Vernissan ja tervan lämmittäimisellä saavutettavat hyödyt?

Maalaus ja varsinkin maalit jakavat mielipiteitä ja ansaitsevat oman osion
Pekka Huhta
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 3433
Liittynyt: Ma Loka 18, 2004 15:40
Paikkakunta: Espoo

Re: Vernissan ja tervan lämmittäimisellä saavutettavat hyödyt?

Viesti Kirjoittaja Pekka Huhta »

Oto Hascak kirjoitti:
Pekka Huhta kirjoitti:Mietin vaan, että kun tähän kohtaan hierois Oton nokkaa niin uskois se sekin että jos puu noin janosesti imee öljyn maalista, niin huolis se sitä ihan muutenkin :lol: :lol:
Joo joo... :mrgreen: Sulla karmi imee öljyä itseensä ja jos sillä ei mitään muuta saavuteta, niin maali ilmeisesti tarttuu kuitenkin paremmin kiinni öljyllä kyllästettyyn pintaan. Saavutetaanko samalla parempi lahonkestävyys? Ehkä, mutta onko sillä peittomaalauksen kanssa käytännnön merkitystä? Tuskin.
Kerta kiellon päälle vielä :wink: Kyllä sillä on ihan pirun iso ero.

Mä oon oppinut ison osan pintakäsittelyasioista puuveneilyn kautta. Puuveneissä kuitenkin kosteusrasitukset on aivan toista kertaluokkaakin kuin taloissa, ja venettä kolhitaan pitkin kesää niin että maaleissa ja lakoissa on aina jossain vähän skrubua.

Puuveneiden kanssa kaikki tietää, että kyllästämättömän tai huonosti kyllästetyn pinnan kanssa jokainen vähänkään isompi lakan kolhu näkyy heti ensi keväänä isompana laikkuna josta lakka lähtee kesimään. Kaikki tietää, etä jos puu on hyvin kyllästettyä, niin laka ei juuri kesi kolhuistakaan, kun vesi ei pääse puuhun. Samaten kaikki tietää että kun 10-15 vuotta edellisen kyllästyksen jälkeen keväisin rupeaa lakkaus olemaan vähän huonosti kiinni ja saattaa irtoilla isommilta alueilta, niin silloin on aika ottaa lakat pois ja uusia kyllästys. Noi on ihan semmoista kaikkien hyväksymää yhteistä tietoutta, jota ei kovin moni edes yritä kyseenalaistaa.

Ite asiassa mulla meni vähän aikaa edes tajuta, että ekkö sä noin itsestään selviä asioita tiedä. :lol: :lol: Eihän veneet ja talot ihan yksi yhteen ole, mutta puu ja puunsuojaus on aika samaa. Veneessä paikat on vaan pirun paljon kovemmilla kun kesä uitetaan jordanissa ja talvi pidetään vielä vähän märkä puu jäässä.

Musta sulla on aivan liian ruusuinen kuva peittomaalauksen ehdottomasta vedenpitävyydestä. Sillä peittomaalauksella ei ole juuri mitään merkitystä. Veneessä minimipaksuus on 3 tai 4 kerrosta maalia taikka 8-12 kerrosta lakkaa, ja siltikään sitä ei pidetä minään autuaaksi tekevänä vedenpitävänä kerroksena. Aina puu halkee, kitin välistä valuu vettä, joku kolhaisee tai liitos aukee. Ja KUN niin käy, niin silloin on hyvä että siellä alla on öljy, joka estää veden imeytymisen maalin ala olevaan höttöpuuhun. Veneitä sentään huolletaan ja kunnossapidetään lakkaamalla joka vuosi tai maalaamalla parin vuoden välein. Ei kukaan ikkunoitaan joka kevät käy töpöttelemässä.

Lakka on vielä peittomaalausta parempi seurattava ton kiinni pysymisen kanssa, kun siitä näkee somasti läpi että mitä siellä tapahtuu.

