Tulisijan valinta

Keskustelu lämmitysjärjestelmien valinnasta ja huollosta, ilmanvaihdosta, putkisto- ja sähköremonteista ja muusta näihin liittyvästä.
antsu
Jäsen
Jäsen
Viestit: 94
Liittynyt: Ke Loka 26, 2005 20:37

Viesti Kirjoittaja antsu »

Miten se on toteutettu hyvä palaminen näissä kevyttakoissa. Yleensä kun pesällinen palaa yönkin yli niin hormi on kuin tervattu ja sitä kautta nokipalon riski kasvaa.
eskoensio
Jäsen
Jäsen
Viestit: 159
Liittynyt: Ma Joulu 05, 2005 19:56
Paikkakunta: Satakunta

Viesti Kirjoittaja eskoensio »

Katso tuonne kohtaan "Avotakka takaisin varaavaksi" jossa vastasin pitempään. Kyse ei ole mistään "kitupoltosta", vaan optimoidusta palotapahtumasta joka on hitaampaa, tehokkaampaa ja pitempiaikaista.
Toisena tekijänä on kiertoilmaan perustuva lämmön talteenottaminen ja luovuttaminen, eli ei tervaa piippun vaan poltetaan kaikki tehokkaasti, otetaan lämpö talteen mahdollisimman hyvin.
Uudet Nibe takat alkavat olemaan kaikki noita EU normitettuja ja hyväksyttyjä, eli kehitetty viimeisen tietotaidon mukaan ja tietysti merkeissä löytyy muitakin. Kevyttakat ovat omaa sarjaansa ja sitten löytyy nuo "raskaan sarjan" kaakeli ja kivitakat omanaan.
antsu
Jäsen
Jäsen
Viestit: 94
Liittynyt: Ke Loka 26, 2005 20:37

Viesti Kirjoittaja antsu »

Ei nuo ilmankiertojutut mikään uusi keksintö ole,kyllä niitä on ollut maailmansivu.Siihenhän perustuu myös nämä vanhemmat takkasydämet.
Pitkään paloaikaan,yön yli palamiseen,ei kuitenkaan tullut selventävää vastausta.Miten se on toteutettu ilman kitupolttoa.
Sehän selvisi että se on optimoitua.
Punainen Pilvi
Jäsen
Jäsen
Viestit: 10
Liittynyt: Ke Elo 02, 2006 15:24

Viesti Kirjoittaja Punainen Pilvi »

ei sitä voi toteuttaa muuten kuin kitupoltolla
eli mahdollisimman vähän happea pesään.
eskoensio
Jäsen
Jäsen
Viestit: 159
Liittynyt: Ma Joulu 05, 2005 19:56
Paikkakunta: Satakunta

Viesti Kirjoittaja eskoensio »

Se on tuo "kitupoltto" hieman nimitykseltään saman laatuinen kuin tuo "nälkäkuolema" eli mitä sanonnalla kulloinkin tarkoitetaan. Minulle tulee kitupoltosta mieleen hiljaa käryävä puukasa, jossa paloa rajoitetaan suuluukkuja sulkemalla ja kiekkiä tukehduttamalla. Näin minä sen ymmärrän.
Luulisin kuitenkin nykysanastossa ja EU kaudella löytyvän jo muitakin sanontoja tehokkaan lämmön tuottamiseen kuten "kuumassa tulipesässä puu palaa hitaasti luontoa saastuttamatta". Eikö ollutkin hienosti sanottu.
Ja kyllä minulle on myös ollut uutta se, kuinka pienillä puumäärillä uusimpia takkoja lämmitetään, puhuttiin sitten vuolukivitakoista tai mistä uusista kevyttakoista hyvänsä.
Minulla itselläni on vielä käytössä Upon aikoineen tekemä valurautainen takaseinään asennettu "takkasydän", joka kyllä antaa lämpöä kesäsasuntooni, mutta kyllä siinä puutakin menee. Aion siihen kuitenkin vielä lisätä tuon uuden "kitupolttoisen" takkasydämen, koska uskon kehityksen menneen hurjasti ettenpäin. Katsotaan nyt sitten miten äijän käy puun säästössä.
helenja1
Jäsen
Jäsen
Viestit: 81
Liittynyt: Ma Joulu 11, 2006 11:33
Paikkakunta: ESPOO

Viesti Kirjoittaja helenja1 »

Ja alkuperäinen kysymys oli?.... :shock:
JJ
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1559
Liittynyt: Ma Huhti 11, 2005 12:03
Paikkakunta: Vanda

Viesti Kirjoittaja JJ »

helenja1 kirjoitti:Ja alkuperäinen kysymys oli?.... :shock:
Takan valinta, mutta kysyjä ei itse ole osallistunut kertaakaan keskusteluun aloittamisen jälkeen. Joten eipä ainakaan minua haittaa vaikka meneekin vähän sivuraiteille.

