Hinnasta ei täyttä varmuutta, mutta ilmeisesti 40 kiloeuron kieppeillä. Ei julkisessa myynnissä.
Talo on ollut viimevuodet kesäisin jatkuvalla käytöllä ja talvella peruslämmöllä sekä leivinuunia lämmitetty lähes viikottain. Joitain viikonloppuja myös talvella asuttu. Kuitenkin ns. lomapaikkana.
Jos paikka irtoaa tuolla hintaa, niin meneeköhän turhaksi haaveiluksi saada talosta 100 kiloeuron budjetilla ns. nykyaikaisen kaltainen, unohtamatta kuitenkaan mikä on järkevää ja mikä ei? Äkkiseltään uusittavaksi menisi ulkovuori(mikä sinällään ei paha ole, mutta heti ulkovuoren alla on ilmeisesti muovi? käsittämätöntä mutta totta) saneerausvirheen vuoksi ja samalla varmaan tuulensuojaa tulisi laiteltua. Sisäpinnat kauttaaltaan ja ehkä seiniin lisäeriste. Samalla tutkia olemassa oleva eriste, onko purua vai villaa ja tutkia mahdolliset yllätykset ynnä muut arat paikat. Sauna ja pesuhuone kokonaan uusiksi, samalla khh pesuhuoneeseen ja sen kylessä olevaan vaatekomeroon. Lämmitysmuoto miettiä? Leivinuunin tekisin uuden ehkä takankin kun hormissa on varauksia(ollut joskus takka kamarissa) Leivinuuni on sinällään kunnossa, mutta omassa talossa on itte tehty uuni
Työskentelen itse rakennusalalla palkollisena,(koulut käyty aikuisiällä, talonRakentaja ja tulisijamuurari koulutus) joten oikeastaan kaikki(poislukien sähkö ja putki) hommat tapahtuu itseltä, vedeneristyssertifikaatit yms. löytyy. Kokemusta kuitenkin vasta joitain vuosia joten näin vanhat rakennukset outoja.
Vuosikausiahan en ala remontoimaan, joten suunnitelma olisi, että kaikki alta pois ja asumaan. Pätevän kaverin palkkaaminen veisi noin 5 kiloeuroa kuukaudessa.
Onko haihattelua vai rotuulia nurkkaan ja uutta tilalle?