Pekka
Askartelua ja ajanhukkaa: http://www.sihistin.fi/
Pekka Huhta
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 3433
Liittynyt: Ma Loka 18, 2004 15:40
Paikkakunta: Espoo

Re: Vernissan ja tervan lämmittäimisellä saavutettavat hyödyt?

Viesti Kirjoittaja Pekka Huhta »

Huomasin ketjua lukiessa yhden kohdan jota pitää kommentoida. Meinasin laittaa samaan viestiin editoimalla, mutta pannaan erilleen että erottuu. Öljyllä eisiis todellakaan haeta ehdotonta lahonsuojaa, siis semmoista että lahopöpöt myrkytetään hengiltä. Öljyllä sen sijaan estetään veden imeytyminen sen särkyneen pintamaalin läpi syvemmälle, eli se on kosteussuoja. Ja se toimii välillisesti niin että kun kerran puun kosteus ei pääse nousemaan riittävän korkeaksi lahopöpöille, niin ei ne vain sitten tykkää puuta syödä.

Eli öljyllä "pinta"käsittely ulotetaan sitä hyvin ohutta maalikalvoa syvemmälle kun puun pintakerros on täytetty öljyllä. Ja se oikea kyllästys ei oo vain mitään "sivellään siihen herkällä kädellä öljyä", vaan sitä öljyä ajetaan kunnolla kyllästäessä puuhun niin että sitä on monen millin paksuudelta puun sisässä. Vähän niinkuin noin:

Kuva

Tossa on parikymmentä kerrosta öljyä märkää märälle, puuveneissä se voi olla 60-80. Eli lauta läpeensä asti.

Vaikka tossa se maalikalvo pikkuisen porsisi, niin siellä on pinnasta syvemmällä niin paljon öljyä ettei vesi pääse kalvon alla pitkälle. Sillä ei ole niin väliä jos puu on ihan ehjää ja pihkaista, mutta jos se on jo valmiiksi haurasta ja säänpolttamaa, niin onhan tommoinen suojakerros aika lailla eri juttu.

Saattoi tää kaikki tulla sanotuksi tuolla aiemminkin, muttei ihan näillä sanoilla :)

Pekka
Askartelua ja ajanhukkaa: http://www.sihistin.fi/
Avatar
PetteriKivimäki
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2045
Liittynyt: To Touko 17, 2007 11:32
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Vernissan ja tervan lämmittäimisellä saavutettavat hyödyt?

Viesti Kirjoittaja PetteriKivimäki »

Saunassa kaksi saunajakkaraa, ikä 5 vuotta. Molemmat koko ajan samoissa kosteissa oloissa olleita, ja kumpikin täysin lahovapaa ja halkeilematon. Tosin nostan ne aina kylpemisen jälkeen nojalleen.

Painekyllästettyä!? Ei, vaan julmasti vernissalla käsitellyt. Koipiin imeytin vernissaa pitämällä niitten pizzerioista saatavia salaattimukeja, joissa oli vernissaa.

Saa nähä kauanko kestävät, alku on ainakin lupaava!

P.S. Ällistyttää se mielikuva, mikä puuveneen kunnossapitämisestä joillakin on. "Emmää kussitsitä joutuu joka kevät tervaamaan. "Joutuu" ihan tunnin verran ulkoilemaan ihanassa tervantuoksussa ilman paitaa järven rannassa pullo Sandelsia järvessä odottamassa! Sitäpaitsi mää käytän roslaagin mahonkia, sitä ei tartte edes lämmittää.
Jumalauta, saunan takana on tilaa!
Ensi kesänä teen sinne kasvimaan.
Oto Hascak
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2338
Liittynyt: La Huhti 08, 2006 15:26
Paikkakunta: Pirkanmaa/Sastamala
Kotisivu: www.suorakon.com
Paikkakunta: Sastamala
Viesti:

Re: Vernissan ja tervan lämmittäimisellä saavutettavat hyödyt?

