Vinot lattiat yms.

Kaipaatko vinkkiä ikkunoiden kunnostukseen? Mitä tehdä pinkopahveille?
Vastaa Viestiin
Taloon2015
Uusi jäsen
Viestit: 4
Liittynyt: La Touko 09, 2015 18:35
Paikkakunta: Kouvola

Vinot lattiat yms.

Viesti Kirjoittaja Taloon2015 »

Pari kysymystä koskien -53 rakennettua rintamamiestaloa, jonka ostimme tässä juuri. Remontteja taloon on tehty melko vähän, eli purut yms. löytyy edelleen.

Lattiat oli kuitenkin uusittu siten, että keittiöstä oli muovimatto revitty pois ja sen alapuoli oli kuulemma haissut pahalle. Ilmeisesti liima oli alkanut käymään tms., mutta nyt tilalla on laminaatti. Muihin huoneisiin oli sitten jätetty muovimatto laminaatin alle. Nyt pohdimme, että tietysti näistäkin täytyy tämä muovimatto poistaa. Se nyt ei sinänsä älytön toimenpide ole. Käsitykseni on, että tämä liima voi ajan myötä aiheuttaa isompaakin ongelmaa lautaan muovimaton alla, onko näin? Siellähän on nyt tavallaan kosteussulkua sekä lattian alaosassa (alkuperäinen piki tms.), että päällä (muovimatto) ja välissä on aineiden kiva muhia.

Toinen juttu on, että talo näyttäisi olevan hieman notkahtanut keskelle. Eli katon harja näyttäisi olevan hieman notkollaan ja osa lattioista viettää keskelle. Onko tämä ihan yleistäkin näissä taloissa? Itse sokkeli on paria hiusmurtumaa lukuunottamatta ehjä. Talo on samaten erittäin kuiva pientä kellaria myöten.
Avatar
vm51
Jäsen
Jäsen
Viestit: 167
Liittynyt: To Kesä 07, 2012 21:57
Paikkakunta: Oulu

Re: Vinot lattiat yms.

Viesti Kirjoittaja vm51 »

Moi!

Vinoja lattioita on varmasti monella, mutta: jos talo on katosta keskeltä notkahtanut ja lattiat kaatavat myös keskelle, niin se ei taida olla ns. tyypillistä. Olisiko tuota kannattanut pohtia ennen talon ostoa? Tuli vaan mieleen, että voiko keskimuuri olla painunut ja mahdollisena rakennusvirheenä talon rakentaja on ottanut välipohja- ja alapohjapalkkeja muuriin kiinni.
Onko keskimuurin välipohjalevennys ns. normaalissa korkeudessa (eli muurin levennys välipohjan kohdalla turvaetäisyytenä palavaan materiaaliin), onko siis mitään viitteitä että muuri olisi painunut ajan saatossa?
Taloon2015
Uusi jäsen
Viestit: 4
Liittynyt: La Touko 09, 2015 18:35
Paikkakunta: Kouvola

Re: Vinot lattiat yms.

Viesti Kirjoittaja Taloon2015 »

Itse asiassa ensimmäisellä kerralla kämppää katsoessa katto pisti silmään, mutta nyt vasta tarkemmin katsoin lattioita ja aloin pohtimaan syy-seuraussuhdetta. Talon on tsekannut maallikko, kuntotarkastaja ja homekoira. Jos tarkastaja ei noin suurta rakenneongelma huomaa, niin tarkastukset ovat aika turhia. Lattioista yksi on selvästi vinossa, mutta muut vähemmän, osa tuskin ollenkaan. Ja koskee käsittääkseni vain alakertaa.

Mutta täytynee vielä tarkemmin katsella nuo jutut, kunhan seuraavan kerran talolle menee, ja kuulustella sitten tarkastajaa.
tv43
Jäsen
Jäsen
Viestit: 221
Liittynyt: To Maalis 31, 2011 12:01
Paikkakunta: tampere

Re: Vinot lattiat yms.

Viesti Kirjoittaja tv43 »

Minulla on vähän vanhempi hirsitalo . Siinä on keskellä talouskellarit muurinperustana ja kantavat myös
lattiavasat ja väliseinät . Useamman sentin on muurinperustus alempana sokkelia , ilmeisesti
painunut . Vesikatto on suorassa , sehän on ulkoseinien kannatuksella . Kaikki lattiat ja
katot viettävät keskelle rakennusta . Yhden katon oikaisin muuten olen antanut olla .
Ilmeisesti painuminen ollut tasaista kun palmuurit on suorat ja ehjät .
Vastaa Viestiin