Uuh, tykkään kuvasta!jtbo kirjoitti:Tuo painaa melkein 3kg, eikä se ole kuin 200mm, ei mikään zoomi, mutta se on f/2, jota käytännössä voi käyttää f/4 aukolla.
http://www.photozone.de/nikon--nikkor-a ... afs200f2vr
HIntaa sitten niin, että hirvittää![]()
50mm on sellainen, että sitäkään ei täysin auki voi käyttää, tai voi, mutta reunat jää epäteräväksi, joskus se ehkä on toivottavaakin, osassa lisäksi tulee niitä reunahehkuja, mutta mitä tutkin niin kalleimmissakin käytännössä tahtoo olla f/5.6 se paras kuvanlaatu, toisissa jopa f/8, f/4 toimii kohtalaisen hyvin joissain ja joku oli jossa f/2.8 on ihan hyvä, tosin roimasti paranee kun aukkoa pienentää.
Tosin zeissin laseissa on sellaisia, jotka toimii täysin aukikin erinomaisesti eikä ole juuri eroa reunojen tai keskustan välillä.
Canonistille tuossa on ainoa käytettynä myynnissä oleva Zeiss planar 50mm, ei tietoa mikä on zoomin osuutta hinnasta:
http://www.tori.fi/uusimaa/Canon_17_40_ ... w=3&last=1
Katteja jos kuvaa, niin 50mm lasilla se pitäisi tehdä noin 3m päästä, hyönteisiä jos kuvaa niin alle metriin taitaa joutua, ongelmaksi tahtoo tulla, että perhoset varsinkin säikkyvät moista tunkeilijaa, 2-3m tahtoo olla se matka miltä olen parhaiten niissä onnistunut, paitsi joissain poikkeustapauksissa päässyt paljonkin lähemmäs, mutta noihin se 50mm ei oikein sovellu.
Mutta mihin se soveltuu hyvin on sellaisien lähikuvien ottamiseen, vähän tämäntapaisessa luulen, että se olisi aivan erinomainen:
Ehdottomasti sellaisella on käyttönsä, mutta mulle toimiva zoomi olisi paljon enemmän hyödyllisempi, koska yli 90% kuvista tulee sillä zoomilla otettua, mitä kuvia nyt järkkärillä otan.
Tuo avainkuva on melkeinpä ainoa noin 50mm kuva minkä olen ottanut, eniten käytän tälläisiä näköjään, 18-30mm 70mm, 85-145mm, 180-220mm, 30-70mm on oikeastaan väli jota en käytä lainkaan noiden kuvien perusteella mitä loppukesästä tähän päivään olen ottanut, tuo avainkuva ainoa joka osuu lähelle.
Tuon perusteella mielestäni jos Primeä meinaisi, niin 135mm taitaisi osua lähimmäs eniten käytettyyn haarukkaan.
Näinollen kiinnostavin prime olisi ehkä tuo, mutta se ei automaattitarkennu mun rungossa ja sekin on helposti tonnin lasi, eikä noita montaa ole käytettyjen markkinoilla:
http://www.photozone.de/nikon--nikkor-a ... est-report
En tiedä kuinka paljon nuo AF-S primet sitten maksaa, mutta luulen, että aika paljon :D
Noh, siinähän tuli perusteluja. Uskon sinua.
Tuo muovi 50mm ei kovin paljon häpeä noihin kalliisiin mutta tottahan eroa on
Se mitä kaipailen yhä kun sain lainata kiinteätä 100mm Macro Canon linssiä... Kaikkea ei voi saada, vaikka haluasikin. Mutta jos oikein paljon jotain haluaa sen voi saada, palaset vain joskus loksahtaa siihen suuntaan eikä se minusta niinkään sattumaa ole se on vain sitä tiedostamatonta päämäärähakuisuutta?