Viesti Kirjoittaja Oto Hascak »

Pekka Huhta kirjoitti:Musta sulla on aivan liian ruusuinen kuva peittomaalauksen ehdottomasta vedenpitävyydestä.
En pidä peittomaalausta ehdottomasti vedenpitävänä. Sen sijaan ajattelen, että se peittomaalaus hoitaa ison osuuden sateiden tuomasta kosteudesta, loput sitten kuivaa kyllä (hieman maalista tietysti riippuen). Lisäksi se peittomaalaus blokkaa melkolailla tehokkaasti muut ilmaston tuomat rasitteet, kuten esmes UV-säteilyn. Ei se peittomaalaus sitä puuta ainakaan huonompaan suuntaan sen maalin alla viä! :lol: Jotenkin näkisin, että niin paljon kuin puuvene joutuukin kosteutta sietämään, niin ei sitä ihan suoraan voi ulkovuoraukseen verrata. Ulkovuoraus pääsee niin paljon helpommalla, kun sillä on mahdollisuus kuivua aina välissä.

Mietein vielä sellaista, että näenkö vanhojen ikkunapuitteideni puupuhtaista pinnoista, että onko niihin imeytetty pellavaöljyä? Eroaako öljyllä käsitelty ja peittomaalattu pinta, josta on maalit poistettu, öljyämättömästä puupuhtaasta pinnasta? Mulla kun on useamman kymmentä vuotta vanhat ikkunapuitteet nyt puupuhtaina ja iso osa puitteista on oikeasti priimakuntoisia. Pakkohan niissä on öljyä olla imeytettynä, koska ovat niin hyväkuntoisia..? Ei ikkunapuite voi pysyä hyvänä ilman öljyä, eihän? Maailma on täynnä merkillisiä ja selittämättömiä asioita. :? (koska olen kyseisten puitteiden kyntteitä joutunut jyrsimään hivenen syvemmiksi ja leveämmiksi, niin ainakaan jyrsityn kyntteen perusteella puitteista ei öljyä löydy).
PetteriKivimäki kirjoitti:Saunassa kaksi saunajakkaraa, ikä 5 vuotta. Molemmat koko ajan samoissa kosteissa oloissa olleita, ja kumpikin täysin lahovapaa ja halkeilematon. Tosin nostan ne aina kylpemisen jälkeen nojalleen.

Painekyllästettyä!? Ei, vaan julmasti vernissalla käsitellyt. Koipiin imeytin vernissaa pitämällä niitten pizzerioista saatavia salaattimukeja, joissa oli vernissaa.
Meillä kotona on saunassa puiset lauteet, myöskin lahovapaat ja halkeilemattomat. Niissä ei ole öljyä eikä muitakaan puunsuoja-aineita.
Rakennuskonservaattori, restaurointirakentaja ja restaurointikisälli
http://www.suorakon.com
Avatar
vesahy
Jäsen
Jäsen
Viestit: 3354
Liittynyt: Ma Maalis 17, 2008 19:18
Paikkakunta: Stadi + läntinen Uusimaa

Re: Vernissan ja tervan lämmittäimisellä saavutettavat hyödyt?

Viesti Kirjoittaja vesahy »

Rohkenisikohan tähän väliin laittaa myös omia mietteitä, saunan lauteilla syntyneitä.

Mieleeni tulivat puiset sukset, joita minun lapsuuteni aikana käytettiin ja huollettiin. Lasikuitupuuta ei kai silloin vielä ollut keksitty. Puusuksien perushuolto oli pohjan tervaus ja se tehtiin yleensä nuotiolla, joku ehkä kokeili jotain kaasulla toimivaa aparaattiakin. Suksen pohja kuumennettiin, siveltiin tervalla ja sitten terva paistettiin puun sisään nuotion loisteessa. Siinä vaiheessa terva oli notkeaa kuin vesi ja kiehui siinä puun pinnassa. Kun ylimääräinen terva sitten pyyhittiin pois, niin suksi oli valmis, vain voitelua paitsi. Viimeksi olen tällaisen operaation tehnyt Merisotakoulun pihalla josku 60-luvulla. Nyt mulla on enää vain laskettelusukset eikä niitä tervata, ne vaan hiotaan kanteista.