Mutta jos palataan itse asiaa. Jos ei ole mahdollista asentaa isoa kunnollista painavaa varaavaa takkaa, löytyisi itselleni seuraavat vaihtoehdot:

Kevyt puolivaraava (esim. Balladi, Porin Matti jne) Varaavat noin 6-8h, painavat 200-400kg.
Kiertoilmatakka, sellainen oikean näköinen jossa on kuoret. Lämmittää tehokkaasti, ei varaa oikeastaan mitään.
Pellettitakka, toimii automaattisesti, lämmittää hyvin, termati jne. Miinuksena huono tunnelma.
Viimeksi muokannut JJ, Ke Maalis 14, 2007 9:59. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
hjaa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 19
Liittynyt: Pe Joulu 29, 2006 13:16
Paikkakunta: Mikkeli

Alkuperäinenkin osallistuu

Viesti Kirjoittaja hjaa »

No, pitäähän minunkin jotain sanoa. Tosi kiinnostuneena oon seurannut keskustelua, joka aloituksestani lähti rönsyilemään.

Olen oman takkavalintani tehnyt. Hirveästi yritin ottaa selvää asioista ja kiertoilmatakkaan päädyin. Vaikka Eskoensio myöntää itsekin olevansa myös myyntimiehenä asialla, saa hänen sanomisensa minulta ainakin täyden tuen. Sen verran vakuuttunut valinnastani olen. Valintaani pyysin apua eräältä tulisija-asiantuntijalta sekä muutamalta kiertoilmatakalla taloaan lämmittävältä henkilöltä. Suomenkielistä kirjallisuutta oli valitettavasti tosi vaikeaa löytää. Kaakeliuuneista ja muista raskaammista on kyllä kirjoitettu vaikka mitä. Ruotsinkielellä olisi varmasti löytynyt kiertoilmatakoistakin, sen verran yleisiä ne tuolla naapurimaassa on. Mutta meikäläinen ei lukiossa oikein tuosta ruotsista tykännyt, joten kielitaito ontuu.

Takka saadaan ensi viikolla olohuoneen nurkkaan, kerron sitten lisää, kun saan kokemuksia.

Siitä puhtaasta palamisesta vielä. Sellaisia tutkimustuloksiakin löytyi, joissa todetaan, että kiertoilmatakan hyötysuhde on varaavan takan luokkaa ja pienhiukkaspäästöt selvästi vähäisempiä.
JJ
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1559
Liittynyt: Ma Huhti 11, 2005 12:03
Paikkakunta: Vanda

Viesti Kirjoittaja JJ »

Mikäs tuli malliksi, jos saa udella?
hjaa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 19
Liittynyt: Pe Joulu 29, 2006 13:16
Paikkakunta: Mikkeli

Jotul S 82

Viesti Kirjoittaja hjaa »

Malliksi tulee tuo Jotul s82, esittelyä löytyy http://www.jotul.fi -sivulta. Mielestämme tuollainen pyöreä malli sopii hyvin vanhan talon henkeen, vaikka onkin aika modernin oloinen aitoon pönttöuuniin verrattuna.
JJ
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1559
Liittynyt: Ma Huhti 11, 2005 12:03
Paikkakunta: Vanda

Re: Jotul S 82

Viesti Kirjoittaja JJ »

hjaa kirjoitti:Malliksi tulee tuo Jotul s82, esittelyä löytyy http://www.jotul.fi -sivulta. Mielestämme tuollainen pyöreä malli sopii hyvin vanhan talon henkeen, vaikka onkin aika modernin oloinen aitoon pönttöuuniin verrattuna.
Itse katselin juuri samaa mallia meille kun harkitsimme tulisijaa. Hyvä valinta.
Ahti71
Jäsen
Jäsen
Viestit: 160
Liittynyt: Su Loka 29, 2006 11:49
Paikkakunta: Hyvinkää

Re: Jotul S 82

Viesti Kirjoittaja Ahti71 »

hjaa kirjoitti:Malliksi tulee tuo Jotul s82, esittelyä löytyy http://www.jotul.fi -sivulta. Mielestämme tuollainen pyöreä malli sopii hyvin vanhan talon henkeen, vaikka onkin aika modernin oloinen aitoon pönttöuuniin verrattuna.
paljonko bungaa?
Avatar
Henkka
Jäsen
Jäsen
Viestit: 260
Liittynyt: To Helmi 09, 2006 14:49
Paikkakunta: Turunseutu

Re: Jotul S 82

Viesti Kirjoittaja Henkka »

Ahti71 kirjoitti:
paljonko bungaa?
:shock: Hä?
Niskaote remonteista jo vuodesta 2000.
helenja1
Jäsen
Jäsen
Viestit: 81
Liittynyt: Ma Joulu 11, 2006 11:33
Paikkakunta: ESPOO

Viesti Kirjoittaja helenja1 »

Bungaa=maksaa, eli paljonko fyrkkaa.

Itse en kyllä valitsisi tuollaista pyörylää. Makuja on monia, olikohan tuollaisia -40, -50 luvulla?

Klassinen "mötikkä" on enemmän mieleeni...monen mielestä..riippuu tietysti käyttötarpeesta.
Hirveesti ei vissiin romanttisia hetkiä tuollaisen edessä pysty järjestämään :roll:
Kipsu
Jäsen
Jäsen
Viestit: 168
Liittynyt: Ti Huhti 26, 2005 11:25

Viesti Kirjoittaja Kipsu »

Hjaan takka/uunivalinta on mielestäni tosi onnistunut, muistuttaa paljon rintsikoissa alunperin olleita pönttöuuneja. Todennäköisesti on muutenkin hyvä, saaristossa ei jossain välissä muuta arvostettukaan kuin Jotuleja... Meillä on takka vielä hakusessa ja Jotulin sivuilta löytyi itseasiassa sellaisia, joita olemme etsineet.
Vastaa Viestiin