymmärrä miksi joku haluaisi erimerkkiset putket kuin koneen, miksei hanki suoraan yhteensopivina molempia?
Nojuu, varmaan viisainta ja ehkä jopa halvintakin ostaa kaikki kerralla sarjana. Ehkä silloin jos kone hajoaa saattaisi tulla kyseeseen joku muu merkki tai malli. Nuo tuntuvat olevan aika pitkäikäisiä, joten sitten kun uusinnan aika tulee, todennäköisesti samaa mallia, ehkä jopa merkkiä, ei ole enää saatavilla.

Ittellä voi kyllä käydä niin, että teen remonttia ja piilottelen putkia ja rasioita seinien sisälle ja siinä hommassa menee niin kauan että ehtii mallit vaihtua :lol:
Kari

"...and we'll raise up our glasses against evil forces,
singin': 'Whiskey for my men and beer for my horses!' "
Spautio
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1269
Liittynyt: Ma Joulu 05, 2011 10:13
Paikkakunta: Helsinki

Re: Keskuspölynimuri

Viesti Kirjoittaja Spautio »

KariFS kirjoitti:
Ittellä voi kyllä käydä niin, että teen remonttia ja piilottelen putkia ja rasioita seinien sisälle ja siinä hommassa menee niin kauan että ehtii mallit vaihtua :lol:
Me kanssa asennettiin uudistaloon putket, rasiat ja johdot valmiiksi, ja asuttiin tyytyväisinä reilut 6 vuotta ilman keskusyksikköä. Se piti hankkia vasta kun alettiin harkitsemaan talon myyntiä :lol: Malli oli pysynyt samana, mutta oli tullut tehokkaampi versio markkinoille niin se sitten hankittiin.
Vaikea sanoa onko keskuspölyimuri kätevä ja vaivan väärti, meillä on tavallisessa siivouskäytössä nyt tuollainen: http://www.makita.fi/tool/14965/VC2010L.html (vaimo omi tuon enenkuin ehdin ottamaan laitteen raksakäyttöön :-D ).
Oli se pitkä imuletkukin aika kömpelö sullottava siivouskaappiin, käytännössä se makasi aina jonkin huoneen lattialla.
villelap
Jäsen
Jäsen
Viestit: 501
Liittynyt: Ke Heinä 28, 2010 14:09
Paikkakunta: NOkia

Re: Keskuspölynimuri

Viesti Kirjoittaja villelap »

Onko kokemuksia puzerista. Erityisesti Ainosta?

Jotenkin tuntuisi helpoimmalta päätyä puzeriin. Siinä on putkisto ilman liimaa, edullinen kone ja putkisto.

Pari asiaa siinä hiukan arveluttaa. Imuteho ei taida olla ihan huippua ja laite vähän jotenkin lelun näköinen.

Plussaa siinä on, että itse koneessa on imurasia, mitä ei näytä oikein muissa olevan. Meillä se tulee kellariin ja siitä koneessa olevasta rasiasta sais kellarin imuroitua jos vaikka hommais oman letkun kellariin niin ei tarvis kuljetella letkua ylös alas. Muissa koneissa tarvis kellarin seinään rakennella kotelo mihin laittaa imurasian. Ei tarvis putsailla mitään suodatinta kun pölypussi hoitaa suodatuksen. Allawayssa maksaa lisää jos hommaa pölypussimahdollisuuden. Allaway muutenkin jo 100€ kalliimpi.

Heittäkää mulle syitä miksi en ostaisi puzerin ainoa. Toimiiko puzerin rasiat ja letkut? Riittääkö imuteho?
Keijo
Jäsen
Jäsen
Viestit: 939
Liittynyt: Ma Joulu 05, 2005 17:22

Re: Keskuspölynimuri

Viesti Kirjoittaja Keijo »

Mulla on Beamin kone ja kylllä siinä on imurasia kyljessä. Tosin siinä ei ole mitään luukku- tai kahvakäynnistystä, vaan pitää osata painaa koneen kyljessä olevaa nappia. Kannattaa konetta valitessa vähän katsella niiden tehoja ja ottaa niin tehokas kuin budjetti kestää. Keskuspölynimurissa putkea ja letkua koneen ja suulakkeen välissä on huomattavasti enemmän kuin tavallisessa imurissa, jolloin koneestakin pitää löytyä riittävästi puhtia. Pussin/säiliön täyttyessä imuteho yleensä vielä jonkun verran heikkenee, joten vara ei venettä kaada. Poistoputkesta kannattaa tehdä mahdollisimman väljä, niin ei ahdista niin paljon. Minä pistin omaani heti äänenvaimentimen jälkeen 75 viemäriputken, kun matkaa tuli reilut kolme metriä. Beamin putkeen sopi suoraan 50/75 muunnosmuhvi.

Ainon hinnoista en tiedä,mutta jos beamin ostaa pakettina,niin siinä saa kohtuullisen määrän putkistoa ja letkut mukana.

Jos ei pitkästä letkusta tykkää, niin voihan ostaa venyvän letkun. Minä ostin keittiön ja aulan pikasiivouksia varten tuollaisen venyvän letkun. Pikkuhommissa ihan hyvä, mutta tuo 10m on kyllä myyntimiehen puhetta.
http://www.royal-tukku.fi/articles/531/
Avatar
lmfmis
Jäsen
Jäsen
Viestit: 3553
Liittynyt: Pe Huhti 17, 2009 10:49
Paikkakunta: Espoo
Kotisivu: http://www.rintamamiestalo.fi/viewtopic.php?f=9&t=8430

Re: Keskuspölynimuri

Viesti Kirjoittaja lmfmis »

villelap kirjoitti:Riittääkö imuteho?

Lue se TM Rakennusmaailman testi. Nuo tehot on jopa mitattu.
Vastaa Viestiin