Sen ymmärrän, että ei Pekka voi venettään saunan lauteille raahata, mutta ikkunanpokat voisi. Jos saunan lämmittää vaikka 90-asteiseksi, niin pokat ovat sitten myös saman lämpöisiä. Saunomisen aikana pokiin voisi sivellä kuumaa öljyä kerros kerroksen jälkeen. Tulisiko hyvää jälkeä?

Edit: Puutarhakaluston jalat joutuvat kovaan rasitukseen kosteaa, usein märkää maata vasten ja vaikka ne kovapuuta olisivatkin, niin lahoahaan sekin suojaamatta. Minä olen suojannut oman kalustoni sivelemällä jalan maata vasten tulevaan pintaan epoksiliimaa.
Avatar
PetteriKivimäki
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2045
Liittynyt: To Touko 17, 2007 11:32
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Vernissan ja tervan lämmittäimisellä saavutettavat hyödyt?

Viesti Kirjoittaja PetteriKivimäki »

Tarkoitin Oto kostealla pesutilan lattialla säilytettävää jakkaraa, sillä on hiukan eri oltavat kuin lauteilla saunan puolella.

Ja aika hyvin on pihamaallakin tupakkipaikaksi tuunattu penkki säilynyt. Mutta saivartelu sikseen.

Tuolla on mukava yleistietopätkä tervasta:
http://www.rakennusperinto.fi/Hoito/Kor ... vanpoltto/

Haluaisin rakentaa tervahaudan ja käydä suoraan sanoen raaka-ainevarkaissa teiden varsilla hakemassa tervasjuurakoita. Vähän niinkuin paras omenaviini tuli nöösinä tehtyä Leppävaaran & Kilon autiohuviloiden omenapuiden sadosta.
Jumalauta, saunan takana on tilaa!
Ensi kesänä teen sinne kasvimaan.
Pekka Huhta
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 3433
Liittynyt: Ma Loka 18, 2004 15:40
Paikkakunta: Espoo

Re: Vernissan ja tervan lämmittäimisellä saavutettavat hyödyt?

Viesti Kirjoittaja Pekka Huhta »

Oto Hascak kirjoitti: Mietein vielä sellaista, että näenkö vanhojen ikkunapuitteideni puupuhtaista pinnoista, että onko niihin imeytetty pellavaöljyä? Eroaako öljyllä käsitelty ja peittomaalattu pinta, josta on maalit poistettu, öljyämättömästä puupuhtaasta pinnasta? Mulla kun on useamman kymmentä vuotta vanhat ikkunapuitteet nyt puupuhtaina ja iso osa puitteista on oikeasti priimakuntoisia. Pakkohan niissä on öljyä olla imeytettynä, koska ovat niin hyväkuntoisia..? Ei ikkunapuite voi pysyä hyvänä ilman öljyä, eihän? Maailma on täynnä merkillisiä ja selittämättömiä asioita. :? (koska olen kyseisten puitteiden kyntteitä joutunut jyrsimään hivenen syvemmiksi ja leveämmiksi, niin ainakaan jyrsityn kyntteen perusteella puitteista ei öljyä löydy).
Nytteienääjaksa... :roll: :lol:

Kukin uskollaan autuaaksi. Oikein pihkainen ja hyvä ikkunapuu ei juuri hyödy öljyämisestä, eikä se paljon öljyä imekään. Sen sijaan vanhat vähän jo ajan ja sateiden syömät ikkunat aion vielä jatkossakin uittaa kunnolla öljyssä ettei se höttöpuu ime vettä. En mä tiedä kuinka paljon öljyä on vanhoissa ikkunoissa alunperin käytetty, mutta sen tiedän, että vähän kärsineeseen puuhun pystyy öljyllä palauttamaan osan siitä vettä imemättömyydestä joka luonnostaan pihkaisella puulla on. Eli sillä tavalla päästään siihen alkuperäisen kysymyksen ilmaukseen "palauttaa alkuperäisiä ominaisuuksia". Sitä se öljy minusta tekee.

