Korjaisin kyllä nuo rojut, villanpalaset ja matonpätkät tuolta pois jos olisi minun. Ihan vaan yleisen järjestyksen nimissä. Muuten yhdyn edellisiin mielipiteisiin.
Pitäisikö näyttää joltain tietyltä...?
Muoks, oho, piti katsoa blogista että miltä meidän näyttää eikä ollut yleinen järjestys ihan ulottunut omaankaan yläpohjaan...
"Saavat tehdä tämän päivän talot juuri niin kuin haluavat, mutta minun talo on tehty kuusikymmentä vuotta sitten ja semmonen aika näkyy talossa ja ihmisessä. Kiitos mutta ei kiitos." - Tuomas Kyrö: Mielensäpahoittaja
Kuvat ovat siis meidän talon kuntokartoitus-raportista, joka tehtiin viime vuoden puolella ennen muuttoamme. Halusin kuulla mielipiteitä, jos jäänyt vaikka itseltä jotain huomaamatta, kun ei asiasta kokemusta oikeasti vielä ole. Lähiaikoina on tarkoitus mennä tuonne tarkastelemaan ja myös ottamaan ne ylimääräiset rojut tuolta pois, kunhan vain sinne asti pääsemme :)
Kuvien perusteella piippu pitäisi tosiaan rapata(ja muutenkin tarkastella sen kuntoa,näyttää kuvassa hieman vähemmän hyvin muuratulle) ja myös palosuojaukset välikaton läpiviennin kohdalla tarkistaa ja tarvittaessa uusia.Ei purua tms.eristettä suoraaan piipun kylkeä vasten.Vanhoissa taloissa on yleensä hiekkalaatikko piipun ympärillä välipohjassa,mutta välillä sen laitto on unohtunut ap.rakentajiltakin.
Tarkennuksena vielä, että se ensimmäinen kuva yläpohjasta (jonka aikaa sitten laitoin) oli toisesta suunnasta ja siinä näkyi toinen piippu (meillä on kaksi).
Yläpohjassa on käytetty betonivalulautoja paljonkin, joten sekin lisää oman kirjavuutensa noihin kuviin, mutta mitä tuo valkoinen on ja onko vaarallista jos noita mustia/kastuneita lautoja jää tuonne? Niitä ei kuitenkaan talon sisältäpäin pysty kaikkia vaihtamaan? kaikki on tällä hetkellä kuivia, joten vanha katto vuotanut joskus. Tällä hetkellä meillä on peltikatto ja alla huopa.
Voisiko joku ystävällisesti ilmaista mielipiteensä,huolettaa kovin....
Jos ne laudat ovat kovia, niin jättäisin sinne, koska niiden vaihtaminen sisäkautta ei ole järkevää, kun aluskatteena on huopa. Voi olla että siinä katossa on jotain kasvanut, mutta kun pistät tuuletuksen kuntoon, niin sen jälkeen ei ainakaan kasva mitään. Minä vaihdoin meillä vain lahot laudat enkä välittänyt värivikaisista, vaikka katto korjattiin ulkokautta, mutta siinä remontissa olikin museovirasto tukemassa, joten normi-RMT asujalla voi olla erilainen näkemys asiaan.
Nyt kun sulla paikat on noin hyvin auki, niin tuuletus ehdottomasti kuntoon, jotta ei sitten myöhemmin tule ongelmia.
Jep, lappeiden alapäät auki (tai tuuletusaukot, muista laittaa verkot hiirien ja ampiaisten kiusaksi) etenkin, jos sivuvintit on tarkoitus ottaa asuintilaksi.