Mutta niinkuin sanottu, kukin uskollaan autuaaksi. Nyt mä olen jo perustellut tän niin moneen kertaan että enää ei jaksa löytää uutta kanttia :wink:


Kyllä niitä pokia voisi hyvinkin saunassa paahtaa, tosin se 60 astetta alkaa olla semmoinen raja jossa öljy jo kuivuu paljon tavallista nopeammin. Eli liian kuumassa öljy voi jo ruveta nahoittumaan pintaan sen sijaan että se kunnolla vaan imeytyisi paremmin.

Pekka
Askartelua ja ajanhukkaa: http://www.sihistin.fi/
Oto Hascak
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2338
Liittynyt: La Huhti 08, 2006 15:26
Paikkakunta: Pirkanmaa/Sastamala
Kotisivu: www.suorakon.com
Paikkakunta: Sastamala
Viesti:

Re: Vernissan ja tervan lämmittäimisellä saavutettavat hyödyt?

Viesti Kirjoittaja Oto Hascak »

Pekka Huhta kirjoitti:Nytteienääjaksa... :roll: :lol:
Mulla sama... :lol:

Tosin mä olen siirtänyt jo ajatukseni seuraavaan probleemaan, tuli vaan tuosta uskon voimasta mieleeni... :mrgreen:

Kun siis on niitä uskon asioita ja sitten taas tutkittuja juttuja. Välillä asioille löytyy selitys ja välillä selittämätön vaan jostain syystä toimii. Sitten taas tutkittu ja toimimattomaksi paperilla todistettu juttu pelittääkin täydellisesti, kun taas hyväksi laskettu ja suunniteltu ei toimi ei sitten millään. Nyt illalla nukkumaan mennessäni on pientä ja viatonta mieltäni alkanut vaivaamaan seuraavanlainen pulma:

Tulisijojen ja savupiippujen kanavat on tehtävä ehdottoman sileiksi. Kulmat eivät saa olla liian jyrkkiä eli ne pitää pyöristää. Kulmat ja pienetkin pykälät aiheuttavat savupyörteitä, jotka sitten taas haittaavat vetoa ja näin ollen lykkäävät sauhut pahimmassa tapauksessa väärään suuntaan hormissa (lue: savua pirtissä). Savupiippua muuratessa on aina muutaman varvin välein harjattava hormi sisäpuolelta märällä harjalla tai sitten pestävä jollain sienellä laastipurskeet pois jne. Jos hormi on kerran niin arka pienillekkin "epäpuhtauksille", niin miten joskus on voitu savuhormeja tehdä luonnonkivistä? Saadaanko luonnonkivistä niin sileäpintaiset hormit aikaiseksi (vertaa tiilistä muurattu ja puhtaaksi pesty savuhormi), että sauhu kulkee hormissa moitteetta? :? Vai onko se savu sittenkään niin kovin arka pienille pyrpyröille hormeissa? :?
PetteriKivimäki kirjoitti:Tarkoitin Oto kostealla pesutilan lattialla säilytettävää jakkaraa, sillä on hiukan eri oltavat kuin lauteilla saunan puolella.
Ymmärsin kyllä. :-) Mää voisin jopa kuvitella, että ne saunanlauteet ovat huomattavasti kovemmalla rasituksella pesuhuoneen puolella oleviin penkkeihin verrattuna. Lauteet paahdetaan useamman kerran viikossa melkoisissa lämpötiloissa. Paahtamisen yhteydessä niitä kastellaan aika rajusti. Osa saunojista kun käy ennen löylyttelyä kastelemassa itsensä suihkun puolella ja osa hikoilee muuten vaan lauteet märiksi. Saattavatpa jotkut jopa päästää letkulla vettä lauteille, jotta eivät olisi liian kuumat tai sitten muuten vaan hakevat sillä kosteampia löylyjä. Lisäksi useammassa paikassa, kuten esmes meillä kotona, saunassa käydään parissa-kolmessa eri vuorossa eli lauteita rääkätä yht'äkkiä parikin tuntia kerrallaan. Lauteet saavat siis osakseen melkoisen kastumis-kuivumissyklin ja se kuivattaminen ei ole ihan lempeimmästä päästä (lue: saunassa on pirun kuuma). Pesuhuoneenjakkara saa kosteutta aika lyhyen aikaa osakseen ja sittenkin se nostetaan nätisti seinää vasten kuivumaan. Nyt pitäisi taas olla kaksi jakkaraa, toinen öljyllä kyllästetty ja toinen kyllästämätön. Sitten voitaisiin sitä kyllästämätöntä tarkkailla ja keskittyä nimenomaan siihen, että missä vaiheessa siinä on lahoamista huomattavissa. (sen verran vielä asian vierestä, että meillä kotona pesuhuoneen seinässä olevat paneelit eivät ole yhtään sen lahompia kuin löylyhuoneen samanlaiset ja yhtä vanhat paneelit, ikää noin 20 vuotta). Ja varmasti on ihan fiksua kyllästää ne jakkaroiden jalat öljyllä, jotta eivät sitä kosteutta itseensä kapillaarisesti nosta.
Rakennuskonservaattori, restaurointirakentaja ja restaurointikisälli
http://www.suorakon.com
Avatar
pelkka
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2054
Liittynyt: Pe Heinä 20, 2007 23:58
Paikkakunta: Läntinen Uusimaa

Re: Vernissan ja tervan lämmittäimisellä saavutettavat hyödyt?

Viesti Kirjoittaja pelkka »

Jos saunan lämmittää vaikka 90-asteiseksi, niin pokat ovat sitten myös saman lämpöisiä. Saunomisen aikana pokiin voisi sivellä kuumaa öljyä kerros kerroksen jälkeen.
Tämän prosessin haluan ehdottomasti nähdä videolta YouTubessa!
DonJenzus
Jäsen
Jäsen
Viestit: 335
Liittynyt: To Marras 08, 2007 13:25
Paikkakunta: Hämeenlinna

Re: Vernissan ja tervan lämmittäimisellä saavutettavat hyödyt?

Viesti Kirjoittaja DonJenzus »

pelkka kirjoitti:
Jos saunan lämmittää vaikka 90-asteiseksi, niin pokat ovat sitten myös saman lämpöisiä. Saunomisen aikana pokiin voisi sivellä kuumaa öljyä kerros kerroksen jälkeen.
Tämän prosessin haluan ehdottomasti nähdä videolta YouTubessa!
Jep!
tai vedetään vähän vielä komeemmaksi:

Ensin Oto ja Pekka entraa Pekan pajassa parit rapunpätkät tervalla ja ikkunan pokat öljyllä. Kellottavat koko homman.
sen jälkeen siirrytään Kongoon jossa Oton vaimoke on lämmittänyt saunaa sen pari-kolme tuntia notta on varmasti lämpöstä.

Sitten saunan lauteille mukana pränd nyy rappulautaa ja ikkunanpokaa ja ei muuta kun sama käsittely kun mitä Pekalla tehtiin. Ja kellotetaan tämäkin homma

Kun ne pulikat on sielä lämpösessä käsitelty niin äkkiseltään veikkaan että ei tarvi paljo saunanapsua Herrojen ottaa eikä sekkarin viisaritkaan ihan liika helppolukuisia ole :-D Suottaapi olla että noi perinnekemikaalit on kolahdellut tonne yläkertaan hiukka samaan tapaan kun suomalainen rutikuiva valkoviini :lol:
öljyllä lämmittäminen on kallista
sähköllä lämmittää vielä kalliimmalla
maalämmön perustuskustannukset on älyttömät
eikä aurinkokaan Suomessa lämmitä tarpeeksi...
...taidanpa vetää villasukat jalkaan
subdependent
Jäsen
Jäsen
Viestit: 127
Liittynyt: Su Touko 04, 2008 10:44
Paikkakunta: Helsinki

Re: Vernissan ja tervan lämmittäimisellä saavutettavat hyödyt?

Viesti Kirjoittaja subdependent »

Tähän eeppiseen keskusteluun lisäkysymys - olen juuri listoittamassa uuden ulko-oven reunoja ja listojen tekemisessä on ollut varsin kivasti duunia kun ne on taltalla ja hiomapaperilla joutunut jyrsimään muotoonsa (tiilijulkkari, sivut eivät todellakaan ole suorat).

Kun listapuuna on käytetty nykyistä markan mäntyä, eli kesäpuuta hyllystä, niin parantaisiko pellavaöljyllä kyllästäminen ennen maalausta (uulan pellavaöljymaali) niiden kestävyyttä oleellisesti? Ei kiinnostaisi nimittäin tehdä ko. listoja ihan heti uudestaan.
Pekka Huhta
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 3433
Liittynyt: Ma Loka 18, 2004 15:40
Paikkakunta: Espoo

Re: Vernissan ja tervan lämmittäimisellä saavutettavat hyödyt?

Viesti Kirjoittaja Pekka Huhta »

Ihme on jos olet mäntyä löytänyt, markan puu on melkeen aina kuusta. Kuusi taas ei ime ollenkaan niin paljon öljyä ja on umpisoluinen muutenkin, ei juuri kastu maalin alla sateessa.

Kyllä mä yhä olen sitä mieltä että öljyäminen maalin alle antaa paremman, syvemmän suojan puulle kuin pelkkä maali. Mutta kuusi kuivaa kiveä vasten... Jos paikka on edes vähän sateensuojassa, niin tuskin joudut itse uusimaan vaikka et öljyäisikään. Mutta jos öljypytty on jo kotona, niin ei se juuri ota ellei annakaan.

Pekka
Askartelua ja ajanhukkaa: http://www.sihistin.fi/
subdependent
Jäsen
Jäsen
Viestit: 127
Liittynyt: Su Touko 04, 2008 10:44
Paikkakunta: Helsinki

Re: Vernissan ja tervan lämmittäimisellä saavutettavat hyödyt?

Viesti Kirjoittaja subdependent »

Kyllä putiikin lapussa mänty ainakin oman muistini mukaan luki. Ehkä tarkistamisen varaa on lähinnä omassa asenteessa, tullut petyttyä sen verta usein (eli lähes joka kerta) Helsingin liikkeistä saatuun modernin puutavaran laatuun. Ja verrokkina on tullut sitten remontin aikana puuhasteltua satavuotiaiden hirsien ja lattialankkujen parissa. On se hieman eri tavaraa, ei halkeile heti eikä vuosikasvu ole puolta senttiä.

Eilen illalla ja tänään aamulla öljysin listat ja yhteensä ne ovat imeneet itseensä jo desin verran nurkissa roikkunutta keitettyä p-ö litkua. Eli eipä tuo varmasti haittaakaan tee, aikaa mennyt koko hommaan jo huumaavat 10 minuuttia!

Kiitoksia Pekalle taas neuvoista!
subdependent
Jäsen
Jäsen
Viestit: 127
Liittynyt: Su Touko 04, 2008 10:44
Paikkakunta: Helsinki

Re: Vernissan ja tervan lämmittäimisellä saavutettavat hyödyt?

Viesti Kirjoittaja subdependent »

Tuli mieleen kun tänään olisi aikaa seuraavaan kyllästyshommaan - asettaako ilmankosteus jotain rajoja kyllästämiselle? Eli esim nyt kun ulkona suhteellinen kosteus huitelee seitsemässäkympissä, ajattelin kyllästää kellarissa (täyskorkea rossipohja) kuukausia säilytettyä puutavaraa. Onko puu tällöin liian kosteaa tähän (häiriintyykö "turpoamismekanismi" jotenkin jos puuhun sitoutuneena on jo jonkin verran vettä)?
zhikuli
Jäsen
Jäsen
Viestit: 57
Liittynyt: Pe Loka 30, 2009 1:23
Paikkakunta: Salo

Re: Vernissan ja tervan lämmittäimisellä saavutettavat hyödyt?

Viesti Kirjoittaja zhikuli »

lisää kysymyksiä putkeen.
Auttaako tärpätti pellavaöljyn tai vernissan imeytymistä?
Kumpi antaa paremman suojan- keitetty vai keittämätön?
Vastaa Viestiin